Suverénny triumf Sahajdu v Majcichove, veterán Hazucha vyhral maratón v Tokiu

MAJCICHOV: Dvadsiaty deviaty ročník populárneho cestného behu Majcichovská desiatka v Trnavskom okrese vyhral v kvalitnej konkurencii slovenských bežcov Tibor Sahajda z BMSC Bratislava, ktorý splnil úlohu hlavného favorita. Predviedol sólobeh a v cieli mu namerali čas 30:24 min. za osobným rekordom z novembrových pretekov Hornická desítka vo Frýdku-Místku zsoatal len o 18 sekúnd. “Vzhľadom na to, že boli moje len prvé preteky v sezóne, som s mojím výkonom spokojný,” uviedol Sahajda. Na 2. mieste s odstupom 1:14 min finišoval Jozef Urban (TJ Obal servis Košice), za ktorým o 7 sekúnd zaostal Marek Hladík (BMSC Bratislava). Pre Sahajdu to bola generálka na polmaratón na trati Rím – Ostia, na ktorom by sa mal predstaviť v nedeľu 10. marca.

V súťaži žien zvíťazila Veronika Zrastáková z ŠK ŠOG Nitra, ktorá obhájila lanské prvenstvo a výkonom 36:12 min si o sekundu zlepšila osobný rekord na 10 km. Lucia Kovalančíková z ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica zaostala o 1:30 min. Tretia bola Barbora Brezovská z Trenčína (+2:37 min). V štartovom poli Majcichovskej desiatky na certifikovanej rovinatej trati bolo celkovo 424 bežcov a bežkýň. Z nich 415 aj dobehlo do cieľa.

Muži (absolútne poradie, 10 km): 1. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) 30:24 min, 2. Jozef Urban (TJ Obal servis Košice) 31:38, 3. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 31:45, 4. Gabriel Švajda (Adidas Runners Bratislava) 32:02, 5. Matúš Verbovský (ŠK Atléti BS B. Štiavnica) 32:14, 6. Peter Kováč (Run for Fun Bratislava) 32:19.

Ženy (absolútne poradie, 10 km): 1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 36:12 min, 2. Lucia Kovalančíková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 37:42, 3. Barbora Brezovská (Trenčín) 38:49, 4. Barbora Šimonová (AK Zdravie v pohybe Lučatín) 38:58, 5. Zuzana Polohová (Lesky´s Runners) 39:07, 6. Monika Kusendová (Atletika Nové Mesto nad Váhom) 40:43.

TOKIO: Už len jediný triumf mu chýba k tomu, aby vo svojej vekovej kategórii vyhral všetkých šesť prestížnych maratónov patriacich do seriálu World Marathon Majors (WMM). Sedemdesiatpäťročný veterán Ján Hazucha (na snímke) zo Zvolena triumfoval v nedeľu na maratóne Tokiu časom 3:50:20 h (čistý čas 3:48:12) s vyše 8-minútovým náskokom pred Japoncom Kacutošim Emurom (3:58:22/3:54:29), tretí dobehol jeho krajan Hideki Mogi (4:18:53/4:11:55).

Hazucha zvíťazil predtým aj v Berlíne 2013 (3:29:32, kategória M 70-74), Bostone 2015 (3:30:33, M 70-74), New Yorku 2017 (3:34:14, M 70-74) a Chicagu 2018 (3:39:21, M 75-79). O unikáte šieste prvenstvo na podujatí WMM sa pokúsi 28. apríla v Londýne.

Zvolenský veterán má na konte i ďalšie cenné triumfy na najdlhšej vytrvaleckej trati: v Aténach, Viedni, Prahe a 8-krát aj na MMM v Košiciach. Práve šéf košického maratónu Branislav Koniar mu svojím lobingom u organizátorov pomohol so štartom v Tokiu, pretože získať miesto na štarte podujatia, na ktoré sa každoročne hlási vyše 300-tisíc bežcov, nie je jednoduché.

BLAŽICE: 44. ročníka Behu Olšavskou dolinou
Muži (absolútne poradie, 16 km):
1. Biwot Wycliffe Korir (Keňa) 47:38 min, 2. Olexandr Matvijčuk 50:21, 3. Sergij Rasčupkin (obaja Ukr.) 52:42, 4. Ludvig Herich (BK Spartak Medzev) 55:11.
Ženy (absolútne poradie, 16 km): 1. Vera Gulyásová (Maď.) 59:40 min, 2. Katarzyna Albrychtová (Poľ.) 59:53, 3. Oxana Jurčuková (Ukr.) 1:04:12, 4. Mahuliena Krištannová (All4Run Vranov nad Topľou) 1:08:19.

NITRA: 3. kolo Intersport Nitrianskej bežeckej ligy
Muži (absolútne poradie, 3,2 km):
1. Lukáš Kochan (Lipany) 11:55 min, 2. Dušan Škerlanec (Nitra) 12:04, 3. Matúš Talán (AC Stavbár Nitra) 12:09.
Ženy (absolútne poradie, 3,2 km): 1. Jana Kleskeňová (AC Stavbár Nitra) 13:07 min, 2. Zuzana Némethová (STU Bratislava) 14:02, 3. Martina Kukučková (TK Tribeč) 14:21.