Polmaratónsky výkon roka Silvie Schwaiger v Klagenfurte, trailisti Peter Fraňo a Marián Priadka úspešní na prestížnom UTMB

Zaujímavé výkony dosiahli počas uplynulého víkendu Slováci aj na bežeckých podujatiach v zahraničí. Slovenská vytrvalkyňa Silvia Schwaiger obsadila v nedeľu na polmaratóne okolo jazera Wörthersee v rakúskom Klagenfurte v kvalitnej konkurencii 8. miesto v slovenskom výkone roka 1:18:00 h.

Špecialistka na beh do vrchu bola tretia najlepšia z Európaniek. Predstihli ju dve Etiópčanky vrátane víťaznej Bekelech Gudetovej (1:08:05), tri Keňanky a potom už len Nemka Thea Heimová (1:16:46) a Samira Schnürigerová zo Švajčiarska (1:17:09).

“Posledné tréningové výkony naznačovali, že dosiahnem lepší čas, no vlhké počasie mi veľmi nesadlo. Som však rada, že po minuloročnom zranení som mohla odbehnúť celý polmaratón bezbolestne,” skonštatovala Silvia Schweiger.

Na prestížnom ultratrailovom podujatí UTMB® Mont Blanc vo Francúzsku sa v pretekoch CCC® na 99 km s vyše 6000 nastúpanými metrami presadil Peter Fraňo. Minuloročný majster Slovenska v krose vytrvalcov skončil na výbornej 5. pozícii, keď trať zdolal za 10:35:03 h. Víťazný Švéd Petter Engdahl to zvládol za 9:53:02 h. Fraňa od pódia delilo necelých 12 minút, tretí Andreas Reiterer z Talianska mal čas 10:23:16 h.

V konkurencii svetovej trailovej elity, ktorá sa zišla v Chamonix, sa nestratil vo svojej premiére ani Marián Priadka, keď v hlavnej súťaži UTMB na 170 km a vyše 10 000 výškovými metrami umiestnil na celkovo 32. mieste (31. z mužov) výkonom 24:04:06 h, pričom vo svojej mužskej kategórii bol ôsmy. Zvíťazila svetová hviezda trailu Kilian Jornet zo Španielska v traťovom rekorde pod 20 hodín (19:49:30 h).

Text k foto:

Na titulnej snímke Marián Priadka (vpravo) v cieli pretekov UTMB v Chamonix, na ďalšej Silvia Schwaiger a na poslednej Peter Fraňo počas pretekov CCC®.

FOTO/FB Slovak Ultra Trail a Salomon Running a ARCHÍV (ssch)