Na stredajšom kontrolnom tréningu v Novom Meste nad Váhom otestujú svoju formu Gajanová, Putalová i Paulíny

Kto chce, aj v zložitých koronavírusových časoch dokáže svojim zverencom spestriť neraz nudnú prípravu. Traja poprední slovenskí bežeckí tréneri – Pavel Slouka, Pavol Kucharovič, Marcel Lopuchovský – vymysleli netradičný kontrolný tréning. V Novom Meste nad Váhom si v stredu 27. mája otestujú svoju formu napríklad lanská tabuľková európska jednotka na 800 m v kategórii do 23 rokov Gabika Gajanová, niekdajšia finalistka halových ME aj MS na 400 m Iveta Putalová či bronzový tisícpäťstovkár z ME 2018 do 18 rokov Andrej Paulíny. Kontrolný test sa uskutoční, samozrejme, za dodržania aktuálnych hygienických a bezpečnostných opatrení, na troch tratiach – 300 m, 600 m a v behu na 1 míľu.

„Už dávnejšie sme uvažovali o niečom podobnom, no keď sa toho chytili Paľovia Slouka a Kucharovič, nadobudlo to aj reálne kontúry,“ vraví Marcel Lopuchovský, šéftréner SAZ pre behy na ovále. „Zhodli sme sa, že v čase, keď nie sú preteky, bolo by dobré motivovať našich najlepších aspoň kontrolným tréningom, aby videli nejaké svetlo na konci tunela a mali aspoň orientačný prehľad, ako na tom sú, kým nebude možné organizovať riadne preteky. Takáto forma tréningu nám umožní overiť si napríklad, či niektoré nové veci v príprave priniesli osoh.“

Lopuchovský vraví, že v prípade plánovaného uvoľnenia opatrení 3. júna, keď už by mali byť na Slovensku povolené športové súťaže, by takýchto kontoliek, samozrejme už vo forme pretekov a nie tréningu, privítal čo najviac na celom Slovensku.

„Takto by mali atléti výbornú možnosť zistiť na čom sú, ešte skôr, ako v júli naplno vhupnú do letnej súťažnej sezóny. Kontrolné preteky, napríklad v rôznych netradičných disciplínach ako sú 300, 500, 600, 1000, 2000 či 3000 m sa v minulosti osvedčili a myslím si, že ak by sa kluby k ich organizovaniu vrátili, určite by to bol pre bežecké disciplíny prínos,“ myslí si Marcel Lopuchovský.

„Chceme si za dodržania všetkých hygienických podmienok otestovať formu. Na štarte bude preto len obmedzený počet pretekárov a v každej disciplíne sa uskutoční len jeden beh,“ dodáva ešte martinský kouč Pavel Slouka.

Stredajší kontrolný tréning v Novom Meste nad Váhom, ktorý ponesie názov „Bežecká výzva 2020“, sa začne o 12.00 h šesťstovkou na štarte s Putalovou, Gajanovou, Paulínym, štvrtým na 800 m z EYOF 2019 Filipom Revajom, seniorským halovým majstrom SR 2020 na 800 m Matúšom Babulíkom, dorasteneckým šampiónom v hale 2020 v rovnakej disciplíne Filipom Bielekom a juniorským halovým majstrom SR na 400 m, ešte len 16-ročnýmTomášom Grajcaríkom, ktorý sa v zime zlepšil na 49,82 sekundy. Potom nasleduje o 12.15 h beh na 1 míľu, v ktorej si dlhoročný slovenský reprezentant na 800 a 1500 m Jozef Pelikán zmeria sily so sedmičkou mládežníkov vrátane svojich zverencov, no a o 12.30 h pobeží trojstovku sedmička šesťstovkárov.

„Potešilo by ma, ak by sa Iveta na 600 m priblížila k osobnému rekordu 1:28,30 min, no všetko závisí aj od počasia. Verím, že spoločný tréningový štart s chalanmi využije na dosiahnutie kvalitných časov,“ nádeja sa kouč Lopuchovský.

Stredajší kontrolný tréning v Novom Meste nad Váhom by podľa Alfonsa Jucka, manažéra Gajanovej i Putalovej, mal rozhodnúť o tom, či sa v pondelok 8. júna postavia na štart Odložilovho memoriálu v Prahe, ktorý má štatút „bronzového“ podujatia World Athletics Continental Tour. Z hľadiska cestovných reštrikcií nie je ich účasť vylúčená, keďže Česko momentálne povolilo Slovákom vstup do krajiny bez akýchkoľvek obmedzení na 48 hodín.

Ešte pre poriadok, hoci stredajšie časy nebudú figurovať v oficiálnych tabuľkách, najlepšie slovenské výkony na 300 m pod holým nebom patria Lucii Vadlejch (37,79 – 2014) a Štefanovi Balošákovi (32,81 – 1997), na 600 m Lucii Hrivnák Klocovej (1:26,96 – 2008) a Petrovi Žňavovi (1:16,1 – 2007).

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Snímka z januára tohto roka zo sústredenia skupiny Pavla Slouku v Maspalomase na Kanárskych ostrovoch (zľava): Pavel Slouka, kondičný kouč Miroslav Vavák, Andrej Paulíny, Filip Revaj, Adam Ulbricht, Gabriela Gajanová, fyzioterapeutka Soňa Palovičová. Gajanová, Paulíny, Revaj aj Ulbricht pobežia v stredu v Novom Meste nad Váhom.

FOTO SAZ (ps)

Marcel Lopuchovský so svojou zverenkou Ivetou Putalovou.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk