MMM: Olympijský šampión Matej Tóth a ukrajinská víťazka z roku 2009 pobežia s deťmi minimaratón

Súčasťou maratónskeho víkendu v Košiciach býva tradične minimaratón. Takisto ako pred rokom aj tentoraz bude U. S. Steel Family Run v programe už v sobotu 1. októbra, teda deň pred 99. ročníkom Medzinárodného maratónu mieru (MMM). Na štarte sa o 16.00 h objaví aj bývalý úspešný reprezentant v chôdzi Matej Tóth. Olympijský víťaz, majster sveta, dvojnásobný strieborný medailista z majstrovstiev Európy sa na trať vydá tentokrát držiac za ruku najmladších členov svojej rodiny. A rovnako so svojimi deťmi vybehne aj Olena Burkovská, ukrajinská víťazka MMM z roku 2009. Atraktívny 4-kilometrový okruh mestom zvládnu všetci určite s úsmevom na tvári.

Medailová spomienka opäť unikátna

Účastnícka medaila je v Košiciach každý rok iná. To opakovane núti dizajnérov k obmieňaniu námetov, k hľadaniu výtvarného vyjadrenia maratónskej myšlienky tak, aby sa stretla s vrelým prijatím. V posledných rokoch boli odozvy viac než sympatické, a preto organizátori MMM veria, že podobne to bude i teraz. Pozornému oku neujde, že rovnaký námet sa objavuje i na ďalších prvkoch maratónskej kolekcie. Jeho stvárnenie priamo na medailách však bude patriť dozaista medzi najsledovanejšie.

Mobilná aplikácia MMM

Moderné technológie sú už na dosah takmer všade. Maratón v Košiciach nie je výnimka. Už niekoľký raz organizátori pre všetkých bežcov aktualizovali mobilnú aplikáciu, ktorá bola vyvinutá spoločnosťou MyLaps na platforme TRACX, teda jedným z lídrov na celosvetovom trhu bežeckých technológií. Aplikáciu s názvom Kosice Peace Marathon si môže ktokoľvek bezplatne stiahnuť na Google Play a App Store a využívať jej funkcie či zaujímavý obsah, ktorý v týchto dňoch organizátori neustále dopĺňajú. V deň podujatia v nej, okrem iného, bude aj populárny live tracking, teda sledovanie pohybu bežcov na tratiach maratónu, polmaratónu a štafiet.

Film o MMM

Jedným z dlhodobých zámerov k blížiacej sa storočnici maratónu bol i vznik uceleného, nadčasového filmového diela, ktoré by vo viacerých líniách odzrkadľovalo dianie spojené s košickým fenoménom – MMM. S témou sa rozhodol popasovať jeden z najúspešnejších slovenských režisérov posledného obdobia, košický rodák Peter Kerekes. Jeho film 66 sezón o legendárnej košickej plavárni či oceňovaná Cenzorka zaujali divákov i renomovaných kritikov. K zámeru spracovať túto tému povedal: „Film prerozpráva príbeh o dejinách malého mesta v strednej Európe, o maratóne, maratóncoch, ale aj o obyčajných ľuďoch, ktorí bežia za slobodou alebo utekajú pred pohromou. Utekajú, aby rýchlejšie preklenuli priestor a predbehli čas. Príbehy jednotlivcov sa zlievajú do storočného obrazu dejín Košíc a strednej Európy, rámcovaného maratónom. Príbehy jednotlivcov sa stávajú metaforou, už nie sú historkami, menia sa na históriu.“

Filmový štáb budú môcť diváci pri práci vidieť už aj na MMM 2022 počas blížiaceho sa 99. ročníka. Premiéra je potom plánovaná na október 2024 ako súčasť osláv stého výročia založenia najstaršieho maratónu v Európe.

Program a sled udalostí počas maratónskeho víkendu v Košiciach:

Piatok 30. septembra

10.00 – 19.00 vydávanie štartových čísel a program Expo MMM

18.30 zapálenie maratónskeho ohňa

Sobota 1. októbra

9.00 – 19.00 vydávanie štartových čísel a program Expo MMM

10.30 Diamantový klub MMM

11.00 Predstavenie a autogramiáda favoritov

16.00 U. S. Steel Family Run (minimaratón)

Nedeľa 2. októbra

8.40 otvorenie 99. ročníka MMM

8.45 štart handbike a in-line

09.00 maratón a 4x štvrťmaratón

10.30 polmaratón

11.00 očakávaný dobeh prvých pretekárov

11.30 ceremoniály vyhlasovania najlepších

15.00 ukončenie pretekov

(BK, LB)

Text k foto:

Matej Tóth na MMM 2015 s otcom Viliamom (vľavo) a bratom Michalom (vpravo).

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk