Na majstrovstvách Slovenska v behu do vrchu uspeli všetci obhajcovia: Pejpková so Staníkom v seniorskej kategórii a Krajč s Kocianovou v juniorskej

Skúsená a už dvojnásobná mamička Katarína Pejpková z TJ Obal servis Košice a mladík Michal Staník reprezentujúci BK Lysá pod Makytou obhájili tituly majstrov Slovenska v behu do vrchu na jubilejnom 40. ročníku Horského krosu Pruské – Vršatec.

Dvojnásobná olympionička v maratóne zvíťazila pred lanskou celkovou víťazkou Bežeckého pohára SAZ – preteky boli 11. diel aktuálneho ročníka – Žofiou Naňovou z bratislavskej Slávie STU, bronz si vybojovala „vrchárska“ majsterka SR 2020, 2021 a vlani strieborná Lucia Pelikánová z Dukly Banská Bystrica. Líderka priebežného poradia BP SAZ 2023 Zuzana Polohová obsadila 4. miesto.

Zverenka Gabriela Valisku Pejpková, ktorá v roku 2006 získala v tureckej Burse titul juniorskej majsterky sveta v behu do vrchu, dosiahla v hustom daždi na 8,52 km dlhej trati s prevýšením 591 metrov čas 44:34 min, ktorý bol len o štyri sekundy slabší ako vlani. Jej víťazný náskok bol 2:25 min.

“Dnes to aj vzhľadom na silný a vytrvalý dážď a stým súvisiaci rozmočený, blatistý a šmykľavý povrch trate bolo mimoriadne náročné,” prízvukovala 35-ročná Pejpková. “Dokonca asi kilometer pred cieľom som spadla. Našťastie nič vážnejšie, len som si odral zápästie a stehno. Napriek nepriaznivému počasiu sa mi pocitovo bežalo dobre, o čom vypovedá aj môj čas, iba o štyri sekundy pomalší ako vlani Konkurentky som mala silné, pred štartom som dokonca pripustila možnosť, že nemusím dnes vyhrať. Mám však kopce rada, vôbec mi neprekážajú, takže opäť to skvele vyšlo. Prišli ma podporiť aj rodinní príslušníci – to sa potom človeku beží o niečo lepšie.”

Dvadsaťročný Staník, zverenec Jána Križáka, časom 38:57 min v takmer domácom prostredí obhájil titul, ktorý je jeho druhý seniorský atletický v kariére. Pre študenta Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave je nedeľný triumf o to cennejší, že doterajšiu letnú sezónu musel zo zdravotných dôvodov vypustiť. Staník získal na „vrchárskych“ M-SR už štvrté zlato za sebou, keďže pred seniorskými triumfmi (2022, 2023) dva razy vyhral juniorskú kategóriu (2020, 2021).

„S Marekom Hladíkom sme začali v prvých dvoch kilometroch trochu rýchlejšie. Keď začala trať prudšie stúpať, Marek začal strácať a ku mne sa pripojil Aďo Paulen. Držal sa ma dlho, hoci som sa mu niekoľkými nástupmi snažil ujsť. Vždy ma však dobehol. Necelý kilometer pred cieľom mi v zbiehaní ušiel, ibaže potom zle odbočil a ja som ho dostihol. Získal som náskok a ten som sa snažil udržať. Vďaka Bohu sa mi to podarilo. Dnes to bolo naozaj mimoriadne náročné a už dávno som sa v pretekoch nevytrápil tak ako teraz. O to viac si cením víťazstvo. Férovo však musím priznať, že ak by Aďo lepšie poznal trať e neodbočil by zle, vyhral by on,“ priznal športovo Michal Staník, ktorý teraz v ťažkých podmienkach dosiahol takmer o dve minúty slabší čas ako vlani.

V juniorskej kategórii obhájil titul Adam Krajč z Dukly (42:05), ktorý bol v tomto roku na začiatku júna 19. v behu do vrchu na MSJ v Innsbrucku a dosiahol o viac ako minútu lepší výkon ako pred rokom. Zlato si znova vybojovala aj juniorka Nikola Kocianová z dubnického Spartaka (57:29).

Pavel Kováč, šéftréner SAZ pre dlhé behy mimo oválu: „Bežalo sa v ťažkých podmienkach. Celý čas pršalo a kto nemal vhodnú obuv, na lesných úsekoch mal veľké problémy s terénom. Pre Miša Staníka boli preteky test, ako je na tom po zdravotných problémoch. Myslím si, že sa vrátil v solídnej forme. Príjemne prekvapil Aďo Paulen, ktorý držal krok s Mišom. Jeho už dlhšie trápi koleno, v príprave improvizoval, no ukázal, že má tiež dobrý ´motor´. Miro Hraško si dal po júnových MS pauzu a teraz sa len rozbieha. Zdravotné problémy sužovali aj víťaza z roku 2021 Mareka Hladíka, ktorý skončil v mužskej kategórii štvrtý, no celkovo piaty, keďže sa pred neho dostal junior Adam Krajč. Katka Pejpková mala už v polovici trate veľký náskok a s prehľadom zvíťazila. Ukázala, že je kvalitná vrchárka a kopce jej nerobia problémy. Myslím si, že žiadne veľké prekvapenie šampionát nepriniesol.“

FAKTY Z PRUSKÉHO

Muži (8,52 km, prevýšenie 591 m): 1. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 40:31 min, 2. Andrej Paulen (Slávia ŽU Žilina) 40:36, 3, Miroslav Hraško (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 40:43, 4. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 41:07, 5. Lukáš Koperdák (Slávia STU Bratislava) 42:48, 6. Radoslav Kopčan (ind. člen SAZ) 42:58.
Ženy (8,52 km, prevýšenie 591 m): 1. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 44:34, 2. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 46:59, 3.  Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 48:01, 4. Zuzana Polohová (Slávia STU Bratislava) 50:05, 5. Jitka Hudáková 56:25, 6. Michaela Žilková (oba Jogging klub Dubnica n/V.) 1:02:20.

Juniori (8,52 km, prevýšenie 591 m): 1. Adam Krajč (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 40:59, 2. Michal Sadloň (Jogging klub Dubnica n/V.) 44:35, 3. Michal Syrový (KOB Pezinok) 48:26.

Juniorky (8,52 km, prevýšenie 591 m): 1. Nikola Kocianová (AK Spartak Dubnica n/V.) 57:29, 2. Laura Chelsy Zaťková (ind. členka SAZ) 59:52, 3. Katarína Janíčková (BK Lysá pod Makytou) 1:13:56.

(GB)

Text k foto:

Na snímkach postupne Katarína Pejpková, tri najlepši ženy, traja najlepší muži a víťaz juniorskej súťaže Adam Krajč.

FOTO SAZ (pk)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk