Veľká strata pre slovenskú atletiku: zomrel hlavný štatistik SAZ František Tóth

Smutná správa pre slovenskú atletiku: vo veku 74 rokov náhle zomrel dlhoročný štatistik Slovenského atletického zväzu, funkcionár a rozhodca František Tóth.

Rodák z obce Čápor (16. júna 1948) bol v mladosti šprintér a skokan v klube Slovan Duslo Šaľa, neskôr pôsobil ako telovýchovný inštruktor v SOU chemickom (dievčenský tím učilišťa získal pod jeho vedením čs. titul vo viacboji 1982) a od roku 1989 bol predseda oddielu.

Atletickej štatistike sa začal venovať v roku 1992. „Nebohý pán Mutkovič ma požiadal, aby som spracoval tabuľky mladšieho a staršieho žiactva za rok 1992, keďže Zuzka Liptáková už v tejto práci nehodlala pokračovať. Doniesol mi poriadnu hromadu výsledkov a vysvetlil, ako sa tabuľky robia. Zjednodušene: používal systém zošit, ceruzka, guma,“ spomínal s úsmevom František Tóth pred štyrmi rokmi v magazíne Slovenská atletika na svoje štatistické začiatky. „Našťastie, onedlho prišli chlapci z Nového Mesta nad Váhom Vlado Borský a Kazo Hunčík s programom Eso a naša práca sa výrazne zjednodušila.“

František Tóth pôsobil najskôr ako štatistik v západoslovenskom oblastnom atletickom zväze (spolu s Róbertom Mittermayerom a Jurajom Balážom), po smrti Jána Mutkoviča (2000) sa stal hlavným štatistikom SAZ a vďaka spolupráci s Mariánom Kalabusom rok čo rok zostavoval koncoročné slovenské ročenky. Bol aj spoluautor aj publikácie Historické tabuľky Slovenska (100 najlepších v každej majstrovskej disciplíne) vydanej v tlačenej forme v roku 2015. Jej základ bola nedokončená práca Jána Mutkoviča, ktorú František Tóth doplnil v spolupráci s českými štatistikmi Milanom Urbanom a Luďkom Follprechtom.

František Tóth vždy vyzdvihoval spoluprácu slovenských štatistikov s kolegami v Česku, kde má atletická štatistika dlhú tradíciu. Slovenskí a českí štatistici sa často stretávali v rámci Klubu veteránov atletických súťaží (KVAS) a navzájom si vymieňali skúsenosti. „Žiaľ, zo Slovenska sme v ňom len dvaja. Veľmi by nás potešilo, keby sa našli ďalší, ktorí by sa k nám pridali a venovali sa tomuto zaujímavému koníčku,“ želal si František Tóth.

Bodaj by sa jeho túžba splnila. On i jeho práca budú slovenskej atletike veľmi chýbať. Česť jeho pamiatke!

(GB)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk