Na Babiakov memoriál aj Volko, očakáva sa prvý štart Kučeru

Hlavnou domácou udalosťou atletického víkendu budú sobotné akademické majstrovstvá Slovenska spojené s 34. ročníkom Memoriálu Tomáša Babiaka na štadióne Mladá Garda v Bratislave v réžii Slávie STU. Predbežne sa prihlásilo takmer 250 pretekárov z Rakúska, Ukrajiny, Slovinska, Maďarska a Slovenska. Súťaž sa začína o 12.55 h.

Najväčším lákadlom bude účasť halového vicemajstra Európy 2017 v behu na 60 m Jána Volka, ktorého jeho klub BK HNTN Bratislava prihlásil na stovku i dvojstovku.

„Budú to skôr tréningovo zamerané preteky v rámci prípravy na ME v Berlíne, kde budem musieť v priebehu dňa absolvovať viac behov,“ podotkol 21-ročný študent STU na margo neplánovaného štartu na bratislavskom podujatí.

Stovka mužov – Volko je od minulého roka rekordér mítingu časom 10,35 – je na programe o 14.10 h, dvojnásobná trať o 16.15 h. Volkovi najväčší súperi budú zrejme Marček, Rigler, Benda, Púchovský a na 200 m aj finalista ME 2016 na 400 m prekážok Martin Kučera. Siedmy z Amsterdamu 2016 absolvuje v tohtoročnej letnej premiére asi aj štvorstovku a v nej súboj s Matúšom Talánom a Slovincom Jernejom Jerasom.

Hlavnou disciplínou podujatia bude od 15.00 h hod oštepom mužov, 34. ročník Memoriálu Tomáša Babiaka. Okrem slovenských atlétov na čele s Maximiliánom Slezákom, ktorý sa v tomto roku zlepšil na 73,87 m, sa prihlásil i Maďar Attila Rab s osobným rekordom 71,82 m. Chýbajú však trojnásobný víťaz podujatia (2013, 2015, 2016) Patrik Žeňúch i lanský víťaz, majster sveta 2013 z Moskvy Vítězslav Veselý z Česka. Prvá pätica v tejto disciplíne získa vecné ceny. Rekord Babiakovho memoriálu patrí od 20. mája 2000 Mariánovi Bokorovi výkonom 81,09 m.

Aj ďalšie dve disciplíny sa uskutočnia na počesť významných osobností z histórie Slávie STU (predtým SVŠT) Bratislava. Beh mužov na 800 m bude Cena Pavla Gleska (prihlásení sú Ďurica, P. Kováč, Lendvorský, Jablokov i Maďar Kelemen) a súťaž diaľkarov Cena Štefana Molnára (Šuba, Benda, Straška). Vo výške sa bude pokúšať o zlepšenie sezónneho maxima 220 cm Lukáš Beer a o možno ďalší osobák prekážkar na 400 m Jakub Bottlík (minulú sobotu 51,90).

Každý rekord mítingu i päť najlepších výkonov podujatia odmenia organizátori na čele s riaditeľom pretekov, šéfom AO Slávia STU  Zdeňkom Národom a tajomníkom klubu Branislavom Droščákom prémiou 30 eur.

Zaujímavé mená sa objavili aj v ženských disciplínach. Na 100 a 200 m si otestuje rýchlosť štvorstovkárska finalistka halových MS a ME Iveta Putalová, semifinalistka HME 2017 na 800 m Alexandra Štuková je prihlásená okrem svojej hlavnej disciplíny (pobeží proti Ukrajinke Nikolenkovej) aj na 400 m. Na 3000 m sa očakáva duel trojice Janečková, Durcová, Zrastáková, na 100 m prekážok a v diaľke je favoritka Baňovičová a štartujú aj slovenské jednotky – výškarská Dunajská a guliarska Slošárová.

(GB)

Text k foto:

Olympionik z Ria 2016 Martin Kučera by mal v sobotu absolvovať v Bratislave prvý letný štart v tomto roku.

FOTO SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk