Suverénne víťazstvá Sahajdu a Zrastákovej, nový šampión vyhral s náskokom 1:05 min!

Účastník maratónu na ME v Berlíne Tibor Sahajda z BMSC Bratislava rozdrvil svojich konkurentov na „padrť“! Na jubilejnom 10. ročníku populárneho bratislavského nočného behu – Telekom Night Run (TNR), ktorý bol tentoraz aj slovenským šampionátom v cestnom behu na 10 km, si vybojoval suverénne premiérový titul časom 30:18 min.

Dvadsaťsedemročný vytrvalec pochádzajúci z Raslavíc pri Bardejove triumfoval s náskokom 1:05 min pred víťazom predošlých dvoch ročníkov TNR Jozefom Urbanom z TJ Obal servis Košice. Ten si vybojoval už štvrtú medailu z M-SR na cestnej desiatke (bronz: 2011, 2012, striebro: 2013). Bronz získal Marek Hladík behajúci za BK HNTN Bratislava (31:31). Obhajca titulu Jaroslav Szabo z košického TJ Obal servis finišoval až deviaty (33:38).

Pre Tibora Sahajdu bolo bratislavské zlato na 10 km už tretie tohtoročné z majstrovstiev SR, na jar vyhral polmaratón v Tlmačoch i dráhovú banskobystrickú desaťtisícku. Jeho sobotný bratislavský čas 30:18 min bol totožný ako na medzičase na marcových MS v polmaratóne vo Valencii.

„Po dlhšom čase som konečne dokončil významné preteky,” tešil sa úprimne Tibor Sahajda. “Škoda len, že trať bola pomerne náročná – bolo na nej veľa klesaní i stúpaní a taktiež ostrých zákrut, ktoré ma spomaľovali. To ma obralo o čas pod 30 minút. Práve časy sú pre mňa podstatné, nie umiestenia. Až  keď budem rýchlejší, len potom mám šancu konkurovať najlepším Európanom. Sklamanie z nedokončeného maratónu na ME ešte neprebolelo, ale idem ďalej. S bratislavským výkonom som spokojný, na desiatke som štartoval z plného tréningu, prišiel som zo sústredenia v Tatrách. O týždeň bežím v Prešove polmaratón vo výbornej konkurencii a v októbri zrejme v Košiciach maratón.“

Jozefovi Urbanovi síce nevyšiel víťazný hetrik na TNR, ale s druhou priečkou i striebrom z M-SR bol spokojný. “Tibor bol lepší, má formu,” uznal férovo košický vytrvalec súperove kvality. “Chcel som lepšie bežať, no cítil som únavu, lebo som bežal z maratónskej objemovej prípravy.“

Hoci Marek Hladík v porovnaní s vlaňajškom klesol na TNR o jedno miestečko, z bronzu na domácom šampionáte mal radosť. Aj on, podobne ako Sahajda, získal už tretí cenný kov na tohtoročných slovenských šampionátoch – tretí bol v máji  na desiatke na dráhe v Banskej Bystrici a na polmaratóne v Tlmačoch bral dokonca striebro. „Vedel som, že boj o titul sa rozhodne medzi Sahajdom a Urbanom, ale boj o bronz bol otvorený. Tajne som dúfal, že v súboji s Csibom a Pelikánom ho získam ja. Ušiel som im už na začiatku a nedobiehali ma, no ja som sa v závere blížil k Jožkovi Urbanovi, čo ma príjemne prekvapilo,“ pripomenul Hladík.

V súťaži žien triumfovala po dvoch bronzoch v predošlých rokoch Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) výkonom 36:15 min pred lanskou vicemajsterkou SR v krose míliarok Silviou Valovou zo ZP Lučatín (36:49) a bronz v rámci domáceho šampionátu v seniorskej kategórii pripadol Lucii Janečkovej z BMSC Bratislava (37:31). Celkovo tretia v cieli TNR však bola talentovaná „interistka“ Elena Dušková (37:13), ktorá si vybojovala titul juniorskej majsterky SR. Zlato v kategórii juniorov získal s veľkým náskokom Peter Ursíny z Banskej Štiavnice (34:28),  veteránske tituly po prepočte časov podľa vekových koeficientov získali Dana Janečková (AC Nové Zámky) a Boris Csiba (Slávia UK Bratislava).

„Bežalo sa mi veľmi dobre, nemusela som bojovať so žiadnou krízou. Som rada, že som vyhrala. Pred štartom som však neverila, že by to mohlo vyjsť. Dve silné súperky, Maníková a Kovalančíková, však napokon neštartovali. Na piatom kilometri som už mala väčší náskok a napadlo mi, že by som mohla vydržať na čele až do cieľa. Vyšlo to!” – tešila sa 22-ročná študentka z Topoľčianok, ktorú už pár mesiacov pripravuje olympionik Marcel Matanin.

Aj pre Veroniku Zrastákovú bol titul na 10 km na ceste už tretí tohtoročný, predtým vyhrala M-SR v polmaratóne a na 5000 m na dráhe. Účastníčka lanských ME v krose v Šamoríne triumfovala v Bratislave znova po piatich mesiacoch, keď v apríli vyhrala polmaratón v rámci ČSOB Bratislava Marathon 2018.

Na sobotnom jubilejnom 10. ročníku Telekom Night Run štartovalo rekordných 4512 bežcov plus ďalších 529 v detských behoch deň predtým.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY

FAKTY Z M-SR NA 10 KM (TELEKOM NIGHT RUN)

Muži: 1. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) 30:18 min, 2. Jozef Urban (TJ Obal servis Košice) 31:23, 3. Marek Hladík (BK HNTN Bratislava) 31:31, 4. Boris Csiba 32:44, 5. Jozef Pelikán (obaja Slávia UK Bratislava) 32:52, 6. Radovan Tomeček (TJ Obal servis Košice) 33:00.

Družstvá: 1. TJ Obal servis Košice (J. Urban, R. Tomeček, J. Szabo/D. Sopko, M. Mockovčiak) 6, 2. ŠK ŠOG Nitra (Kompas, Mazúch, M. Borovka) 19, 3. AK Veterán Bratislava „A“ (Kotora, Foltín, Šmotlák/Čačík, Trosko) 20.

Ženy: 1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 36:15 min, 2. Silvia Valová (Zdravie v pohybe Lučatín) 36:49, 3. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 37:31, 4. Ivona Miklóšová (Slávia STU Bratislava) 38:01, 5. Lucia Beláková (TJ Spartak Myjava) 39:29, 6. Veronika Lašová (AK Krupina) 39:34.

Družstvá: 1. AK Veterán Bratislava „A“ (Tulejová, Guttmannová, Pizúrová/Schweitzerová, Ješíková) 6, AK Veterán Bratislava „B“ (Erdélyiová, Bašnáková, Mrázová/Stoličná, Rimešová) 15, 3. AK Veterán Bratislava „C“ (Genčúrová, Klačanová, Gregorová) 24.

Juniori: 1. Peter Ursíny (ŠK Atléti BS Banská Štiavnica) 34:28 min, 2. Filip Čižmár (TJ Obal servis Košice) 35:23, 3. Michal Kubovčík (AC Kriváň Liptovský Mikuláš) 35:42.

Juniorky: 1. Elena Dušková (Inter-SC Bratislava) 37:13 min, 2. Daniela Vorková (ZZO Čadca) 43:49, 3. Dominika Kuchtová (AC Stavbár Nitra) 44:33.

Veteráni (absolútne poradie): 1. Boris Csiba (Slávia UK Bratislava) 32:03 min po prepočítaní vekovým koeficientom (čas na trati 32:44), 2. Dušan Brezovský (AK veterán Bratislava)  33:27 ( 38:18), 3. Andrej Foltín (AK Veterán Bratislava) 34:00 (34:00).

Veteránky (absolútne poradie): 1. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 36:35 min po prepočítaní vekovým koeficientom (39:56), 2. Miroslava Pizúrová (AK Veterán Bratislava) 38:00 (41:29), 3. Kristína Guttmannová (AK Veterán Bratislava) 39:11 (40:10).

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk