Czaková má šancu na 50 km na OH v Tokiu, MS 2023 v Budapešti, ruský dištanc stále pokračuje

Skvelá správa pre najlepšiu slovenskú chodkyňu Mária Katerinku Czakovú. Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) v utorok na 215. zasadnutí v Monte Carle schválila odporúčanie Medzinárodnému olympijskému výboru(MOV), aby preteky žien v chôdzi na 50 km boli súčasť programu atletických súťaží na OH 2020 v Tokiu.

Podľa špecializovaného chodeckého portálu www.marciadalmondo.com by sa ženská päťdesiatka išla súčasne s mužskou. Keďže ide o disciplínu navyše, počet štartujúcich v atletických disciplínach by sa jej zaradením nezvýšil, ale kvóta určená pre chôdzu by sa rozdelila medzi 4 a nie iba 3 disciplíny. Muži aj ženy by v Tokiu štartovali v chôdzi na 20 a 50 km.

„Myslím si, že pre Mariku je to dobrá správa. Jej výsledky v roku 2018 ukázali, že päťdesiatka jej sedí viac ako preteky na 20 km,“ skonštatoval šéftréner slovenského atletického zväzu Martin Pupiš a súčasne jeden z dvojice koučov 30-ročnej chodkyne banskobystrickej Dukly. Okrem neho sa na príprave Katerinka Czakovej podieľa aj Matej Spišiak.

Najlepšia slovenská chodkyňa utvorila v tomto roku na 50 km v marci v Dudinciach slovenský rekord špičkovej úrovne 4:14:25 h. V tohtoročných európskych tabuľkách je ním druhá a vo svetových deviata. Na ME v Berlíne skončila v premiére päťdesiatky na kontinentálnom šampionáte šiesta.

Rada IAAF takisto potvrdila, že 19. svetový šampionát v roku 2023 bude hostiť Budapešť. Kandidatúru maďarského hlavného mesta podporila aj maďarská vláda a schválila i financie potrebné na naplnenie rozpočtu podujatia. Najbližšie sa MS uskutočnia na budúci rok na prelome septembra a októbra v katarskej Dauhe, v roku 2021 bude výkvet svetovej atletiky hostiť americké mesto Eugene.

Budapešť bola jediný kandidát na MS 2023. Súboje o medaily sa odohrajú na novom Národnom atletickom štadióne s dočasnou kapacitou 40 000 miest, ktorý plánuje Maďarsko ešte len vybudovať. Po MS sa počet miest na sedenie zníži na 15-tisíc. Budapešť organizovala ME v rokoch 1934 a 1998 a takisto halové MS 1989 a 2004.

Medzinárodný dištanc pre Ruskú atletickú federáciu znamenajúci zákaz štartu na podujatiach mimo svojej krajiny potrvá aj v roku 2019. O jeho predĺžení rozhodla Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) na 215. zasadnutí v Monte Carle. Dištanc potrvá dovtedy, kým nebudú sprístupnené všetky vzorky a údaje z moskovského antidopingového laboratória. Ruskí atléti tak nebudú môcť štartovať pod svojou vlajkou na marcových halových ME v Glasgowe. Tak ako doteraz budú môcť štartovať len ako autorizovaní neutrálni atléti a každý z nich musí prejsť prísnym antidopingovým procesom.

Dištanc pre Rusko trvá už viac ako tri roky, IAAF mu ho udelila 13. novembra 2015 za vážne pochybenia v oblasti boja proti dopingu. Členovia rady IAAF vtedy odsúhlasili jednoznačným pomerom hlasov 22:1 dištanc pre Rusov. Dôvodom extrémneho trestu sú vážne podozrenia zo štátom riadeného dopingu a manipulácií s antidopingovými vzorkami, ktoré sa objavili v správe nezávislej komisie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Rada IAAF od novembra 2015 predlžovala ruský dištanc už deviaty raz.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Marika Katerinka Czaková má dôvod na radosť: IAAF odporučila chôdzu žien na 50 km do programu OH 2020

FOTO JÁN SÚKUP

Takto vyzerá vizualizácia nového atletického štadióna pre MS 2023 v Budapešti.

FOTO OV MS 2023

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk