Míting P-T-S predbežne 12. 9. v Šamoríne, VV SAZ bude schvaľovať A-variant termínovky

Jubilejný 55. ročník legendárneho mítingu P-T-S sa uskutoční pravdepodobne v sobotu 12. septembra, dejiskom  podujatia bude znova moderný športový komplex x-bionic® sphere v Šamoríne. Vzhľadom na aktuálne kapacitné možnosti ubytovania a termínovú kolíziu s iným podujatím nie je vylúčené, že ešte dôjde k úprave termínu pretekov. Do úvahy prichádzajú 5., 6. alebo 11. september, pričom rozhodnutie padne v najbližších dňoch.

Vzhľadom na zrušenie európskeho šampionátu v Paríži a takisto „zmrazenia“ kvalifikačného procesu na budúcoročné olympijské hry v Tokiu sa míting uskutoční len v úspornom formáte a bude prioritne určený pre elitných slovenských atlétov. Nebude mať preto ani pôvodne avizovaný štatút „strieborných“ pretekov seriálu World Athletics Continental Tour.

Je však možné, že Slovenskému atletickému zväzu (SAZ), ktorý „péteesku“ aj vďaka viceprezidentovi Ladislavovi Asványimu obnovil v roku 2016, Európska atletika (EA) predsa len podá pomocnú ruku. Podľa slov Quentina Pirleta zo súťažného oddelenia EA vedenie kontinentálnej atletiky v súčasnosti skúma možnosť pomoci atletickým podujatiam formou grantov v prípade, že si zachovajú istú výkonnostnú a organizačnú úroveň. O systéme ich udeľovania by sa malo rozhodnúť zrejme v júli.

„Dátum mítingu P-T-S sme zvolili tak, aby atléti, ktorí sa predstavia 8. septembra na Zlatej tretre v Ostrave, mali v prípade záujmu možnosť súťažiť aj u nás. Účasti zahraničných atlétov sa nebránime, štartovné však nebudeme vyplácať. Namiesto toho pripravujeme v každej disciplíne finančné odmeny pre najlepších. O ich štruktúre budeme ešte debatovať,“ informoval šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Pôjde o nízkonákladový míting s približne 15 disciplínami šitými na mieru pre našu špičku. Za dejisko sme navrhli Šamorín, keďže vedenie športového komplexu avizovalo záujem vyjsť nám v ústrety. Samozrejme, náš zámer s péteeskou ešte musí prejsť debatou v trénerskej komisii SAZ a následne aj elektronickým hlasovaním členov výkonného výboru.“

Keďže epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusom je na Slovensku priaznivá a Ústredný krízový štáb SR spustil od stredy 20. mája štvrtú fázu uvoľňovania bezpečnostných a hygienických opatrení, výkonný výbor SAZ vedený prezidentom Petrom Korčokom už onedlho aktivuje A-variant domácej termínovej listiny na letnú sezónu 2020. V praxi to znamená, že prvé menšie súťaže sa uskutočnia už v júni (podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa sa športové súťaže na Slovensku budú môcť konať od 3. júna), v júli sa rozbehne trojkolová (namiesto pôvodne plánovanej štvorkolovej) seniorská ligová súťaž dvoma kolami (11. 7. Dubnica n/V., 25. 7. Košice), v závere augusta (29. a 30.) sa uskutoční v Trnave slovenský šampionát a v septembri všetky mládežnícke.

„S organizátormi kľúčových podujatí sme už viac-menej dohodnutí,“ skonštatoval Martin Pupiš. „Jediný vážnejší otáznik visí zatiaľ nad majstrovstvami Slovenska v behu na 10 000 m na ovále, ktoré sú naplánované na 27. jún do Slavkova pri Brne spoločne s českým šampionátom. Zatiaľ presne nevieme, za akých okolností budú môcť naši občania – čiže aj atléti – cestovať do Česka. Pravidlá by mali byť známe najneskôr 15. júna, no očakáva sa, že v prípade športovcov bude nastavený iný režim ako len možnosť pobudnúť v krajine maximálne 24 hodín. Ak bude možnosť zorganizovať M-SR na desaťtisícke v Slavkove komplikovaná, o tituly sa bude bojovať v rovnakom termíne u nás, prípadného usporiadateľa hľadáme. Všetko však závisí od vývoja situácie a opatrení v oboch krajinách.“

GABRIEL BOGDÁNYI

A-VARIANT TERMÍNOVKY SAZ NA LETNÚ SEZÓNU 2020 (NÁVRH)

27. 6. majstrovstvá SR v behu na 10 000 m na ovále (dospelí a juniori) – Slavkov pri Brne (ČR)
11. 7. liga – 1. kolo (Dubnica n/V.)
24. – 26. 7. majstrovstvá SR vo viacbojoch (dospelí – Praha (ČR)
25. 7. liga – 2. kolo (Košice)
15. 8. liga – 3. kolo (Trnava)
29. – 30. 8. majstrovstvá SR mužov a žien (Trnava)
5. – 6. 9. dorastenecké majstrovstvá SR (Bratislava)
5. – 6. 9. majstrovstvá SR do 23 rokov (Bratislava)
6 .9. majstrovstvá SR v polmaratóne (Bratislava/súčasť ČSOB Bratislava Marathon)
12. 9. 55. ročník mítingu P-T-S (Šamorín)
15. 9. finále atletickej ligy (Košice)
19. – 20. 9. juniorské majstrovstvá SR (Trnava)
19. – 20.9. majstrovstvá SR staršieho žiactva (Trnava)
3. 10. majstrovstvá SR družstiev dorastu (Košice)
4. 10. majstrovstvá SR v maratóne (Košice/súčasť MMM)
10. 10. majstrovstvá SR družstiev staršieho žiactva (Trnava)
10. 10. majstrovstvá SR v chôdzi na 20 km (Dudince)
17. 10. majstrovstvá SR vo viacboji mladšieho žiactva (Michalovce)
17. – 18.10. majstrovstvá SR vo viacboji st. žiactva, dorastu a juniorov (Trenčín)
24. 10. majstrovstvá SR v chôdzi dospelých a juniorov na 10 km, veteránov na 5 km (Borský Mikuláš)
21. 11. majstrovstvá SR v cezpoľnom behu (Krupina)
? december majstrovstvá SR v chôdzi na 50 km (?)
Poznámka: Zatiaľ ide o návrh, ktorý ešte musí schváliť VV SAZ. Termínovka sa môže upravovať v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku a opatrení, ktoré budú v súvislosti s koronavírusom v platnosti.

Text k foto:

Halový majster Európy 2019 na 60 m a slovenský rekordér Ján Volko patril vždy k najväčším magnetom mítingu P-T-S.

FOTO SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk