Pandemická komisia riešila možné komplikácie s účasťou na MS a univerziáde, štát akceptuje aj výsledky z halových MS a ME

Na zasadnutí pandemickej komisie SAZ rokovali jej členovia o aktuálnych otázkach súvisiacich s pandemickou situáciou na Slovensku a prijatými opatreniami zo strany verejných autorít.

Vedenie SAZ sa prípravu atlétov na blížiacu sa halovú sezónu bude snažiť zabezpečiť tak, aby dopady opatrení zasiahli tréningový proces čo najmenej. „Budeme priebežne sledovať situáciu, budeme v kontakte s hygienikmi a ministerstvom školstva, aby sme sa s rôznymi opatreniami vyrovnali čo najlepšie. Uvedomujeme si, že ďalšie výpadky v tréningovom procese by mohli mať fatálne následky nielen na vrcholovú atletiku, ale aj na športovanie detí a mládeže,“ zdôraznil šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Komisia skonštatovala, že existuje stále reálna hrozba, že nezaočkovaní atléti budú musieť po návrate z niektorých krajín absolvovať povinnú karanténu, prípadne im môže byť zamedzený vstup do krajiny, kde plánujú svoj zimný tréningový kemp. „Možnú výnimku pre návrat domov bez karantény bude SAZ konzultovať s MŠVVaŠ SR,“ informoval generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický.

 Členovia komisie sa v diskusii zhodli, že je potrebné sa pripraviť na možnosť, že so vstupom do USA (MS v Eugene, 15. – 24. 7. 2022 ) aj Číny (Svetová univerziáda v Čcheng-tu, 26. 6. – 7. 7.) budú mať nezaočkovaní športovci problémy a budú musieť byť po príchode do krajiny v karanténe.

„Už pre zimnú olympiádu 2022 v Pekingu platí, že nezaočkovaní idú po príchode na 21 dní do karantény, čo prakticky znamená znemožnenú účasť na ZOH. Ťažko môžeme očakávať, že v súvislosti so Svetovou univerziádou Číňania tieto prísne podmienky zjemnia,“ odhadoval Martin Pupiš. „Ešte horšie to vyzerá smerom k MS v americkom Eugene, keďže USA od 8. 11.2021 síce povolia vstup na svoje územie cudzincom, ale výhradne zaočkovaným. Vzhľadom na to, čo sa deje v amerických profesionálnych súťažiach NBA, NHL a podobne, existuje oprávnená obava, že aj na MS budú môcť štartovať len zaočkovaní atléti.“

„Toto sú rozhodnutia iných vlád, do ktorých naša, a SAZ už vôbec nie, nemá ako vstúpiť,“ zdôraznil prezident SAZ Peter Korčok a pridal ešte informáciu, že Národný beh Devín – Bratislava, ktorý bude aj 9. kolom Bežeckého pohára SAZ 2021, bude vzhľadom na stále zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu na základe rozhodnutia hlavného organizátora pretekov (STaRZ Bratislava) len pre očkovaných bežcov. Jedine deti a mládež (vo veku od dňa 12. narodenín do dňa 18. narodenín) bude na tzv. „Malom Devíne“ fungovať v režime OTP.

Šéftréner SAZ sa zúčastnil aj na rokovaní o spôsobe zaraďovania športovcov do projektu podpory elitných športovcov Team Slovakia. „Dobrá správa je, že na základe iniciatívy SAZ by mali nové pravidlá akceptovať aj výsledky dosiahnuté na halových svetových a európskych šampionátoch, čo bol v minulosti problém,“ uviedol Martin Pupiš. „Okrem toho sa prediskutovali aj ďalšie témy súvisiace s podporou vrcholového športu. Pozitívne je, že v budúcnosti by nemala nastať situácia ako v tomto roku, keď na OH v Tokiu súťažila veľká časť našich športovcov bez systémovej podpory zo strany štátu.“

Text k foto:

Štadión Hayward Field v Eugene v americkom Oregone, dejisko atletických MS 2022.

FOTO WA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk