Weigertová vyhrala v Győri 60 m za 7,41, Ema Bendová v Ostrave stotinku za rekordom SR, triumfy Marčeka a Sahajdu

GYŐR: Slovenské atlétky získali na halovom Novoročnom pohári GYAC v maďarskom Győri dve prvenstvá. Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava) zvíťazila v behu na 60 m za 7,41 (v rozbehu 7,50) a Monika Lehenová (AŠK Slávia Trnava v diaľke (588). Dvadsaťdeväťročná Weigertová potvtrdila dobrú formu z úvodu halovej sezóny, aj keď sa jej nepodarilo zlepšiť si sezónne maximum 7,34 spred týždňa v Ostrave, keď za limitom na marcové halové MS 2022 v Belehrade zaostala len o štyri stotnky.

„Dnešné preteky by som hodnotila predovšetkým ako kvalitný tréning. Bohužiaľ, na lepší výkon si ešte musím počkať. V rozbehu som šprintovala uvoľnene, vo finále som sa snažila predviesť čo najlepší výkon, ale, žiaľ, na belehradský limit to nestačilo. Verím, že keď mi vyjde všetko, ako má, plus budem mať i kvalitnú konkureciu, vytúžený čas 7,30 by mohol padnúť,“ nádejala sa Monika Weigertová, ktorú pripravuje kouč Eugen Laczo.

Na 60 m sa v Győri do „áčkového“ finále dostali aj Lehenová (3. – 8,03, v rozbehu 7,98) a Zuzana Ďurkechová (5. – 8,13, v rozbehu 8,09). Michaela Comová vyhrala B-finále za 8,14 sekundy. Monika Lehenová vyhrala diaľku žien výkonom 588 cm zo záverečnej šiestej série pokusov pred klubovou kolegyňou Comovou (554) a  Ďurkechovou zo Slávie STU (548). Vo finále mužskej šesťdesiatky skončil Lucas Špacír z bratislavskej Slávie STU na 6. mieste časom 7,24 sekundy.

OSTRAVA: Štrnásťročná Ema Bendová z klubu Naša atletika Bratislava opäť atakovala slovenský halový rekord starších žiačok v behu na 60 m. Na halovom šampionáte Moravy a Sliezska v Ostrave vyhrala B-finále (určené pre súťažiacich mimo šampionátu) dorasteniek časom 7,82 a za Čorejovej slovenským historickým maximom spred dvoch rokov zaostala iba o jedinú stotinku.

Bendová vyhrala i diaľku (551), ďalšie slovenské prvenstvá pridali u mužov Miroslav Marček na 400 m (48,70) a Tibor Sahajda na 3000 m (8:37,58 – medzičasy 1000 m: 2:49,14, 2000 m: 5:39,22), Michal Bačík v diaľke dorastencov (660), vo výške juniorka Veronika Kuricová (166) a dorastenka Diana Hlavatá (160). Peter Dávid vyhral B-finále dorastencov na 60 m prekážok za 8,11 a Sahajdov sparingpartner Denis Fridmanský si na 800 m výrazne zlepšil osobný rekord na 1:54,29.

3000 m – muži: 1. Sahajda 8:37,58

60 m prek – juniori, finále: 5. Vánovský 9,11 (v rozbehu 9,06), dorastenci – B-finále: 1. Dávid 8,11 (v rozbehu) 8,17

výška – juniori: 2. Ruffíni 191, dorastenci: 6. Pelikán 157 (vekom st. žiak)

diaľka – dorastenci: 1. Bačík 660

ŽENSKÉ KATEGÓRIE

60 m – ženy, finále: 7. Babiczová 8,55, dorastenky – B-finále: Bendová 7,82 (v rozbehu 7,85), 3. M. Ufnárová 8,01 (v rozbehu 7,97)

200 m – dorastenky: 2. M. Ufnárová 25,68, 5. Bendová 26,06

výška – juniorky: 1. Kuricová 166, dorastenky: 1. Hlavatá 160

diaľka – dorastenky: 1. Bendová 551, 4. M. Ufnárová 544

NYÍERGYHÁZA: Na halových pretekoch v maďarskej Nyíregyháze sa Košičanky Sonja Sedláková a Terézia Vaneková podelili o prvenstvo v skoku do výšky, obe prekonali 160 cm. Guliar Milan Haborák ml. síce skončil až štvrtý, ale mužským náčiním (7,26 kg) si utvoril halový osobák 16,14 m. Vonku má na konte 16,33 m.

Text k foto:

Tri najlepšie šprintérky na 60 m v Győri (zľava) Maďarka Zsófi Hujberová, Monika Weigertová a Monika Lehenová, pred nimi víťazkin kouč Eugen Laczo.