Dvojičky sa v Potchefstroome na juhu Afriky cítia už ako doma

Kým na Slovensko zavítala v uplynulých dňoch zima, na juhu Afriky, v študentskom meste Potchefstroom, ktoré je už roky známe ako tréningové stredisko stoviek európskych atlétov, sa miestni nevedia dočkať aspoň mierneho ochladenia.

„Práve sa začínajú veľké horúčavy, celý týždeň má byť vyše 35 stupňov. Domáci sa modlia, nech aspoň trochu zaprší,“ zvestovala zo 40-tisícového juhoafrického Potchefstroomu dlhoročná slovenská diaľkarská jednotka Janka Velďáková.

Na juh čierneho kontinentu sa vybrala spolu so sestrou Danou, Tomášom Veszelkom a koučom Radoslavom Dubovským krátko po gala večere Atlét roka 2018. Na sústredení, na ktorom naberajú kondíciu pred ďalším atletickým rokom, zostanú až do 20. decembra.

„Prostredie v Potchefstroome dôverne poznáme, cítime sa takmer ako doma. Nie sme tu prvýkrát, tréner spočítal, že sme sem prišli za teplom už asi pätnásty raz,“ skonštatovala trojskokanka Danka Velďáková.

S Dubovského skokanskou trojicou trénujú tentoraz i dvaja českí atléti. Trojskokani Jiří Vondráček a Jiří Zeman sú ideálni sparingpartneri pre Tomáša Veszelku, ôsmeho z tohtoročných majstrovstiev Európy v Berlíne. Navzájom si pomáhajú, na tréningoch jeden druhého v ťažkých chvíľach vždy podporia. Pre Tomáša je skvelé, že má takýchto „parťákov“.

Už sme spomenuli, že Potchefstroom je tradične miesto zimných tréningových kempov stoviek špičkových atlétov z Európy. Momentálne sa v tomto meste vzdialenom približne 120 km od Johannesburgu pripravuje vicemajster sveta z Londýna 2017 v skoku o žrdi Poliak Piotr Lisek, so svojou početnou tréningovou skupinou majsterka Európy z Berlína 2018 na 400 m prekážok Švajčiarka Léa Sprungerová, dvojnásobná majsterka sveta v rovnakej disciplíne Zuzana Hejnová, špičková fínska trojskokanka Kristiina Mäkeläová a už tradične nechýba ani početná enkláva českých atlétov.

„Pripravujú sa tu tréningové skupiny koučov Habáska a Kupku, v nej aj náš bývalý univerziádny šampión na 400 metrov prekážok Maťo Kučera. V početnej vrhačskej skupine zarezáva najlepší slovenský guliar Matúš Olej. Najlepšie sa nám trénuje vtedy, keď je na trávnatom štadióne plno, vtedy na ňom vládne výborná atmosféra. Praje nám aj počasie, tepla máme viac než dosť. Trochu z neho posielame na Slovensko,“ odkázali s úsmevom dvojičky Danka a Janka Velďákové.

Potchefstroom je pre obe sestry základ, aby sa po ročnej pauze znova dostali na vrcholné podujatia. Prvú šancu budú mať už v halovej sezóne, ktorej vrchol bude na začiatku marca 2019 európsky šampionát v škótskom Glasgowe.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Kouč Radoslav Dubovský a jeho zverenky Danka a Janka Velďákové pózujú s poľským žrdkárom Piotrom Lisekom.

FOTO ARCHÍV (dv/jv)

Tréningová skupina Radoslava Dubovského Dana Velďáková, Jana  Velďáková, Tomáš Veszelka a jeho dvaja českí sparingpartneri Jiří Vondráček a Jiří Zeman.

FOTO ARCHÍV (dv/jv)

Tomáš Veszelka (v strede) v plnom tréningovom nasadení na trávnatej dráhe v Potchefstroome.

FOTO ARCHÍV (dv/jv)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk