Na Malte osobný rekord Patrika Dömötöra na 400 m prekážok, tretie miesto Mateja Balucha v Kortrijku, Marcel Lomnický štvrtý v Oulu

Patrik Dömötör s novým osobákom! Prekážkar na 400 m si na challengerovom mítingu EAP Malta International v maltskej Marse zabehol osobný rekord 50,56. Skončil druhý iba o 2 stotiny za Portugalčanom Yubenom Munarym Goncalvesom. „Mal som výborného súpera, s ktorým som sa potiahol a snažil som sa ho v závere zdolať. Napokon rozhodla až cieľová kamera a prehral som o dve stotiny. Bežecky som na tom výborne, musím však stále pracovať na technike opačnej nohy, keďže som lietal vysoko nad prekážkami a stratil som tam cenné desatiny,“ povedal zverenec Jozefa Gála.

Pre semifinalistu MEJ 2019 aj ME 2021 do 23 rokov to bol šiesty tohtoročný štart v disciplíne. Naposledy mu 16. júna na Memoriáli Horsta Mandla Graz namerali 50,96. Doterajším maximom 22-ročného atléta Slávie STU Bratislava bolo 50,85 z 8. júna v St. Pöltene.

Lídrovi tohtoročných slovenských tabuliek na 400 m prekážok Matejovi Baluchovi štart na bronzovom mítingu WACT Guldensporenmeeting v belgickom Kortrijku nevyšiel celkom podľa jeho predstáv. Zverenec Edmunda a Igora Kováčovcov finišoval v najkvalitnejšom treťom behu na treťom mieste časom 50,22. Je to síce lepší, čas, ako dosiahol 27. júna na Zlatej tretre v Ostrave (50,34) a jeho tretí najlepší v tejto sezóne, ale za svojím osobným rekordom 49,56 z ME družstiev v Chorzówe zaostal o 66 stotín.

„Štart mal Matej dobrý, kroky mu vychádzali až do ôsmej prekážky, držal krok s Talianom aj Španielom, ale zdalo sa mu to pomalé a na ďalších prekážkach nabral manko. Na konci už začal tuhnúť a nedokázal stratu stiahnuť. Trošku ma mrzí, že nebežal pod 50 sekúnd, mohol nabrať viac bodov do renkingu za výkon. Matej má aj na výkon hlbšie pod 50, ale ešte stále to musí trafiť,“ sprostredkoval Edmund Kováč.

Dvadsaťdvaročný bronzový medailista z juniorských ME 2019 na 400 m prekážok tento rok prvý raz prekonal bariéru 50 sekúnd, podarilo sa mu to 8. júna na Memoriáli Liese Prokopovej v St. Pöltene (49,99). V Kortrijku nepotvrdil pozíciu tabuľkového favorita, zdolali ho Talian Mario Lambrughi (49,67) aj Sergio Fernández (49,73) zo Španielska.

„Beh bol nie úplne najhorší, ale ani nie dobrý. Technicky a krokovo mi vychádzal, ale z mojej strany sa mi zdal pomalý, čo je vidieť aj na čase. Cítim, že forma pomaly klesá, ale verím, že keď si oddýchnem, tak zase príde späť a budú to časy pod 50 sekúnd,“ dúfa prekážkar ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, ktorý napokon zrušil plánovaný štart na bronzovom mítingu WACT v Liége a najbližšie sa predstaví až 20. júla na P-T-S.

Kladivár Marcel Lomnický obsadil na ďalšom bronzovom mítingu WACT Motonet GP vo fínskom Oulu 4. miesto výkonom 71,48 z druhej série. Piaty muž olympijskej súťaže v Riu 2016 predviedol na severe Európy tri hody za 70 metrov, ale k spokojnosti mal ďaleko. „Pripravený som vynikajúco na každé preteky, cítim sa skvele, ale bohužiaľ, technicky sa neviem dostať do takej pohody, akú mám na tréningu. Hádžem to celú sezónu do jedného miesta a trpezlivo čakám, kedy sa to prelomí. Verím, že to príde na P-T-S v Banskej Bystrici,“ komentoval svoj výkon atlét ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica. Súťaž v Oulu vyhral domáci Aaron Kangas (74,08).

(JM)

FOTO SAZ (pd, mb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk