Spišiak spokojný s Tenerife: Tóth dostal znova chuť do tréningu, Czakovej rekordné objemy

Olympijský šampión na päťdesiatke z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth, jedna z najlepších svetových chodkýň na 50 km Mária Katerinka Czaková a mladíci Miroslav ÚradníkMichalom Morvayom absolvovali trojtýždňové sústredenie na ostrove Tenerife v mestečku Vilaflor v nadmorskej výške 1500 metrov. Na ich prípravu dohliadal osobný kouč a súčasne aj šéftréner chodeckej reprezentácie Matej Spišiak.

„Maťo sa konečne po problémoch so zadným stehenným svalom a výpadkoch v tréningu dostal do potrebnej pohody. Odmakal veľmi kvalitné tréningy aj potrebný objem – za dva týždne 315 kilometrov. Toto je porovnateľné s predchádzajúcimi sezónami, ibaže to nachodil s istým časovým sklzom, možno niekde na úrovni januára. Vôbec to však neprekáža, hlavné je, že zdravotne je konečne v poriadku, dostal chuť do tréningu, výrazne sa posunul dopredu, na čom teraz môžeme stavať v príprave na MS v Dauhe,“ načrtol Matej Spišiak aktuálny stav ohľadne olympijského šampióna Tótha.

Mateja totiž od prelomu novembra a decembra minulého roka sužovali problémy so zadným stehenným svalom. S plnohodnotným tréningom začal preto až v polovici januára.

Na Tenerife sa darilo i ďalším Spišiakovým zverencom, Marike Katerinka Czakovej a Michalovi Morvayovi, ktorí finišujú s prípravou na tradičnú Dudinskú päťdesiatku 23. marca.

„Marika odviedla kvalitnú robotu a opäť posunula svoje tréningové maximá na zaujímavé hodnoty. Za 3 týždne nachodila 480 km čo je priemer 160 km na týždeň. V druhom týždni pobytu si dokonca do tréningového denníka zapísala 173 km, čo je jej nové maximum. Verím že v jej podaní sa opäť dočkáme zaujímavých svetových výkonov,“ nádejal sa Matej Spišiak. „Mišo Morvay našliapal v poslednom štvortýždňovom cykle 632 km vo vysokej intenzite, čiže kvalitatívne sa dostal naozaj na špičkovú úroveň. Asi aj on sám ostal prekvapený, kam sa až posunul počas štyroch mesiacov poctivej makačky.“

Miroslav Úradník na Tenerife nadviazal na šesťtýždňový tréningovo-výskumný pobyt v Austrálii, odkiaľ si priviezol osobné rekordy na 10 000 m, i 20 km a takisto pozitívne naladenie.

„Na Tenerife odviedol super robotu s množstvom kvalitných tréningov, takže ak bude všetko v poriadku a zdravotne ostane fit, reálne sa pobije o náročný limit 1:22:30 h na 20 km na MS v Dauhe. Natrénované má ako nikdy doteraz. Vidieť, že mu pobyt v Austrálii mimoriadne pomohol aj v mentálnom nastavení. Na vlastnej koži videl a skúsil, ako trénujú najlepší svetoví borci, že ich priemer nezaujíma. Zažil stopercentné nasadenie na tréningoch, nie také, aké u niektorých atlétov vidíme často u nás doma…,“ porovnával šéftréner Spišiak.

Sústredenie na ostrove Tenerife v mestečku Vilaflor absolvovala chodecká partia z banskobystrickej Dukly prvýkrát. Našla tam vhodné tréningové podmienky so všetkým potrebným.Tóth a spol. mali k dispozícii malý štadión s 335-metrovým asfaltovým okruhom a umelou trávou na doplnkové tréningy, vedľa neho bazén s wellnesom. Keď potrebovali, na tréningy schádzali do San Miguelu v nadmorskej výške 650 m alebo až k moru na Playa de las Americas, kde absolvovali ťažké tréningy.

„Našli sme tam potrebný pokoj, mohli sme sa naplno venovať iba robote, čo bolo super,“ prízvukoval Matej Spišiak. „Všetko potrebné sme mali do 30 minút jazdy autom, takže to bolo niečo podobné, ako keď trénujeme v zime na Štrbskom Plese a na ťažké tréningy schádzame do Svitu. Som veľmi spokojný s tým, čo sa všetkým podarilo na Tenerife odrobiť. Veľké pozitívum bola i prítomnosť lekára MUDr. Pavla Hajmássyho a fyzioterapeuta Dávida Líšku, obom patrí veľká vďaka za super robotu a profesionálny prístup. Bez nich by sme to nemali šancu zvládnuť. Moji zverenci išli na plné obrátky, bola radosť sledovať ich nasadenie a odhodlanie. Verím že to sústredenie všetci zúročia tak, ako majú naplánované.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Slovenskí chodci na tenerife (zľava): fyzioterapeut Dávid Líška, Matej Tóth, Miroslav Úradník, lekár pavol Hajmássy, Mária Katerinka Czaková, tréner Matej Spišiak, Michal Morvay.

FOTO ARCHÍV (ms)

Na tréningu (zľava): Michal Morvay, Miroslav Úradník, Matej Tóth.

FOTO ARCHÍV (ms)

Po náročnom dni všetkým dobre padla chutná stredomorská večera.

FOTO ARCHÍV (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk