Prekážkarka Škvarková sa tešila na míting Elán, na poslednú chvíľu však musí ísť do Viedne

Slovenská rekordérka na 100 m prekážok Stanislava Škvarková chcela začať halovú sezónu 2021 v nedeľu na jubilejnom 20. ročníku mítingu Elán v Bratislave.  „Uprednostnili sme naše podujatie pred sobotnými viedenskými pretekmi Track and Field Vienna,“ vravel Škvarkovej kouč a manžel v jednej osobe Michal Škvarka. „Tešili sme sa na Elán, chceli sme ho podporiť našou účasťou. Mal to byť tréningovo-kontrolný štart pred Czech Indoor Gala 3. februára v Ostrave. Bratislavské podujatie by nám padlo veľmi vhod, no hygienik ho, žiaľ, nepovolil. Preto sme sa pokúsili na poslednú chvíľu dostať sa do štartovej listiny vo Viedni, kde sa prekážkarská šesťdesiatka pobeží dokonca až trikrát. Chvalabohu, vzali nás.“

Vlaňajšia svetová dvanástka a európska deviatka na prekážkarskej stovke sa na halovú sezónu pripravovala na Tenerife na Kanárskych ostrovoch, kde strávila takmer dva mesiace vrátane Vianoc aj Silvestra. Škvarkovci naplno využili výborné klimatické i tréningové podmienky, aké by doma v žiadnom prípade nenašli. A čo je najdôležitejšie – Stanka trénovala bez akýchkoľvek zdravotných problémov.

„Musím zaklopať, celý čas bola zdravotne v poriadku, netrápilo ju nič a z toho sa veľmi teším. Síce teraz cíti miernu únavu, no nerobím z toho vedu. Zrejme je to dôsledok zmeny prostredia – prechod z tepla do zimy,“ podotkol Michal Škvarka. „Na Tenerife sme odtrénovali všetko, čo sme si naplánovali. Stanka absolvovala dva prípravné cykly – jeden trojtýždňový a jeden štvortýždňový. Vlastne – oba boli štvottýždňové, keďže s tréningom začala ešte doma po skončení karantény. Makali sme naplno, iba jeden týždeň bol trochu voľnejší.“

Dvadsaťštyriročná prekážkarka banskobystrickej Dukly sa nepripravovala špeciálne na na šesťdesiatku v halovej sezóne, ale už na leto. Tomu zodpovedal aj tréningový plán s dlhšími prekážkarskými úsekmi. „Snažil som sa, aby nabrala prekážkový objem, preto na tréningoch behala zväčša ž 12 prekážok. Smerovali sme to už viac k letu, lebo po hale ostane na prípravu možno mesiac, a potom sa už rozbieha sezóna pod holým nebom a treba plniť kvalifikačné kritériá na tokijskú olympiádu,“ vysvetlil ambiciózny kouč, v minulosti popredný slovenský výškar.

Škvarkovci sa vrátili z Kanárskych ostrovov v polovici januára. Odvtedy sa pripravujú doma v Banskej Bystrici – v hale strednej športovej školy a na silovú prípravu využívajú posilňovňu VŠC Dukla. „Prvý tréningový týždeň po návrate bol trochu menej náročný, no teraz už opäť naplno zaberáme,“ prezradil Škvarka.

Vlani sa Stanislava Škvarková predviedla v halovej sezóne naozaj výborne. Beh na 60 m prekážok vyhrala na mítingoch Elán v Bratislave, Indoor Track & Field Vienna vo Viedni, Czech Indoor Gala v Ostrave aj Gugl v Linzi. V 13 štartoch pod strechou iba jediný raz nedosiahla lepší výkon ako bol jej osobný rekord (8,26) pred sezónou. Zlepšila sa na 8,09 sekundy a od slovenského rekordu Miriam Bobkovej-Cupákovej ju delí už iba 5 stotín. Zopakuje takúto parádnu sezónu aj v roku 2021?

„Nechcem nič zakríknuť, ale vždy do toho ideme s cieľom, aby bola každá sezóna aspoň o niečo lepšia ako predchádzajúca. Ak by to tak bolo aj tentoraz, bol by som spokojný,“ vyhlásil prekážkarkin kouč.

Už sme spomenuli, že prvé preteky absolvuje finalistka Svetovej univerziády 2019 v Neapole a účastníčka MS 2019 v Dauhe v sobotu vo Viedni. Ďalší štart má v pláne 3. 2. na Czech Indoor Gala v Ostrave, no jej ďalší program je otvorený.

„Manažér Alfons Juck nám ponúkol možnosť štartu na mítingu v poľskom meste Lodž 12. Februára, a potom máme istú účasť majstrovstvá Slovenska 20. februára. Priznávam však, že z Lodžu veľmi nadšený nie som – išli by sme autom šesť hodín tam a šesť naspäť. Bol by som oveľa radšej, keby vyšla možnosť štartu na dvoch mítingoch vo Francúzsku, jeden 6. februára v Metz, no vyzerá to tak, že z toho asi nič nebude. Bral by som však aj to, ak by sme preteky v Lodži spojili s mítingom v Toruni 17. februára. Aspoň by si Stanka vyskúšala halu v dejisku marcových ME. To by bolo super, keď už sa vyberieme autom až tak ďaleko. Ťažko však v tejto situácii čokoľvek robiť. Atlétov je veľa, každý chce niekde súťažiť, no pretekov je na kontinente minimum,“ povzdychol si tréner Michal Škvarka.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

 ŠKVARKOVEJ TOP 10 ČASOV NA 60 M PREKÁŽOK V HALE

(všetky dosiahla v roku 2020)

8,09 Ostrava (Czech Indoor Gala – 5. 2.)

8,14 Bratislava (Elán míting – 26. 1.)

8,15 Viedeň (Indoor Track and Field – 1. 2.)

8,17 Bratislava (halové M-SR – 22. 2.)

8,17 Linz (Gugl míting – 8. 2.)

8,19 Ostrava (Athletics Indoor Ostrava I. – 21. 1.)

8,19 Banská Bystrica (Jumperia – 17. 1.)

8,20 Linz (Gugl míting/rozbeh – 8. 2.)

8,21 Viedeň (Indoor Track and Field/rozbeh – 1. 2.)

8,21 Banská Bystrica (Jumperia/rozbeh – 17. 1.)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk