V Sappore rekordné horúčavy, Matej Tóth zachováva pokoj: Chystám sa na letné podmienky

Bude Matej Tóth obhajovať zlato v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 vo veľkej horúčave? Zo Sappora, kde sa uskutočnia olympijské súťaže v chôdzi a maratóne, hlásia v týchto dňoch rekordné horúčavy. Ortuť teplomera sa v pondelok podľa údajov Japonskej meteorologickej agentúry vyšplhala na 35 stupňov, čo bola najvyššia nameraná teplota v tomto meste v posledných 21 rokoch.

„Aj keď štatisticky je Sapporo chladnejšie, očakávali sme, že môže nastať aj takáto situácia a bude teplejšie ako v Tokiu. Ťažko odhadovať, aké bude počas päťdesiatky šiesteho augusta. Uvidíme až v konkrétny deň. Napríklad minulý rok bolo 6. augusta len 17 stupňov, avšak o dva dni neskôr už 34! V každom prípade sa však chystám na letné počasie a náročné podmienky,“ reagoval Matej Tóth na správy o sapporských horúčavách.

Chodecký šampión z Ria de Janeiro ukončil v nedeľu 18. júla záverečné sústredenie v Livigne v talianskych Alpách. Posledný týždeň pred odletom na tokijskú olympiádu strávi doma v Banskej Bystrici. Do Japonska letí spolu s ďalšími chodcami Máriou Katerinkou Czakovou, Miroslavom ÚradníkomMichalom Morvayom a trénerom Matejom Spišiakom v pondelok 26. júla.

Medzinárodný olympijský výbor paradoxne práve do Sappora presunul v novembri 2019 v záujme ochrany zdravia športovcov olympijské súťaže vo vytrvalostných disciplínach. Sapporo má totiž výrazne výhodnejšie klimatické podmienky ako Tokio, nachádza sa na najsevernejšom japonskom ostrove Hokkaidó. Priemerná júlová a augustová teplota sa v Sappore pohybuje okolo 25 – 26,5°C, čo je o 5 až 6 stupňov menej ako v Tokiu ležiacom o 800 km južnejšie.

Zmenu dejiska vytrvaleckých atletických disciplín na OH 2020 odporučila lekárska komisia MOV, aby chránila zdravie športovcov, keďže v Tokiu vládnu na prelome júla a augusta veľké horúčavy kombinované s vysokou vlhkosťou vzduchu.

Text k foto:

Občerstvovanie bude pre Mateja Tótha v sapporskej horúčave jedna z dôležitých vecí na ceste k prípadnému úspechu.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk