Tomáš Veszelka: „Veľká škoda, sedemnásťmetrová hranica mohla padnúť už v Dubnici“

Keď Tomáš Veszelka vlani 8. mája v Košiciach „zaletel“ na 16,86 m, hoci aj s miernou podporou vetra nad 2 m/s, jeho kouč Radoslav Dubovský neskrýval emócie. „Som presvedčený, že ak mu vyjde kvalitný skok, méta svetovej triedy neodolá,“  prognózoval. „Verím, že na konci letnej sezóny sa pri Tomášovom mene objaví výkon začínajúci sa sedemnástkou.“

Po sľubnom začiatku sezóny však prišiel šok: 2. júna 2018 sa v 2. kole slovenskej ligy na banskobystrických Štiavničkách zranil. Parciálna ruptúra priameho brušného svalu s rozmermi 3,6 cm x 1,4 cm… S Tomášom to vyzeralo zle-nedobre. V duchu sa už lúčil so štartom na augustových ME v Berlíne.

Kouč však neprepadal panike. Do pesimizmom nasiaknutého Tomáša opatrne trpezlivo dávkoval kvapky optimizmu. Jednu za druhou – aby nič nezakríkol. A stal sa malý zázrak. Veszelka sa dal dokopy. ME nielenže stihol, ale v Berlíne postúpil do finále a v ňom dokonca do užšej osmičky!

V tohtoročnej halovej sezóne nadviazal na minuloročné úspešné leto. Lenže znova po komplikáciách. Pred kontinentálnym šampionátom súťažil len tri razy. Trápil ho členok. V Glasgowe sa však predviedol znova parádne. V kvalifikácii si halový osobák zlepšil o 34 cm na 16,78 m a s prehľadom postúpil do 8-členného finále. Skončil v ňom šiesty, no opäť sa uňho objavili problémy s členkom.

Letnú sezónu 2019 začal v polovici júna na P-T-S v Šamoríne. Neskôr ako zvyčajne aj preto, lebo ho trápil výrastok na členku a podstúpil röntgenoterapiu. Pred domácim publikom sa v konkurencii dvojnásobného olympijského víťaza Christiana taylora chcel vytahnuť. Tréningy pred „péteeskou“ naznačovali, že má formu. Veszelkove plány však prekazil – protivietor. Zo 16,24 m vôbec nebol nadšený.

Na ďalšie preteky čakal tri týždne, no potom to prišlo: 9. júla si na Gyulaiovom memoriáli v Székesfehérváre zlepšil osobák pod holým nebom na 16,74, o týždeň neskôr vo francúzskom Sotteville na mítingu EA skončil druhý, pričom ďalší osobák 16,86 m mu odfúkol – podobne ako vlani v Košiciach – vietor tesne nad 2 m/s, no a na domácom šampionáte v nedeľu v Dubnici si zapísal výborných 16,91 m. Vietor bol tentoraz v poriadku, fúkal mierne proti (-0,1 m/s).

„Miešajú sa vo mne dva pocity: na jednej strane radosť z osobného rekordu, na druhej smútok z toho, že mi limit na MS v Dauhe ušiel len o štyri centimetre. Podľa vystúpení na predošlých mítingoch som vedel, že mám ešte rezervy. Postupne prichádzam na koreň niektorých vecí a začína to fungovať. Z pretekov na preteky sa však cítim lepšie, skáče sa mi ľahšie. Škoda, že som si na mítingu v Sotteville narazil pätu, čo ma obmedzovalo – aj teraz v rozcvičke som sa nemohol poriadne rozskákať, nechal som si to až na súťaž. V prvom pokuse som si ju však znova udrel, dosť to bolelo, preto ma príjemne prekvapilo, čo som dokázal skočiť,“ priznal 24-ročný Veszelka po dubnickom zlepšení svojho maxima.

Tomášovi chýbalo len 9 centimetrov, aby sa stal štvrtý trojskokan zo Slovenska, ktorý prekonal hranicu svetovej extratriedy. V českých kluboch to v ére Československa dokázali Milan Mikuláš (17,53 m), Ján Čado (17,34 m), Jaroslav Priščák (17,23 m) a v ére samostatnosti Dmitrij Vaľukevič pochádzajúci z Bieloruska (17,46 m). „Ak by Tomimu zafúkal ideálny dvojmetrový vietor do chrbta, sedemnástka by padla už dnes,“ tvrdil bezprostredne po Veszelkových 16,91 m kouč Dubovský.

Aj Tomáš, odchovanec lučenského kouča Daniela Pauka, si myslí, že 17-metrová hranica je už na spadnutie.

„Sedemnástku mám v hlave už dávnejšie. Škoda, chýbalo málo a mohla padnúť už v Dubnici,“ povzdychol si finalista ôsmich vrcholných podujatí. Bol už 6. na halových ME 2019, 8. na ME 2018, 4. /2017/ a 5. /2015/ na ME do 23 rokov, 8. na MEJ 2013, 9. na MS 2011 do 18 rokov, 6. na  EYOF 2011 v trojskoku aj diaľke a 11. na Svetovej univerziáde 2017.

Limit na MS ušiel Veszelkovi na slovenskom šampionáte iba o štyri centimetríky, ale výkon 16,91 m by vzhľadom na aktuálnu situáciu v mužskom trojskoku mal stačiť na účasť v Dauhe na základe tabuľkového postavenia.

„Na to sa nechcem spoliehať. Viem, že mám nielen na limit, ale aj na 17 metrov,“ vyhlásil Tomáš rezolútne. „Ešte stále skáčem len zo 14 ´nabiehaných´ krokov, no v minulosti to bolo zo šestnástich. Z takého rozbehu som dosiahol aj svoje osobáky. Niekomu sa môže zdať – čože sú to dva kroky navyše… Lenže je v tom veľký rozdiel. Pri šestnásťkrokovom sa cítim oveľa komfortnejšie, dokážem chytiť oveľa lepší rytmus. Potešilo by ma, ak by som už teraz zo 14-krokového pokoril sedemnástku. Ak by som ho potom predĺžil o dva, verím, že by som mohol k môjmu dubnickému výkonu pridať ešte 20, možno aj 30 centimetrov.“

Veszelka si víťazným výkonom na slovenskom šampionáte utvoril výbornú východiskovú pozíciu i v kvalifikácii na OH 2020 v Tokiu. Za 16,91 m získal do svetového rebríčka 1155 bodov plus bonus 100 bodov za národný titul. Súčet 1255 bodov zodpovedá výkonu 17,85! A to je už naozaj parádny bodový úlovok. „Verím, že ak sa nestane nič nepredvídané, Tomi nebude v Tokiu chýbať,“ odhadoval tréner Radoslav Dubovský.

Ak by sa jeho slová naplnili, Tomáš Veszelka by si vychutnal atmosféru pod piatimi kruhmi prvý raz v kariére.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN

VESZELKOVE TOP POKUSY V LETE 2019

16,91 (-0,1 m/s) Dubnica n/V. 28. júla (M-SR)

16,88 (+0,7 m/s) Dubnica n/V. 28. júla (M-SR)

16,87 (+0,4 m/s) Dubnica n/V. 28. júla (M-SR)

16,86 (+2,4 m/s) Sotteville 16. júla (míting EA)

16,74 (+0,4 m/s) Székesfehérvár 9. júla (míting EA)

16,70 (+1,6 m/s) Székesfehérvár 9. júla (míting EA)

16,61 (+1,8 m/s) Székesfehérvár 9. júla (míting EA)

16,59 (+0,6 m/s) Székesfehérvár 9. júla (míting EA)

16,51 (+1,0 m/s) Székesfehérvár 9. júla (míting EA)

16,44 (+2,6 m/s) Sotteville 16. júla (míting EA)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk