Aktualizované o nedeľné súťaže.
Päť štartujúcich atlétov či atlétok, štyri tituly! Klub ŠK UMB Banská Bystrica si spravil na halových viacbojárskych majstrovstvách SR mládeže marcovú zlatú žatvu. K všestrannosti vedení zverenci trénera Ivana Čillíka a jeho kolegov nezískali v Nyíregyháze zo šiestich zlatých medailí iba dve. Totálnej hegemónii zabránili len junior Maroš Polák z AK Slávia TU Košice a juniorka Laura Frličková z AK Martin.
„O tomto sa nám ani nesnívalo. Všetky decká, ktoré mali šancu na úspech, to potvrdili. Nadplán bolo prvenstvo dorastenky Sašky Brišovej,“ zhodnotil Ivan Čillík, ktorý sa musel v Maďarsku zaobísť bez viacerých svojich tromfov. Pre rôzne, najmä zdravotné dôvody musel nechať doma Mateja Stanislava, Miroslava Krchňavého, Šimona Kubašku aj Ninu Hejčíkovú.
Brišovú v nedeľu v rámci druhého dňa šampionátu napodobnili jej kluboví kolegovia Timotej Vozár, Tomáš Tkáč a Alexandra Gregušová. Bez cenného kovu zostala z výpravy ŠK UMB iba staršia žiačka Soňa Nemcová (20.), Matúša Havaša, ktorý nedokončil sedemboj dorastencov, pripravuje Michal Škvarka.
O sedemboj juniorov prejavili záujem pôvodne iba dvaja pretekári, ale šprintér Filip Sauer sa napokon rozhodol pomôcť svojmu klubovému kolegovi u AK Slávia TU Košice Marošovi Polákovi v dueli s Martinčanom Matúšom Jankolom. Účastník vlaňajších ME do 18 rokov (100 a 200 m) sa dokonca po prvých troch disciplínach držal na čele poradia, ale výška a najmä prekážky (13,50) odhalili jeho slabé stránky a v žrdi si nepripísal vydarený pokus. Polák sa dostal do vedenia absolútnym osobným rekordom 190 cm vo výške (3. miesto v tohtoročných tabuľkách juniorov) a už ho nepustil. Ako jediný prekročil hranicu 4000 bodov (4035), nazbieral ich o 330 viac ako Jankola (3705), Sauer so cťou dokončil sedemboj s 2739 bodmi na konte.
Aj nový dorastenecký šampión Timotej Vozár zaujal miesto na čele poradia sedemboja až po výške a novom absolútnom osobnom maxime 175 cm, ktoré skočil na prvý pokus. Po prvom dni mal pred dovtedy vedúcim Samuelom Fürhofferom z AK Krupina chudobný 4-bodový náskok. Zveľadil ho potom na svojich silných prekážkach (úradujúci halový dorastenecký majster), hoci najslabším výkonom sezóny 8,12, a podľa očakávania aj v žrdi (385). Po záverečných 1000 m mal na konte 4666 bodov, o 138 viac ako Fürhoffer (4528). Na prvých dvoch priečkach sa teda zopakovalo poradie z vlaňajšieho šampionátu – ale v kategórii starších žiakov.
Strieborného Krupinčana môže zo šiestich osobákov tešiť najmä 5-centimetrové zlepšenie v diaľke na 646 cm, ktorým si upevnil druhé miesto v tohtoročných slovenských tabuľkách dorastencov. Tretí Filip Kóča (Atletika Košice o. z.) za dvojicou výraznejšie zaostal, nazbieral 3639 b.
„Timovi nevyšla veľmi diaľka ani guľa, ale výborná bola výška, šesťdesiatku má stabilnú. S prekážkami nebol spokojný, ale 8,12 sa počíta. V žrdi atakoval osobák a napokon aj na tisícke zabojoval,“ zhodnotil tréner Čillík.
Iba prvú disciplínu absolvoval aj úradujúci halový dorastenecký majster na 60 m Matúš Havaš a 11. raz v sezóne aj v kariére bežal pod 7 sekúnd. Časom 6,96 si už druhý raz vyrovnal druhý najlepší výkon.
Tomáš Tkáč požičal vedúcu pozíciu v sedemboji starších žiakov iba raz – na záver úvodného dňa, keď na slovenský výkon roka starších žiakov 178 cm Matúša Babuščáka dokázal odpovedať iba 145 centimetrami, teda až 10 cm pod svojím osobným rekordom spod holého neba. Vo všetkých ostatných disciplínach si však utvoril osobné maximá a po prekážkach už pred seba nikoho nepustil. Majster SR 2024 v päťboji mladších žiakov pod holým nebom zo Šamorína zvíťazil so súčtom 3884 bodov, strieborný Babuščák zaostal o 140 bodov.
„V sobotu to Tomáš výborne rozbehol a dnes pridával jeden osobák za druhým. Čo viac od neho môžeme chcieť? Má výborné fyzické predpoklady, technicky na tom môže byť tiež veľmi dobre, veľké rezervy má vo výške, ale napreduje,“ tešil sa tréner Čillík.
Jeho zverenec predĺžil zlatú sériu ŠK UMB Banská Bystrica v tejto vekovej kategórii – po pandemických ročníkoch 2020 a 2021, keď sa šampionáty nekonali, ju v roku 2022 začal a o rok nato potiahol (slovenským rekordom 4601 bodov) Miroslav Krchňavý, vlani na ňu nadviazal Timotej Vozár a teraz štafetu prevzal Tkáč.
Smolu mal Krupinčan Flávio Lendvorský, ktorý opustil guliarsky sektor bez vydareného pokusu, z priebežného druhého miesta sa prepadol na siedme a stratil šancu na lepší výsledok. Napriek nezdaru pokračoval a dokázal ešte atakovať bronzovú pozíciu. Roman Šmatlánek z trenčianskej Slávie si však na 1000 m tesný náskok postrážil a bol celkovo tretí o 25 bodov pred Lendvorským.
Alexandra Gregušová začala päťboj starších žiačok excelentne prekážkami za 8,58, teda iba 3 stotiny od slovenského rekordu starších žiačok v podaní svojej klubovej kolegyne Niny Hejčíkovej z 3. marca 2024 v bratislavskom Eláne. Osobné maximum z halového šampionátu staršieho žiactva si zlepšila o 2 stotiny a vynieslo jej to zisk 993 bodov. Na výške ďalším osobným maximom 165 cm svoj náskok na čele ešte zvýšila už na 258 bodov a v guli si mohla dovoliť aj 9,66 (osobák 10,36). Mrzieť ju však môže zaváhanie v diaľke. Úradujúca halová majsterka SR starších žiačok aj dorasteniek v tejto disciplíne skočila vo svojej najslabšej sérii v sezóne iba 526 (halový osobák 561). Napriek tomu narástol jej náskok pred prenasledovateľkami na 308 bodov a o jej prvenstve nebolo pochýb – v hre bol však aj rekord SR, ktorý jej napokon ušiel o 110 bodov.
„Saška Gregušová začala výborne. Prekážky vynikajúce, výška vynikajúca, ale potom akoby jej došla para. V guli bola trošku netrpezlivá, určite má na to, aby hádzala výrazne cez 10 metrov. Pred diaľkou už bola unavená, skákala bez dosky, naťahovala pokusy, reálne lietala okolo 540-550. Na 800 m som tiež čakal lepší výkon. Vysoko hodnotím najmä výšku, v ktorej prvý raz v živote skúšala 168,“ vravel Ivan Čillík.
Gregušová nazbierala 3258 bodov, o 153 viac ako pri zisku vlaňajšieho striebra a o 185 viac ako druhá Kristína Šoková (AC Malacky). Bronz získala vlaňajšia šampiónka v halovom päťboji mladších žiačok Alexandra Krupová z trenčianskej Slávie (2992 bodov), štvrtá bola Lívia Šišková z ŠK Run for Fun Bratislava (2928), majsterka SR 2024 v päťboji mladších žiačok pod holým nebom.
Majsterka Európy do 18 rokov na 100 m prekážok Frličková má svoje prvé juniorské zlato. Získala ho už v sobotu so súčtom 3385 a náskokom 76 bodov pred Tamarou Svatíkovou z ŠK Jablonica, bronz patrí ďalšej atlétke z AK Martin Michaele Grossovej (2967), ktorá ho na záverečných 800 m uchmatla Rebeke Katočovej (Atletika Košice o. z., 2955 b.).
Do súťaže vstúpila Frličková celkovo trinástym a posledným štartom na 60 m prekážok v halovej sezóne 2025. Dosiahla v ňom 5. najlepší čas 8,57, zaostala 11 stotín za osobákom a slovenským juniorským rekordom 8,46 z ostravského Czech Indoor Gala (4. februára) a od spokojnosti mala ďaleko. „S prekážkami nie som vôbec spokojná. Na záver halovej sezóny som si verila na lepší čas ako 8,57. Najmä keď osobák 8,46 som si v Ostrave zabehla tesne po vyvrtnutí členka a navyše po chorobe. Čakala som čas aspoň pod 8,50. Žiaľ, táto halová sezóna mi najmä z pohľadu prekážok veľmi nevyšla, sprevádzalo ju viacero komplikácií.“
Zo svojich najsilnejších dvoch disciplín 60 m prekážok a výšky (159 cm) vyťažila Laura 112-bodový náskok. Mohol byť aj vyšší, ale Tamara Svatíková prvý raz bežala halové prekážky pod 9 sekúnd, o 19 stotín si zlepšila osobák z HM-SR v Ostrave na 8,93 a vo výške si absolútne maximum posunula o 1 cm na 156 cm. Už v guliarskom sektore zo svojho manka ukrojila Jabloničanka z banskobystrickej tréningovej skupiny Michala Škvarku 40 bodov, v diaľkarskom ďalších 29 a na štarte osemstovky dve adeptky na zlato delilo iba 43 bodov v prospech Frličkovej.
Na obávanej osemstovke sa však Frličková potiahla za klubovou kolegyňou Michaelou Grossovou, Svatíkovú nechala za sebou o takmer 3 sekundy a nadviazala na svoj vlaňajší päťbojársky titul z haly Elán v kategórii dorasteniek. Aj vtedy stála na striebornom stupni Svatíková.
„Prvé disciplíny mi nevyšli – prakticky každú som si pokazila nejakými svojimi chybami. Najviac som hrdá na osemstovku. Nečakala som takýto výkon, pretože ju nemám nabehanú. Vedela som, čo potrebujem na zlato a že si nemôžem nechať ujsť Tami Svatíkovú, toho som sa trochu obávala, pretože jej idú osemstovky dobre. Prinútila ma zmeniť plán, pretože pôvodne som nezamýšľala ísť osemstovku takto rýchlo. Som veľmi rada, že som halovú sezónu zakončila zlatou medailou,“ tešila sa 18-ročná špecialistka na prekážky, ktorá opäť potvrdila svoju všestrannosť.
Ešte napínavejší bol súboj o cenné kovy v kategórii dorasteniek. Kiara Červenáková sa ujala vedenia v päťboji vďaka novému osobnému rekordu na prekážkach, keď ako siedma slovenská atlétka do 18 rokov v halovej sezóne 2025 bežala pod 9 sekúnd (8,92). Naopak Alexandra Brišová v prvej disciplíne nabrala výkonom 9,33 (osobák 8,97) nečakané manko. Na výške (156) ho potom dokázala zmazať a utvorila si aj náskok 16 bodov pred Červenákovou, ale guľa opäť menila poradie na prvých dvoch miestach. Rozdiel dvoch halových osobných rekordov (10,83 – 9,47) poslal o 73 bodov na čelo znova Košičanku a zdalo sa, že už ju nič nezastaví na ceste za titulom. Prišlo však zaváhanie v diaľke, kde líderka zachraňovala po dvoch prešľapoch body posledným pokusom za 473 cm (halový osobák 500) a náskok pred Brišovou sa scvrkol na jediný bod!
V záverečnej osemstovke Brišová poprela papierové predpoklady, v tesnom finiši zdolala súperku v novom osobnom rekorde 2:41,49 o 28 stotín a získala kľúčové tri body navyše. V súčte to znamenalo víťazstvo o 2 body pre Banskobystričanku (3141 – 3139), ktorá výborne zastúpila chorú klubovú kolegyňu z tréningovej skupiny okolo Ivana Čillíka Ninu Hejčíkovú. Červenáková sa napokon musela podeliť o striebro s Alexandrou Cabanovou. Prešovčanka z Atletiky Šport hrou sa na ňu bodovo dotiahla vďaka osobnému rekordu na 800 m 2:25,66.
„Saške nevyšlo všetko podľa predstáv, ale taký je viacboj. V ničom však úplne nezlyhala a na osemstovke podala výkon, s ktorým nikto nerátal – ani ona sama. Škoda zakopnutí na prekážkach, tam to mohlo byť oveľa lepšie. Samozrejme, k víťazstvu jej pomohli aj nezdary Červenákovej v diaľke, kde má ďaleko lepší osobák. Šport je však taký, nik nemá víťazstvo isté dopredu. Saška nikdy nemala šťastie na medaily, nepatrí medzi najrýchlejšie dievčatá, ale je dobrý somatotyp a je to pre ňu odmena za veľkú snahu a vytrvalosť v príprave,“ poznamenal tréner Ivan Čillík a pridal aj záverečné hodnotenie vydarenej halovej sezóny.
„So všetkými našimi športovcami môžeme byť spokojní. Celú halovú sezónu hodnotíme veľmi pozitívne. Určite je to aj výsledok podmienok, ktoré máme v Banskej Bystrici. Treba však vyzdvihnúť tiež kvalitu tejto generácie detí, ktoré sú na slovenské pomery výnimočné. K tomu prácu trénerov s vhodne nastavenou filozofiou prípravy. Nemôžem zabudnúť ani na podporu rodičov, bez nej by to nešlo. Samozrejme, všetka česť súperom, ktorí nás dotlačili k výborným výkonom. Uvedomujeme si, že nemajú také podmienky ako my, napriek tomu s našimi zverencami zvádzali skvelé súboje. Teraz si treba oddýchnuť a pripraviť sa na leto. Dúfam, že už aj so všetkými chorými, ktorí tu nemohli s nami byť,“ zaželal si Ivan Čillík.
FAKTY Z NYÍREGYHÁZY
Juniori (3 štartujúci) – sedemboj: 1. Maroš Polák (AK Slávia TU Košice) 4035 (60 m: 7,59, diaľka: 606, guľa/6 kg: 8,97, výška: 190, 60 m prek.: 9,00, žrď: 295, 1000 m: 3:15,29), 2. Matúš Jankola (AK Martin) 3705, 3. Filip Sauer (AK Slávia TU Košice) 2739
Juniorky (5) – päťboj: 1. Laura Frličková (AK Martin) 3385 (60 m prek.: 8,57, výška: 159, guľa 4 kg: 8,06, diaľka: 535, 800 m: 2:37,71), 2. Tamara Svatíková (ŠK Jablonica) 3309, 3. Michaela Grossová (AK Martin) 2967, 4. Rebeka Katočová (Atletika Košice o. z.) 2955, 5. Tamara Brieštanská (Atletika Šport hrou Prešov) 1960
Dorastenci (7) – sedemboj: 1. Timotej Vozár (ŠK UMB Banská Bystrica) 4666 (60 m: 7,14, diaľka: 588, guľa/5 kg: 10,34, výška: 175, 60 m prek.: 8,12, žrď: 385, 1000 m: 3:01,15), 2. Samuel Fürhoffer (AK Krupina) 4528, 3. Filip Kóča 3639, 4. Tobias Javorský (obaja Atletika Košice o. z.) 3061, 5. Timotej Gembický (MAC Redox Lučenec) 3022, 6. Douglas Ptáček (SOPKA Seňa) 2928, Matúš Havaš (ŠK UMB Banská Bystrica) nedokončil.
Dorastenky (12) – päťboj: 1. Alexandra Brišová (ŠK UMB Banská Bystrica) 3141 (60 m prek.: 9,33, výška: 156, guľa 3 kg: 9,47, diaľka: 500, 800 m: 2:41,49), 2. Alexandra Cabanová (Atletika Šport hrou Prešov) a Kiara Červenáková (AK Slávia TU Košice) 3139, 4. Dorota Dučaiová (Atletika Šport hrou Prešov) 2859, 5. Nina Jarošová (ŠK ŠOG Nitra) 2695, 6. Alexandra Sofia Herdický (Atletika Šport hrou Prešov) 2601
Starší žiaci (12) – sedemboj: 1. Tomáš Tkáč (ŠK UMB Banská Bystrica) 3884 (60 m: 7,56, diaľka: 538, guľa/4 kg: 11,96, výška: 145, 60 m prek.: 8,56, žrď: 315, 1000 m: 3:13,53), 2. Marek Babuščák (Atletika Košice o. z.) 3744, 3. Roman Šmatlánek (AK Slávia Trenčín o. z.) 3230, 4. Flávio Lendvorský (AK Krupina) 3205, 5. Jakub Ondreáš 3072, 6. Jakub Baláž (obaja Slávia STU Bratislava) 2779
Staršie žiačky (26) – päťboj: 1. Alexandra Gregušová (ŠK UMB Banská Bystrica) 3258 (60 m prek.: 8,61, výška: 165, guľa/3 kg: 9,66, diaľka: 526, 800 m: 3:03,65), 2. Kristína Šoková (AC Malacky) 3073, 3. Alexandra Krupová (AK Slávia Trenčín o. z.) 2992, 4. Lívia Šišková 2928, 5. Nikola Mihóková (obe ŠK Run for Fun Bratislava) 2796, 6. Simona Prvoničová (Slávia UK Bratislava) 2664
(JM)
Na snímkach medailistky v päťboji junioriek (zľava) Tamara Svatíková, Laura Frličková a Michaela Grossová, medailisti v sedemnoji juniorov (zľava) Matúš Jankula, Maroš Polák a Filip Sauer, Timotej Vozár, medailisti v sedemboji starších žiakov (zľava) Marek Babuščák, Tomáš Tkáč a Roman Šmatlánek, Alexandra Gregušová, Laura Frličková, medailistky v päťboji dorasteniek Alexandra Cabanová, Kiara Červenáková a Alexandra Brišová, úspešná výprava ŠK UMB.
FOTO SAZ (MAD), JAROSLAV ČERMÁK