Stefanik Trail 2021: Víkend v znamení bežeckej nepoddajnosti

Séria horských behov STEFANIK TRAIL sa po pandemickej prestávke v roku 2020 už tento víkend vracia na scénu. V piatok 17. septembra vyštartujú od mohyly M. R. Štefánika na Bradle v troch vlnách na štart najprv účastníci kráľovskej disciplíny na 145 kilometrov a následne ultra štafety dvojíc a tradičné štvor- až sedemčlenné štafety. V sobotu ráno zase vybehnú zo Sološnice účastníci dvoch nových disciplín na 86 a 40 kilometrov.

Na všetkých päť disciplín sa prihlásilo rekordných 1100 bežcov, pričom až 350 z nich, čo je tiež nový rekord, sa registrovalo na najdlhšiu 145-kilometrovú trasu. „Sme radi, že bežci nám aj v tomto ťažkom období zachovali priazeň a budeme robiť všetko pre to, aby sa im podarilo splniť si sen o odbehnutí STEFANIK TRAILU. Pričiní sa o to aj viac ako 300 dobrovoľníkov, ktorí sa na organizovaní pretekov podieľajú a bez ich obetavosti by STEFANIK TRAIL neexistoval,“ povedal zakladateľ a riaditeľ podujatia Martin Urbaník.

Keďže ani bežcom sa ochorenie COVID-19 nevyhýbalo a viacerí z nich mali problém vôbec začať trénovať alebo sa vrátiť k predchádzajúcej výkonnosti, organizátori sa rozhodli posunúť limit na dokončenie najdlhšej trasy z 32 na 40 hodín. „Znamená to, že na regulárne dokončenie pretekov by im malo stačiť tempo rýchlej chôdze. Verím, že to mnohých motivuje napriek všetkému prísť a pokúsiť sa prekonať samých seba. Zároveň to bude ukážka ich nepoddajnosti a húževnatosti, čo sú vlastnosti, ktoré spájajú ultrabežcov s generálom Štefánikom a príbehom, ktorý stojí za vznikom tohto podujatia,“ hovorí Martin Urbaník.

V cieli v bratislavskej Eurovei budú pretekárov dekorovať medailou členovia rodiny M. R. Štefánika. Za uplynulý rok a pol sme si zvykli, že množstvo aktivít sa prenieslo do online priestoru, takže priaznivcov behu, ktorí nebudú mať možnosť sledovať priebeh pretekov popri trati, pozývajú organizátori na sledovanie živého prenosu, konkrétne aktuálnej pozície jednotlivých bežcov, na stránke https://live.stefaniktrail.sk/. Prenos sa začína v piatok o 19.00 h spolu so štartom behu na 145 kilometrov.

Tak ako každý rok, aj tento rok je súčasťou podujatia finančná zbierka pre pomoc nevyliečiteľne chorým deťom, klientom detského mobilného hospicu Plamienok. Od roku 2013 sa rôznymi formami podarilo vyzbierať pre Plamienok už takmer 100 000 eur.

Generálnym partnerom STEFANIK TRAIL je už od vzniku podujatia spoločnosť Aliter Technologies. Novým partnerom pitného režimu sa stala minerálna voda Kláštorná Kalcia. Záštitu nad podujatím tento rok prevzali veľvyslanec Francúzskej republiky J. E. Christophe Léonzi, predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, primátor Bratislavy Matúš Vallo a starostka mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. 

STEFANIK TRAIL sú preteky jednotlivcov, dvojíc a štafiet v horskom behu na Štefánikovej magistrále v Malých Karpatoch. Konajú sa od roku 2013 ako spomienka na pochod zraneného a vyčerpaného Milana Rastislava Štefánika v novembri 1915 cez srbské a albánske hory v snahe zachrániť si holý život. 

Trasa je pre ultrabežcov a ultra štafety dlhá 145 kilometrov a pre štafety 140 kilometrov. Začína sa pri mohyle M. R. Štefánika na Bradle a končí sa pri Štefánikovej soche na nábreží Dunaja v Bratislave. Novinkou ôsmeho ročníka STEFANIK TRAILU sú behy na 86 a 40 kilometrov so štartom v Sološnici a cieľom na nábreží Dunaja v prípade dlhšej verzie a v Rači pre bežcov na 40 kilometrov.

(MU)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk