Šprintérsky šampión Volko trénuje stále v Osrblí, uvažuje o štarte na Odložilovom memoriáli v Prahe

Halový majster Európy v behu na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko by už o necelé tri týždne mohol zakľaknúť do blokov vo svojom prvom súťažnom štarte v netradičnej letnej sezóne výrazne ovplyvnenej koronavírusovou pandémiou.

Slovenský rekordér by mohol byť jeden z mála zahraničných účastníkov na tradičnom Memoriáli Josefa Odložila v Prahe, ktorý sa uskutoční 8. júna. V predbežnom programe (od 17.40 do 18.55 h) zverejnenom na webe podujatia figuruje medzi deviatimi disciplínami stovka i dvojstovka.

 „Na míting sme sa prihlásili, ale uvidíme, či napokon budeme štartovať, pretože v tom čase budú chalani z tréningovej skupiny zrejme dosť unavení po náročnej príprave. Ako prvý tréningový štart by to však nemuselo byť zlé,“ vraví Volkova trénerka Naďa Bendová, ktorá slovenský šprintérsky klenot pripravuje spoločne s Róbertom Kresťankom.

Práve na Odložilovom memoriáli zabehol Ján Volko 5. júna 2017 svoj prvý slovenský seniorský rekord v behu na 100 m. Už v rozbehu mu namerali výborných 10,16 sekundy, čo znamenalo päťstotinové zlepšenie národného maxima, ktoré dovtedy patrilo časom 10,21 spoločne jemu (13. 5. 2017) a Adamovi Závackému (18. 5. 2013).

Dvadsaťtriročný Volko sa už od 9. marca pripravuje s ďalšími poprednými atlétmi zo svojho klubu Naša atletika Bratislava v Osrblí, kam sa časť tréningovej skupiny Nade Bendovej, Róberta Kresťanka a Andreja Bendu uchýlila pred koronavírusom. Na Horehroní sa bratislavským atlétom zapáčilo a zatiaľ sa späť nechystajú.

„Cez Bratislavu pôjdeme najbližšie až pred Odložilovým memoriálom,“ smeje sa trénerka najrýchlejšieho Slováka v histórii. „Dovtedy sa domov nechystáme. Niet prečo, keďže na prípravu máme lepšie podmienky, máme všetko, čo potrebujeme, a aj rôzne opatrenia tu znášame oveľa lepšie.“

Volko a spol. sa po vypuknutí koronakrízy pripravovali najmä v prírode – na dvore trénerkinej chalupy a aj na miestnom futbalovom ihrisku v Osrblí. Venovali sa najmä všeobecnej príprave.  „Posilňovňu som nahrádzal cvikmi s vlastnou hmotnosťou a náčiním, ktoré som mal k dispozícii. Bola to akási udržiavacia fáza po halovej sezóne, aby sme tréningový proces úplne neprerušili,“ skonštatoval Volko.

Keď došlo k uvoľneniu prísnych reštrikčných opatrení, druhý najrýchlejší Európan v uplynulej halovej sezóne a celkovo tretí muž prestížneho seriálu World Athletics Indoor Tour 2020 v behu na 60 m, sa veľmi potešil. Konečne mohol naplno využiť možnosť zatrénovať si v tretrách na tartanovom štadióne v neďalekom Brezne. V tejto fáze prípravy to bola už nevyhnutnosť…

(GB)

FOTO NAĎA BENDOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk