Štvorstovkárka Iveta Putalová a tréner Marcel Lopuchovský oslávia Vianoce na juhu Afriky

Na zimnú prípravu juh Afriky sa vybrala aj elitná slovenská štvorstovkárka Iveta Putalová. S koučom Marcelom Lopuchovským zamierili najprv do Dullstroomu do vyše dvojtisíciovej nadmorskej výšky a odtiaľ sa na budúci týždeň v piatok presunú približne o sedemsto metrov nižšie do Potchefstroomu.

„V Dullstroome sme už tretíkrát. O tomto stredisku som sa dozvedel od poľských a holandských trénerov, ktorí mi ho vrele odporúčali. Vyskúšali sme si to, boli sme maximálne spokojní, preto sme pricestovali už tretí raz,“ objasňoval Marcel Lopuchovský.

Iveta Putalová sústredením v Dullstroome, dedinke neďaleko Krugerovho národného parku, zavŕši 10-týždňovú hrubú prípravu. Dedinka s približne 500 obyvateľmi je preslávená ako raj rybárov loviacich pstruhy.

„Chytanie pstruhov som si tiež vyskúšal. Je to iné a oveľa zaujímavejšie ako klasický rybolov. V Dullstroome sa dokonca už dvakrát uskutočnili majstrovstvá sveta v love pstruhov,“ tvrdil kouč Lopuchovský.

Z vyše dvojtisícovej nadmorskej výšky sa Putalová s trénerom presunú v polovici decembra do mestečka Potchefstroom, známeho a tradičného juhoafrického zimného tréningového strediska európskych atlétov.

„Tu už začneme so špeciálnymi úsekmi a prípravou smerovanou k halovej sezóne 2019. Ivete hory a následne prechod do nižšej nadmorskej výšky vyhovujú, preto sme sa už tretí raz rozhodli pre rovnakú kombináciu: najprv tréningy v Dullstroome vo výške 2080 metrov nad morom, a potom v Potchefstroome v 1345 metroch.“  

Putalová s Lopuchovským zostanú v Juhoafrickej republike až do 14. januára, takže Vianoce aj Silvester prežijú tisíce kilometrov od domova – v Potchefstroome. Pre nich nič nezvyčajné, s takýmto dlhým pobytom v Juhoafrickej republike na prelome rokov už majú skúsenosti.

„Budú to už naše štvrté Vianoce na juhu Afriky. Prvé sme strávili s kladivárom Marcelom Lomnickým a jeho manželkou, dvakrát sme slávili tento sviatok s miestnou rodinou Taylorovcov, u ktorých bývame počas sústredenia. Snažia sa nám urobiť vianočnú atmosféru so všetkým, čo k nej patri. Dokonca si vzájomne dávame darčeky, čo je veľmi milé. Cítime sa u nich naozaj veľmi dobre,“ pochvaľoval si Marcel Lopuchovský vianočnú atmosféru u Taylorovcov.

On so svojou zverenkou chystajú slovenské jedlá, domáci zasa tradičné juhoafrické špeciality pozostávajúce prevažne z grilovaných špecialít a rôznych šalátov.

„Iveta a ja zasa varíme klasickú kapustnicu, nesmie chýbať kapor a zemiakový šalát. Prvý rok som si doniesol z domu takmer všetky ingrediencie na prípravu kapustnice. To teda bol stres na letisku, keď som to všetko prevážal…,“ opisoval Marcel so smiechom svoje „pašerácke“ dobrodružstvo. „Zistil som však, že všetko potrebné okrem klobásky nakúpime aj v Južnej Afrike, takže odvtedy ´pašujem´ len pravé maďarské klobásky do kapustnice. Mamka mi do príručnej batožiny nikdy nezabudne pribaliť vianočné oblátky, aby nám počas sviatkov naozaj nič nechýbalo.“

Prvé Vianoce v JAR boli pre Ivetu a Marcela zaujímavé a netradičné aj tým, že pred slávnostnou večerou zavítali na charitatívnu akciu v detskom domove. Túto tradíciu dodržiavajú rok čo rok a nezabudnú ani na finančnú podporu. Naozaj chvályhodné.

Marcel Lopuchovský: „Nebudem tajiť, na Vianoce sa nám cnie za rodinami, mojou v Košiciach a Ivetinou v Bratislave. Žiaľ, keďže sa snažíme hospodárne zaobchádzať s finančnými prostriedkami, ktoré máme na prípravu, nevychádza nám to tak, aby sme na sviatky prišli domov, a potom sa vrátili. Na druhej strane, je pre nás fajn, že sa môžeme sa čo najdlhšie pripravovať v kvalitných podmienkach a dôkladne sa pripraviť na halu, v ktorej sa zatiaľ Ivete darí viac ako vonku.“

Na Silvestra však bude v slovenskej atletickej mini enkláve veselo. Za koučom Lopuchovským priletia 26. decembra tri jeho zverenky – Dáša Tomková, Simona Malatincová a Nina Nováková.

„No a v tomto roku sa k nám pridá aj talentovaný osemstovkár z Oravy, účastník ME do 18 rokov v Györi Filip Revaj. Žiaľ, pre pracovné povinnosti budú tentoraz na silvestrovskej oslave v Afrike chýbať Marco Adrien Drozda, Boris Csiba i náš český kamarát, prekážkar Martin Juránek,“ prezradil kouč Ivety Putalovej.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Vitajte v Dullstrome, raji pstruhov. Iveta Putalová nerybárči, ale jej kouč Marcel Lopuchovský už vzal do rúk udicu.

FOTO ARCHÍV (ml/ip)

Tréningy na mäkučkom trávnatom povrchu sú balzam na nohy.

FOTO ARCHÍV (ml/ip)

Odvážna Iveta Putalová skrotila aj nebezpečne vyzerajúceho hada.

FOTO ARCHÍV (ml/ip)

Marcel Lopuchovský a Iveta Putalová si na Vianoce opäť vychutnajú juhoafrické špeciality.

FOTO ARCHÍV (ml/ip)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk