Svetové školské športové hry v Belehrade: Zlato pre Takácsa a dievčenskú štafetu na 4 x 100 m, Slovensko s 21 medailami

Text aj výsledková časť aktualizované o utorkové vystúpenia slovenských atlétov.

V úvodný deň atletických súťaží na premiérových Svetových školských športových hrách (SŠŠH) v srbskom Belehrade pod patronátom Medzinárodnej federácie školského športu (ISF) získala slovenská výprava dovedna až 14 cenných kovov!

Zlatú medailu si vybojoval 15-ročný András Takács, zverenec Norberta Peczeho v ALK Moldava nad Bodvou, ktorý vyhral beh na 400 m časom 53,33 sekundy o jedinú stotinku pred Armandom Portillom z Mexika.

Druhé prvenstvo získala štafeta dievčat na 4 x 100 m v zložení Michaela Mišková, Paula Perončíková, Kamila Mlichová, Ema Bendová, ktorá výkonom 51,06 sekundy o štyri desatinky predstihla Namíbiu.

Členka zlatého kvarteta Paula Perončíková sa v pondelok tešila v Belehrade ešte aj z dvoch ďalších medailí – na 100 m prekážok aj v daľke si vybojovala bronz.

V druhý a záverečný deň atletických súťaží na premiérových Svetových školských športových hrách (SŠŠH) získali slovenské talenty ďalších 7 medailí a svoje účinkovanie na podujatí ukončili s bilanciou 2 zlaté, 3 strieborné a 16 bronzových medailí. K pondelkovému prvenstvu Andrása Takácsa na 400 ma štafety dievčat na 4 x 100 m (Mišková, Perončíková, Mlichová, Bendová) už ďalšie zlato nepribudlo.

O dve strieborné medaily sa pričinili štafeta chlapcov na 100-200-300-400 m v zložení Róbert Pecko, Denis Procházka, Adam Lelkes, András Takács (2:11,90), ktorá skončila za Namíbiou, a osemstovkárka Michaela Ivančová (2:21,16), ktorú predstihla len Brenda Chekwemoiová z Ugandy (2:19,65).

Na SŠŠH súťažili v atletike talenty narodené v rokoch 2006, 2007 a 2008.

guľa: 3. František Vagaský 12,07

4 x 100 m: 3. Slovensko (Michal Kopček, Adam Lelkes, Róbert Pecko, András Takács) 52,08

DIEVČATÁ

400 m: 3. Natália Bobaľová 1:00,92

1500 m: 3. Lenka Gymerská 5:14,07

100 m prek. 3. Paula Perončíková 15,28

diaľka: 3. Paula Perončíková 529

oštep: 3. Natália Bieliková 36,12

4 x 100 m: 1. Slovensko (Michaela Mišková, Paula Perončíková, Kamila Mlichová, Ema Bendová) 51,06