Na ME do Berlína napokon 21 Slovákov, technický delegát EA neschválil Lajčákovú, Lomnickú, Velďákové ani Žeňúcha

Dvadsaťjeden športovcov bude napokon reprezentovať Slovensko na 24. majstrovstvách Európy v atletike, ktoré sa uskutočnia 6. – 12. augusta v Berlíne. Lídrami slovenskej výpravy by mali byť šprintér Ján Volko (100 a 200 m), kladivári Marcel Lomnický a Martina Hrašnová a úradujúci olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth.

Z pôvodnej širšej nominácie Slovenského atletického zväzu (SAZ) po rozhodnutí technického delegáta šampionátu vypadla prekážkarka na 100 m Stanislava Lajčáková, ktorá mala splnený iba limit SAZ z roku 2017, no nie limit EA. Rovnako do Berlína nepôjde ani ďalšia štvorica bez splnených limitov EA – Jana Velďáková (diaľka), Dana Velďáková (trojskok), Nikola Lomnická (kladivo), Patrik Žeňúch (oštep). Ani ich účasť EA neodobrila.

Na druhej strane však dostala dodatočne zelenú Daniela Ledecká v behu na 400 m prekážok (v závere týždňa si dvakrát zlepšila osobný rekord na 57,96 v Sopote a 57,94 v Kladne) a tiež Šimon Bujna, ktorý sa okrem dvojstovky, kde splnil limit, predstaví aj na polovičnej trati. Alexandra Bezeková je okrem štvorstovky prihlásená aj na šprint na 200 m.

“Pochopili sme to tak, že organizátori už nechceli zvyšovať počet ľudí na šampionáte, preto nám schválili Ledeckú na 400 m prek, ktorá tam už predtým figurovala v štafete na 4 x 400 m a neschválili sestry Velďakové, Lomnickú a Žeňúcha, čo by boli ľudia navyše,” vysvetlil šéftréner SAZ a vedúci výpravy v Berlíne Martin Pupiš pre SITA.

Väčšina Slovákov pôjde do Berlína na základe splneného limitu EA, v konečnej nominácii sú aj tri “nelimitárky”, členky štafety na 4 x 400 m Daniela Ledecká, Andrea Urbanová a Alexandra Štuková. Výškar Lukáš Beer si vybojoval účasť na základe splnenia limitu EA ešte v roku 2017. Platí pre neho povinnosť uhradiť si spoluúčasť vo výške 500 eur. “V prípade, že sa pretekár, ktorý si platí spoluúčasť, umiestni v Berlíne do 12. priečky, resp. na ME dosiahne limit, prostriedky mu budú vrátené,” ozrejmil Martin Pupiš fakty súvisiace s finančnou spoluúčasťou športovcov na ME v Berlíne.

“Náš plán je získať jednu medailu a ďalšie tri umiestnenia v prvej osmičke. Osobne by ma potešilo, keby tento rok na titul Atlét roka nestačila ani medaila na ME. V minulosti sme sa pýšili tým, že výprava na ME  je najväčšia. Tentokrát počet nebude (aj keď len tesne) historicky najvyšší, ale na druhej strane si myslím, že zostava, ktorá pocestuje do Berlína, bude patriť k najsilnejším, ak nie je vôbec najsilnejšia v histórii. Samozrejme, či je to tak, ukáže až šampionát,” podotkol Martin Pupiš.

(GB, SITA)

Konečná nominácia Slovenska na majstrovstvá Európy v atletike v Berlíne (6. – 12. 8. 2018)

MUŽI (11)

Ján Volko (100 m, 200 m)

Šimon Bujna (100 m, 200 m)

Tibor Sahajda (maratón)

Martin Kučera (400 m prek.)

Matúš Bubeník (výška)

Lukáš Beer (výška)

Tomáš Veszelka (trojskok)

Marcel Lomnický (kladivo)

Miroslav Úradník (20 km chôdza)

Matej Tóth (50 km chôdza)

Dušan Majdán (50 km chôdza)

ŽENY (10)

Alexandra Bezeková (200 m, 400 m, 4 x 400 m)

Iveta Putalová (400 m, 4 x 400 m)

Gabriela Gajanová (800 m)

Daniela Ledecká (400 m prek., 4  x 400 m)

Emma Zapletalová (400 m prek., 4 x 400 m)

Martina Hrašnová (kladivo)

Lucia Vadlejch (sedemboj)

Mária Katerinka-Czaková (20 a 50 km chôdza)

Alexandra Štuková (4x 400 m)

Andrea Urbanová (4x 400 m)

Realizačný tím:

Martin Pupiš (vedúci výpravy), Tomáš Benko (technický vedúci výpravy), MUDr. Pavol Hajmássy (lekár), Dávid Líška, Tomáš Cíferský (obaja fyzioterapeuti), Naďa Bendová, Dana Horská, Matej Spišiak, Radoslav Dubovský, Pavel Slouka, Marcel Lopuchovský, Peter Žňava, Rastislav Miško (všetci tréneri)

Extra: Rudolf Lukáč, František Ptáčník, Martin Tišťan, Roman Gomola, Zuzana Hlavoňová, Róbert Kresťanko, Martin Bercel, Roman Benčík, Jan Cacek (všetci osobní tréneri), Jana Závacká (fyzioterapeutka)

Text k foto:

O medaily na 24. ME sa bude bojovať na historickom Olympijskom štadióne v Berlíne.

FOTO ARCHÍV

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk