Účastníkov halových ME v Toruni čakajú testovacie “manévre” a prísne epidemiologické opatrenia

Európska atletika (EA) a organizačný výbor halových majstrovstiev Európy 2021 v poľskej Toruni (4. – 7. marca 2021) robia všetko pre to, aby sa šampionát aj v súčasnej zložitej pandemickej situácii uskutočnil. Spoločne preto pripravili viaceré prísne opatrenia, ktoré musia všetci účastníci bezpodmienečne dodržiavať.

Nebudú platiť žiadne výnimky a aj účastníci HME, ktorí budú mať za sebou vakcináciu proti koronavírusu, budú musieť dodržať všetky sanitárne pravidlá. Povinné bude nosenie rúška (s výnimkou špecifických situácií), dodržiavanie sociálneho odstupu 1,5 až 2 m, pravidelná dezinfekcia rúk, bude sa merať telesná teplota a je prísne zakázaná akákoľvek interakcia (stretávanie sa) účastníkov šampionátu s osobami, ktoré nie sú akreditované.

„V súčasnej situácii bude nutné pre zaistenie bezpečnosti výrazne obmedziť počet sprevádzajúcich osôb, funkcionárov či osobných trénerov. Takisto znižujeme na minimum účasť dobrovoľníkov, médií či VIP,“ uviedol v liste národným federáciám Christian Milz, výkonný riaditeľ Európskej atletiky. „Napríklad v prípade štartu 15 atlétov je maximálny počet ďalších oficiálnych členov výpravy len päť. EA neudelí akreditáciu nikomu nad stanovenú kvótu,“ upozornila slovenská členka rady EA Anna Kirnová.

Účastníci halových ME v Toruni absolvujú i viaceré povinné testovania. Tri až päť dní pred príchodom do dejiska šampionátu musia absolvovať na náklady národných atletických federácií RT-PCR test s negatívnym výsledkom a následne musia vyplniť medicínsky dotazník.

Po príchode do Torune čaká každého účastníka halových ME (atlét, tréner, rozhodca, novinár a pod.) povinný RT-LAMP test v špeciálnom hlavnom testovacom stredisku. Ak bude jeho výsledok negatívny, účastník dokončí klasický akreditačný proces a môže sa ubytovať vo svojom hoteli. V prípade pozitívneho testu bude nasledovať RT-PCR test a približne 6-hodinová izolácia na špeciálnom mieste až do chvíle zverejnenia výsledku. Ak bude negatívny, organizátor umožnia účastníkovi dokončiť akreditačný proces. V prípade pozitívneho výsledku musí ísť testovaná osoba najmenej na 10 dní do karantény na základe opatrení a pravidiel, ktoré zaviedli relevantné poľské inštitúcie. Organizačný výbor zabezpečí takejto osobe ubytovanie so stravou, avšak na náklady národnej federácie. Následne sa začne sledovanie kontaktov tejto osoby, tzv. trasovanie.

Okrem toho všetky akreditované osoby budú musieť podstúpiť opäť RT-LAMP test každých 5 dní od prvého takéhoto testu v torunskom hlavnom testovacom stredisku, po ktorom dostane každý účastník halových ME informáciu, kedy musí absolvovať ďalší test. Zoznam s termínmi opätovných spomenutých RT-LAMP testov pre všetkých členov výpravy dostane k dispozícii aj jej šéf.

Poľskí organizátori zabezpečia aj RT-PCR testy pre tých účastníkov halových ME, ktorí ich nevyhnutne potrebujú pre návrat do svojej krajiny. Aj náklady na toto testovanie budú v réžii národných zväzov. Požiadavku na pošampionátový RT-PCR musia federácie poslať organizačnému výboru do 24. februára 2021.

Celý proces testovania v spojitosti so získaním akreditácie na halové ME nie je nič neočakávané. Stále sa však vynára niekoľko otázok, na ktoré nepoznáme odpoveď,“ skonštatoval šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Z hľadiska logistiky uvažujeme, či nebude výhodnejšie cestovať do dejiska šampionátu autobusom alebo mikrobusmi, keďže cesta z varšavského letiska do Torune trvá aj tak približne tri hodiny. Keď k tomu času pripočítame všetky sprísnené letiskové procedúry, dostaneme sa na úroveň 6 až 7 hodín, čo približne zodpovedá ceste z Bratislavy alebo  Banskej Bystrice. Navyše, menšia pretestovaná skupina je určite nižšie riziko ako veľké letiskové haly s množstvom ľudí.

Vedenie SAZ bude v najbližších dňoch diskutovať o všetkých možných problémoch, ktoré sa môžu vyskytnúť v súvislosti so štartom výpravy na halových ME 2021 i na ďalších vrcholných podujatiach.

„Žiaľ, aj takmer rok od vypuknutia koronakrízy ostáva šport na Slovensku nepovšimnutý, takže asi si budeme musieť opäť poradiť sami. Na rozdiel od iných krajín, kde sa fungovanie elitných športovcov – reprezentantov rieši ako jedna z priorít. V tejto súvislosti sa objavujú už i otázky smerom k OH v Tokiu a prípadnému očkovaniu. Netušíme, či budú olympionici pri očkovaní považovaní za prioritnú skupinu alebo nie. Rovnako nám chýba medicínske usmernenie, ako môže vplývať očkovanie na športovcov. Zanedbateľné  reakcie z pohľadu bežnej populácie však môžu mať na vrcholový športový výkon výrazný vplyv. A stále netušíme ani to, ako to bude s návratom z Torune. Nedokážem si totiž predstaviť, že športovec by po halových ME mal ísť do karantény a musel by prerušiť olympijskú prípravu,“ upozornil šéftréner SAZ.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Tabuľka systému testovania na halových ME 2021 v atletike v Toruni, na druhej snímke šéftréner SAZ Martin Pupiš.

FOTO EA a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk