Šprintérka Monika Weigertová, ktorej pred šiestimi rokmi hrozil koniec kariéry, prekvapila seba i kouča Eugena Lacza

Už „covidový“ jubilejný 20. ročník mítingu Elán týždeň pred slovenským šampionátom naznačil, že Monika Weigertová by sa mohla kvalifikovať na halové ME do Torune. Hneď na prvý šup prešprintovala v oboch behoch šesťdesiatku za 7,42. Osobák, hoci zlepšený len o stotinku, bol jasný signál: torunská miestenka pre 28-ročnú bojnickú rodáčku behajúcu za Sláviu UK Bratislava nemusí byť nesplniteľný sen.

Weigertová po štartovom výstrele už v rozbehu upaľovala ako blesk. Nemienila taktizovať, každú šancu na limit v tejto na súťaže skromnučkej sezóne bolo treba využiť. Na výsledkovej tabuli sa objavilo 7,40 – navlas rovnaký výkon ako torunský limit. Keď hlásateľ oznámil, že oficiálne bežala ešte o dve stotinky rýchlejšie, neveriacky zakryla tvár. Pod dlaňami skrývala radostný úsmev. Od súperiek prijala zopár stiskov rúk i objatí, vybehla na okamih k trénerovi Eugenovi Laczovi, ktorému sa od šťastia zaleskla v oku slzička.

Už s limitom vo vrecku potom o hodinu neskôr vo finále predviedla čosi, čo čakal už asi málokto. Ba aj skúsený kouč, sedemdesiatnik „Öči“ Laczo, priznal, že výkone 7,32 mu – vyrazil dych. „Za to všetko, čo atletike obetovala, si to Monika zaslúžila,“ podotkol Weigertovej tréner.

Skromné dievča z ani nie dvojtisícovej dedinky Diviaky nad Nitricou neďaleko Prievidze si tretí raz v kariére vybojovalo účasť na halovom kontinentálnom šampionáte. V roku 2015 si zasúťažila s najlepšími európskymi šprintérkami v Prahe, predvlani v Glasgowe a teraz zamieri do Torune.

Monikin víťazný čas 7,32 bol nielen jej štvrtý osobný rekord v štvrtej šesťdesiatke v sezóne, ale znamenal aj rekord šampionátu a posun na druhú priečku v slovenských historických tabuľkách za legendárnu Evu Murkovú, ktorá pred 36 rokmi dosiahla čas 7,21. Iba o jedinú stotinku zaostala za rekordom haly Elán, ktorý od roku 2006 patrí Britke Anyike Onuorovej, štafetovej majsterke Európy na 4 x 100 m z Zürichu 2014…

„Nemám slov, som nesmierne šťastná, že to vyšlo. Tréningové ukazovatele naznačovali, že mám formu na výkon pod 7,40, ale pred halovým šampionátom som absolvovala len jediné preteky a teraz to bola prakticky posledná šanca splniť limit do Torune. Preto som trochu pociťovala tlak a stres. Neskutočne sa teším, že mi to vyšlo,“ nadchýnala sa v sobotu Monika Weigertová, ktorá sa v tínedžerských rokoch v čase stredoškolského štúdia venovala súťažne motokrosu a predtým aj karate v nováckom klube KK. „Zlepšenie pripisujem najmä tomu, že sme s trénerom Laczom popracovali na štarte a na ´šliapavom´ behu v úvode, v čom som urobila veľký pokrok.“

Napriek tomu finálových 7,32 a ďalšie, až 6-stotinové zlepšenie osobného maxima, prekvapilo i Moniku. „Vo finále som bežala s ľahkosťou a bez stresu, že musím zabehnúť limit,“ snažila sa nájsť dôvod, čo ju „vystrelilo“ k tomuto výraznému posunu. „Šprintovala som uvoľnene a som neskutočne rada, že ešte rýchlejšie ako v rozbehu.“ Hoci v porovnaní s predošlými sezónami posunula svoj osobák na 60 m až 11 stotín, ešte stále vidí možnosť zlepšiť ho o stotinku či dve. „Rezervy vidím najmä v štartovej reakcii,“ zdôraznila.

Monika Weigertová je príklad lásky a oddanosti ku kráľovnej športov. Hoci nie je členka žiadneho vrcholového strediska a atletike sa venuje len popri práci trénerky vo fitnescentre, patrí k oporám slovenskej reprezentácie. Pomohla jej v roku 2019 nielen na Európskych hrách v Minsku (na 100 m 4. v 1. kole a 5. vo štvrťfinále), ale aj v I. lige ME tímov v nórskom Sandnese, kde bola spolu s Martinou Hrašnovou tretia najlepšie bodujúca členka družstva (8. na 100 a 4 x 100 m, 6. na 200 m).

Nechýbalo však veľa priezvisko Weigertová by ste už vo výsledkových listinách hľadali márne. Po halových ME 2015 v Prahe – v rozbehu si utvorila osobný rekord 7,52, no na postup to nestačilo – sa jej atletická kariéra na tri roky prerušila. Na sústredení krátko po spomenutom šampionáte si vážne zranila achilovku. Lekári jej zvestovali „jóbovku“ – vraj sa už k športu nikdy nevráti. Lenže vďaka zlatým rukám špičkového pražského odborníka sa stal zázrak. Po úspešnej operácii sa síce potom tri roky dávala dokopy – absolvovala veľa kompenzačných cvičení, strávila hodiny v opatere fyzioterapeutov – no odvtedy Monikina šľacha drží. „Atletiku milujem, inak by som sa k nej nevrátila,“ priznala niekdajšia viacbojárka, ktorá na FTVŠ UK v Bratislave získala magisterský titul v odbore kondičný tréner.

Teraz zažíva najkrajšie roky svojej atletickej kariéry. Vlani si na stovke zabehla osobný rekord 11,68, predvlani s vetrom dokonca 11,61 a na 200 m sa zlepšila na 24,11. O halovej šesťdesiatke už reč bola. Jej veľká túžba bola dostať sa v najkratšom šprinte na lanské ME v Paríži, ktoré však pre koronavírusovú pandémiu zrušili. Štart v Toruni pre ňu bude aspoň drobná satisfakcia.

 MONIKA WEIGERTOVÁ NA HALOVÝCH ME

2015 Praha: 30. celkovo na 60 m 7,52/osobný rekord 30th (6. v I. rozbehu)

2019 Glasgow: 39. celkovo na 60 m 7,54 (7. v III. rozbehu)

2021 Toruň: ?

Texty k foto:

Monika Weigertová si šprintuje pre limit na halové ME 2021 v Toruni.

FOTO PAVOL UHRIN

S trénerom Eugenom Laczom.

FOTO PAVOL UHRIN

Monika akoby neverila, čo v sobotu v Bratislave zabehla.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk