Volko sa pripravuje tam, kde dvojstovkárske svetové hviezdy Schippersová a Gulijev

V tomto roku najrýchlejší európsky šprintér na 200 m v kategórii do 23 rokov Ján Volko už tretí týždeň „zarezáva“ na prvom dôležitom zimnom sústredení. Na rozdiel od svojich reprezentačných kolegýň Ivety Putalovej a dvojičiek Dany a Jany Velďákových si však nevybral juh Afriky, ale zamieril do Turecka.

Pod dohľadom trénerky Nade Bendovej sa pripravuje v novom tréningovom stredisku Gloria Sports Arena  v Beleku. Práve v tomto stredisku patriacom do regiónu Antalya, ktorý vyhľadávajú i slovenskí dovolenkári, sa Volko 11. septembra rozlúčil s tohtoročnou letnou sezónou. Na dvojstovke vtedy skončil štvrtý, no s ďalším svojím trénerom Róbertom Kresťankom využili účasť na Gloria Cup-e aj na preskúmanie možností tohto nového všešportového tréningového strediska.

„Ak by sa mali Jankove výkony zlepšovať so zlepšovaním tréningových podmienok, tak už sa teším na ďalší rok. Pripravujeme sa v špičkovom stredisku, máme najlepšie podmienky, aké sme kedy doposiaľ mali k dispozícii,“ nadchýna sa trénerka Naďa Bendová. „Pod jednou strechou máme kvalitné ubytovanie, vynikajúcu stravu, plne vybavený štadión, profesionálnu vzpieračskú posilňovňu, fitko s rôznymi strojmi, kryokomoru, saunu, chladiaci bazén, bazény na plávanie, bežecký tunel s rovinkou, tartanové kopce, trávnaté ihrisko, pieskové ihrisko, pláž, možnosť diagnostiky… Jednoducho všetko, čo vrcholový športovec potrebuje ku šťastiu. Starajú sa o nás ako o veľké svetové hviezdy.“

Volkov sparingpartner je trénerkin syn Jakub, slovenský juniorský reprezentant v šprintoch a diaľke. Naďu Bendovú však už onedlho vystrieda v Beleku Róbert Kresťanko, no ona sa neskôr vráti ešte na týždeň s 10 nádejnými mládežníckymi atlétmi .

Volko a spol. sa na počasie nesťažujú. Ortuť teplomera stúpa k 20 °C, takže v pohode trénujú v tričkách s krátkymi rukávmi. Prekvapil ich častý dážď, ale ani vtedy, keď prší, nie je vonku chladno.

„Aspoň nedostaneme z horúčav úpal a nespálime sa. Chlapci veľmi oceňujú, že ich nenatieram každý deň opaľovacím krémom,“ smeje sa Naďa Bendová. „Ak sa nedá trénovať vonku, využívame bežecký tunel.“

Tréningové centrum Gloria Sports Arena si Volkova tréningová skupina pochvaľuje. Hoci sa v Beleku nepripravujú sami, miesta je dosť pre každého.

„Žiadna tlačenica, priestoru máme dosť,“ pochvaľuje si podmienky trénerka najrýchlejšieho Slováka v histórii. „Trénovala s nami vicemajsterka sveta v skoku do výšky Julia Levčenková a ďalší ukrajinskí atléti, takisto Fíni, Dáni, Holanďania vrátane hviezd ako dvojnásobná majsterka sveta na 200 m Dafne Schippersová či Churandy Martina a tiež svetový a európsky šampión na dvojstovke Ramil Gulijev. Stretli sme tréningovú skupinu českého kouča Josefa Karasa, ktorej nový člen je aj najlepší slovenský výškar Matúš Bubeník. Na štadióne je veselo, zišli sa tu skvelé partie. A keď chcem sledovať, ako sa pripravujú svetové hviezdy, stačí si sadnúť na balkón a – dívať sa…“

Naďa Bendová sa v Beleku zúčastnila na štvordňovom odbornom trénerskom seminári s názvom Athletics & Speed Development pod patronátom chýrneho amerického kouča Lorena Seagravea. „Program bol poriadne náročný, ale odniesla som si hŕbu poznatkov,“ tvrdí ambiciózna trénerka halového vicemajstra Európy 2017 na 60 m Jána Volka.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Ján Volko (vpravo) a jeho sparingpartner Jakub Benda na sústredení v Gloria Sports Arena v tureckom Beleku.

FOTO ARCHÍV (nb/jv)

Sila je pre šprintéra tiež dôležitá…

FOTO ARCHÍV (nb/jv)

Ako v lete na saniach: Ján Volko v rámci prípravy ťahá v Beleku špeciálne sane. Táto disciplína mala byť súčasť zrušeného trackathlonu na EH 2019 v Minsku.

FOTO ARCHÍV (nb/jv)

„Aj keď nikde v okolí nevidíte kopce, trénerka ich vždy nájde,“ vtipkoval na svojom instagramovom konte Ján Volko.

FOTO ARCHÍV (nb/jv)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk