Trojskokanský talent Veszelku už pripravuje manžel slovenskej prekážkarskej jednotky Michal Škvarka

Tabuľkovo šiesty najlepší európsky trojskokan v uplynulom roku Tomáš Veszelka začne netradičnú letnú atletickú sezónu 2020 s novým trénerom. Nie však s mladým koučom, svojím rovesníkom Mariánom Krnáčom, ale povedie ho napokon Michal Škvarka.

Veszelku, vlani strieborného medailistu v trojskoku na Armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane, trénoval do lanskej jesene Radoslav Dubovský. Po úspešnej sezóne, v ktorej prvý raz v kariére prekonal 17-metrovú hranicu, sa však najlepší slovenský trojskokan rozhodol pre zmenu. Na spolupráci sa dohodol s Mariánom Krnáčom, tiež odchovancom Daniela Pauka a lučenskej atletiky. Ani nie po pol roku sa však ich cesty rozišli. Aký bol dôvod náhlej zmeny kouča?

„Jeden z hlavných dôvodov bol fakt, že Marián pracoval vo fitku ako živnostník a nie zamestnanec, čo mu komplikovalo situáciu,“ vysvetľuje 24-ročný atlét banskobystrickej Dukly Tomáš Veszelka. „Keď bol so mnou na sústredeniach, klienti od neho odišli a musel si zháňať nových. Na sústredeniach žil iba z toho, čo mal našetrené. Okrem toho, trénoval som s ním vtedy, keď mal voľné ´okno´ medzi klientmi, čo nebývalo viac ako dve hodiny. Mnoho času mu zaberalo aj cestovanie v rámci Bratislavy od klienta za mnou do haly Elán a naopak. Zhodli sme sa, že takto sa fungovať nedá. Keďže Marián je jeden z mojich najlepších kamarátov a nechcel som, aby prišiel o živobytie, dohodli sme sa na skončení spolupráce. Koronakríza, žiaľ, jeho životnú situáciu ešte zhoršila.“

Talentovaný trojskokan s osobným rekordom 17,09 m, po Mikulášovi (17,53), Vaľukevičovi (17,46), Čadovi (17,34) a Priščákovi (17,23) len piaty Slovák so sedemnásťmetrovou vizitkou, sa preto dohodol na spolupráci s Michalom Škvarkom. Ambiciózny tridsiatnik, bývalý výškar, trénuje aj dve slovenské ženské jednotky – prekážkarskú Stanislavu Škvarkovú a výškarskú Tatianu Dunajskú a niekoľko mládežníkov. Veszelka bude jeho medzinárodne najúspešnejší zverenec.

„S veľkým talentom prichádza veľká zodpovednosť,“ glosuje Michal Škvarka prevzatie prípravy nádejného trojskokana. „Je to pre mňa veľká trénerská výzva. Čo sa týka tréningu, vie sa o mne, že som pedant, a práve športovec ako Tomáš potrebuje 120-percentný servis. On je 17-metrový trojskokan, čo je už naozaj svetová úroveň, preto beriem všetko, čo súvisí s jeho prípravou, veľmi zodpovedne. Vzhľadom na momentálnu situáciu spôsobenú koronavírusom mám aspoň viac času zoznámiť sa s ním z pohľadu trénera. Náš hlavný cieľ budú, samozrejme, olympijské hry v Tokiu. Ak bude zdravý, jeho možnosti vnímam ako neobmedzené. To sa však týka asi každého športovca, lebo stopercentný výkon je možné podať iba vtedy, ak ste stopercentne v poriadku.“

Budúcoročná olympiáda v Tokiu – bola by preňho premiérová – je pre Veszelku veľké lákadlo. Limit 17,14 m je prísny, a ak ho nesplní plánovaných 32 trojskokanov, štartovú listinu doplnia ďalší najlepší podľa postavenia vo svetovom rebríčku, ktorý je momentálne „zmrazený“. K 31. marcu 2020 mu v ňom patrilo 23. miesto. Na rebríček sa však ôsmy z ME 2018 v Berlíne nechce spoliehať. Túži splniť limit a mať istotu zisku miestenky.

Tréner Michal Škvarka vie, že cesta k úspechu nie je priamočiara a chvíľu trvá. „Doposiaľ som najväčšie trénerské úspechy dosiahol so Stankou, no išlo o 5 či 6-ročnú spoluprácu. Spoznávane aj napredovanie bolo postupné. Človek zisťuje, čo na zverenca platí, čomu sa v tréningu vyhnúť,“ pripomína Veszelkov nový kouč, ktorý si takisto uvedomuje, že spoliehať sa na tejto výkonnostnej úrovni iba na Tomášov talent, by bola obrovská chyba.

Veszelkovi vlani tesne, v poslednej chvíli, ušla účasť na MS v Dauhe, ale o roku 2019 nemožno hovoriť v jeho prípade ako o neúspešnom. Na halových ME v Glasgowe skončil vo finále  šiesty, na už spomenutom armádnom šampionáte  si vybojoval striebro, prvý raz v kariére prekonal 17-metrovú métu, v osobnom rekorde 779 cm vyhral diaľku v I. lige ME družstiev v nórskom Sandnese a v koncoročných európskych tabuľkách 2019 mu v trojskoku patrila výborná  šiesta priečka. V porovnaní s rokom 2018 v ňom pridal k svojmu „osobáku“ 47 cm: zo 16,62 m sa posunul na 17,09 m. Výborná východisková pozícia, aby sa mu sen o olympijskom Tokiu splnil…

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Tomáš Veszelka vo finále na ME 2018 v Berlíne a na jednej z tlačových besied SAZ

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk