V Košiciach konečne svitlo na lepšie časy, v zime bude na tréningy k dispozícii malá nafukovacia atletická hala

Oblastný šampionát v maďarskej Nyíregyháze približne 120 km od Košíc, tréningy na druhom konci republiky v Bratislave, v lepšom prípade v malej hale Strednej športovej školy v Banskej Bystrici. Taká bola donedávna smutná zimná východoslovenská atletická realita.

V regióne totiž už viac ako tri desaťročia nebolo atletickej haly, kde by mohla elita i mlaď trénovať. Svitlo však na lepšie časy a už onedlho budú môcť košickí atléti využívať malú nafukovaciu halu v športovom areáli na Základnej škole L. Novomeského, ktorú postavili na mieste zrušeného hokejbalového ihriska. Projekt vznikol vďaka spolupráci mesta a o. z. Atletika Košice, ktoré už sedem rokov úspešne organizuje medzinárodný šprintérsko-skokanský atletický míting JBL Jump Fest v centre Košíc.

„Pôdorys haly má rozmery 55 x 29 metrov, v najvyššom bode má hala výšku 10 metrov a je situovaná uprostred 250-metrového vonkajšieho bežeckého oválu so syntetickým povrchom. Okrem haly bol vonkajší areál školského ihriska doplnený o sektory pre vrh guľou a skok do diaľky, pribudne aj sektor pre skok do výšky,“ vraví Stanislav Návesňák, ktorý už roky upozorňuje na biednu košickú atletickú infraštruktúru a neúnavne bojuje za jej zlepšenie.

„Od vzniku myšlienky po realizáciu projektu malej nafukovacej haly prešli dva roky. Vklad mesta je na úrovni 400-tisíc eur, naše občianske združenie Atletika Košice poskytlo povrch a rôzne a zariadenia v hodnote okolo 80 000 eur. Investičné náklady na vybudovanie tohto športového stánku sú zhruba na úrovni jednej desatiny nákladov na plnohodnotnú atletickú halu s 200-metrovým oválom. Jej výstavba naďalej zostáva cieľom nášho klubu.“

V malej nafukovacej hale na ZŠ Novomeského v Košiciach bude k dispozícii 55 m dlhá šprintérska rovinka s povrchom značky Mondo s možnosťou organizovať súťaže na 50 m a 50 yardov, certifikované sektory pre skokanské disciplíny a vrh guľou. Hala bude mať vlastný prevádzkový manažment, ktorý sa okrem efektívnosti bude snažiť, aby mohla slúžiť nielen pre potreby ZŠ s atletickou akadémiou i atletickými triedami, ale aj spoluinvestorovi projektu (Atletika Košice, o. z.), ďalším klubom z Košíc, a ak to bude kapacitne možné, aj iným klubom z východného Slovenska. Návesňák a spol. uvažujú, že v tejto malej nafukovačke zorganizujú nultý ročník zimnej verzie halového JBL Jump Fest-u.

Čo sa týka technických parametrov, halu bude možné po zime demontovať a znova opakovane nafúknuť. Spočiatku sa však počíta s jej celoročným využitím. Svetlo z haly umožní v zime v oveľa väčšej miere ako doteraz využívať aj vonkajší bežecký ovál.

„Intenzita osvetlenia s úspornými LED svietidlami bude 300 luxov. Objem vzduchu 20 000 m3 dokáže vzduchotechnika vymeniť za osem hodín, čo je výborné najmä z hygienickej stránky. Plášť haly je dvojitý, s polmetrovou vzduchovou medzerou pre tepelnú izoláciu. Vydrží nápory vetra do 180 km/h. Systém vykúri halu napojenú na teplovod z mestskej teplárne na požadovaných 18 stupňov vhodných na tréningy za trištvrte hodiny. Technológie v hale je možné ovládať na diaľku aplikáciou,“ opisuje technické možnosti košickej haly Stanislav Návesňák, bývalý československý reprezentant v behu na 400 m prekážok (os. rekord 49,64) a účastník MS 1987 v Ríme.

Päťdesiatsedemročný odchovanec košickej atletiky dosiahol najväčšie úspechy v pražskej Sparte v rokoch 1984 – 1988. Po skončení kariéry sa z neho stal úspešný biznismen (stál za vznikom spoločnosti Datart Slovakia) pohybujúci sa medzi Košicami a Prahou. Kolaudácia košickej nafukovacej atletickej haly je plánovaná v polovici októbra

Košice už kedysi atletickú halu mali. Od roku 1974 sa trénovalo a súťažilo v pretlakovej nafukovacej hale vo Všešportovom areáli. V roku 1976 sa v nej dokonca uskutočnili halové majstrovstvá bývalého Československa. Na konci 80. rokov minulého storočia však hala „spadla“ a už ju nik neopravil. Po vyše troch desaťročiach štatútu „zimných bezdomovcov“ je mala nafukovacia hala v areáli ZŠ L. Novomeského aspoň aká-taká náplasť na katastrofálne zimné tréningové možnosti v tradičnej bašte kráľovnej športov na Slovensku. Košickí a východoslovenskí atléti by si však konečne zaslúžili aj dôstojný zimný stánok so všetkým, čo k nemu patrí.

(GB)

FOTO SAZ (SN)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk