Na BBL 2020 aj vychádzajúca hviezda Mahučichová a aktuálna svetová jednotka Nedosekov

Banskobystrickej latke sa po jubilejnom 25. ročníku podarilo udržať si štatút European Athletics Indoor Special Premium, teda najvyšší možný v hierarchii európskych halových mítingov ako jedinému výškarskému podujatiu. Dvadsiaty šiesty ročník, ktorý sa uskutoční v utorok 11. februára 2020, je zaradený do C-kategórie pre bodovanie do svetového rebríčka, ktorý je súčasť kvalifikačného systému atlétov na OH 2020 v Tokiu.

Prvá osmička medzi mužmi aj ženami získa od 60 po 25 bodov za umiestnenie. Organizátori majú opäť ambíciu ponúknuť to najlepšie, čo má svetová výška k dispozícii a k tomu aj slovenskú špičku.

Štart na 26. ročníku BBL už potvrdila najväčšia mladá hviezda svetovej výšky, ešte stále len18-ročná Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny, ktorá na MS v Dauhe získala striebro a dvakrát posunula hodnotu juniorského svetového rekordu – najprv na na 202 a potom dokonca aj na 204 cm. Premiéru na “latke“ už má za sebou, v roku 2019 skončila tretia.

Mahučichovú vyhlásili za vychádzajúcu hviezdu až tri prestíže organizácie – Svetová atletika (World Athletics, donedávna IAAF), Európska atletika (European Athletics) a tiež Európske olympijské výbory. Mladučká Ukrajinka je v aktuálnom rebríčku svetová trojka. V hale má zatiaľ na konte 199 cm, čím vyrovnala halový svetový juniorský rekord, a keďže aj v roku 2020 ešte bude patriť do tejto vekovej kategórie, môžu sa Štiavničky dočkať pokusu o globálne halové juniorské maximum. Na účasti ďalších popredných skokaniek sa pracuje, situáciu komplikuje najnovší zákaz činnosti pre ruských atlétov.

Z mužov príde na BBL aktuálna rebríčková svetová jednotka Bielorus Maxim Nedosekov, štvrtý z MS v Dauhe. V roku 2019 sa vo veku len 21 rokov zlepšil na 235 cm, stal sa majstrom Európy do 23 rokov a vyhral v Minsku interkontinentálne stretnutie Európa – USA. Na BBL mal premiéru v roku 2018, keď skončil piaty.

Slovenská jednotka Matúš Bubeník sa môže tešiť aj na viacerých ďalších kvalitných súperov. Medzi nimi je aj nové meno talianskej výšky, 21-ročný Stefano Sottile, ktorý sa v lete zlepšil na 233 cm. Raritou bude vystúpenie výškara z Kene. Mathew Sawe je národný rekordér s 230 cm a dvojnásobný majster Afriky. V hale zatiaľ najviac skočil 224 cm.

Doteraz na BBL štartovali muži z 37 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 46 krajín, zo svetadielov chýba iba Austrália a Oceánia. V rebríčku bodovania mítingov skončila Banskobystrická latka v roku 2019 na siedmom mieste na svete spomedzi všetkých špecializovaných podujatí v hale a vonku (vrátane vrhačských a podobne). Medzi halovými výškami je jednoznačnou svetovou jednotkou.

(CK, GB)

Texty k foto:

Svetová jednotka Maxim Nedosekov ozdobí BBL 2020.

FOTO PAVOL UHRIN

Najlepšie výškarky na BBL 2019, tretia sprava talentovaná Ukrajinka Jaroslava Mahučichová.

FOTO PETER HLADKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk