K stanovisku Slovenského olympijského a športového výboru k situácii na Ukrajine sa pripojil aj SAZ

„Situácia na Ukrajine nenechala Slovenský olympijský a športový výbor ľahostajným. Máme vážne obavy o bezpečnosť našich športových priateľov žijúcich na Ukrajine. Je nám ľúto, že sa Rusko rozhodlo nedodržať Olympijské prímerie, a nevyslyšalo apel prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha na záverečnom ceremoniáli nedávnych zimných olympijských hier v Pekingu, aby sa politickí lídri inšpirovali od športovcov príkladom solidarity a mieru.

Vojnový konflikt presahuje hranice športového sveta. Prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, generálny sekretár Jozef Liba a členka Medzinárodného olympijského výboru a viceprezidentka SOŠV Danka Barteková už počas štvrtka poslali v mene slovenského olympijského i športového hnutia list prezidentovi Ukrajinského olympijského výboru a ich osobnému priateľovi Sergejovi Bubkovi. Vyjadrili v ňom podporu a zaželali veľa síl celému ukrajinskému ľudu. Zároveň ponúkli v prípade potreby pomoc pre športových priateľov z Ukrajiny.

Každý vojnový konflikt sa dotýka aj športu. Je to v ktoromkoľvek regióne veľká tragédia, ak sa situácia rieši zbraňami. Veríme, že situácia sa na Ukrajine vyrieši a zbrane utíchnu.

V Rusku máme tiež veľa športových priateľov, ktorí majú za sebou úžasné príbehy a výsledky. Nezatracujeme ich, keďže za vzniknutú situáciu nemôžu, a nemusia s jej momentálnym riešením súhlasiť.

Členovia slovenskej výpravy na ZOH v Pekingu viackrát videli ruských a ukrajinských športovcov v družných debatách a to nás presviedča o tom, že bežní ľudia v oboch krajinách medzi sebou nemajú problém.

Ako predstavitelia a reprezentanti olympijského hnutia, ktoré je zo svojej podstaty mierové, by však ruskí športovci, tréneri a športoví funkcionári mali apelovať na politickú moc vo svojej krajine, aby problémy riešila diplomatickou a nie vojenskou cestou.“

Slovenský atletický zväz sa pripája k stanovisku SOŠV a v týchto zložitých chvíľach stojí pri ukrajinských atlétoch i olympionikoch na čele s viceprezidentom Svetovej atletiky (WA) Sergejom Bubkom, legendárny žrdkárom, ktorý v roku 1984 skočil svoj prvý svetový rekord z celkovo 35 práve na mítingu P-T-S na štadióne Interu v Bratislave.

Text foto:

Na slávnosti Atlét roka 2014 odovzdal prezident SAZ Peter Korčok plaketu s poďakovaním a kúskom tartanu zo štadióna Interu na bratislavských Pasienkoch.

FOTO SITA/JÁN SLOVÁK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk