Šprintérska sekcia Slovenského atletického zväzu (SAZ) zorganizovala od 26. do 30. apríla v Banskej Bystrici pod vedením šéftrénera sekcie Tomáša Benka zraz reprezentačný štafiet dorastu, juniorov mužov a žien. Zúčastnilo sa na ňom 45 atlétov a 10 trénerov.
„Program pretekárov aj koučov bol od začiatku veľmi nabitý. Vo štvrtok po príchode a ubytovaní nasledovala spoločná večera. Po nej sa hovorilo o programe zrazu, účastníkov sme rozdelili do tímov a pridelili sme ich k zodpovedným trénerom. Piatkový program sa začal testovaním silovo-rýchlostných schopností pod vedením pána Pavlík v spolupráci s trénermi. Nasledovalo testovanie pomocou FMS metódy, ktoré zrealizoval Matej Tomka z bratislavského FitCamp tímu. Popoludní sa šprintéri venovali nácviku štafetových odovzdávok – nielen prakticky, ale aj teoreticky,“ informoval Tomáš Benko. „Ďalšie predpoludnie režírovala fyzioterapeutka Erika Bršelová zo spoločnosti FYZIOterapia. Bývalá slovenská reprezentantka viedla kompenzačný tréning šprintérov a venovala sa problematike rozcvičky v šprintérskom tréningu aj prevencii typických zranení pre túto skupinu disciplín. Sobotné popoludnie využili atléti na individuálne tréningy, konzultácie s fyzioterapeutkou, vo večerných hodinách mali pretekári možnosť využiť regeneráciu vo VŠC Dukla. V nedeľu pozvaní šprintéri nacvičovali najskôr štarty z blokov so štafetovým kolíkom a popoludní znova ´pilovali´ odovzdávky.“
Banskobystrický tréningový kemp vyvrcholil v pondelok predpoludním ďalším tréningom, bodkou za ním bol výdatný obed, po ktorom sa jeho účastníci rozpŕchli do svojich klubov po celom Slovensku.
Od 24. do 26. apríla sa vo Vojenskom športovom centre Dukla v Banskej Bystrici uskutočnilo aj skokanské sústredenie spojené s testovaním, kontrolnými pretekmi, spoločnými tréningami a konzultáciami. Zúčastnilo sa na ňom 21 atlétov a 5 trénerov. Počet ovplyvnili hlavne zdravotné problémy niektorých, účasť na iných sústredeniach, pracovné alebo študijné povinnosti.
„Žiaľ, u niektorých pozvaných sme sa nestretli s pozitívnou odozvou údajne z dôvodu nevyhovujúceho termínu – nevyhovoval im v týždni, ešte menej cez víkend – a odmietli sa na sústredení zúčastniť už len z princípu,“ posťažoval sa šéftréner skokov SAZ Radoslav Dubovský. „Napriek nižšiemu počtu zúčastnených sústredenie splnilo svoj účel. Priebeh každého dňa – testovanie a kontrolné preteky – sa natáčal na kameru a vo večerných hodinách sme spoločne sledovali videá a rozoberali skokanskú techniku. Či už išlo o jednotlivé testy, šprintérske aj skokanské, alebo samotné výkony v disciplínach, bolo to poučné nielen pre atlétov, ale aj pre trénerov.“
Na banskobystrickom sústredení sa zúčastnili aj slovenskí reprezentanti Dana a Jana Velďákové, Tomáš Veszelka a Ján Zmoray, ktorí svojou prítomnosťou, absolvovaním testov a tiež účasťou na pretekoch svojím príkladným prístupom motivovali ostatných účastníkov kempu.
V kontrolných pretekoch boli najlepší v diaľke Jana Velďáková (595 cm) a Tomáš Veszelka (716 cm), v trojskoku Hana Vanovčanová (11,30 m) a Adam Hriň (13,10 m), vo výške Michaela Lenhartová (155 cm) a Mina Sabo (170 cm) a v žrdi Romana Ošková (315 cm) a Ján Zmoray (480 cm).
„Na základe výsledkov testovania, kontrolných pretekov a rozoberania videozáznamov môžeme skonštatovať, že u mladých atlétov je množstvo nedostatkov či už v základných atletických prvkoch (beh – šprint, všeobecné odrazy) alebo aj v samotnom prevedení techniky skokanských disciplín,“ skonštatoval Radoslav Dubovský. „Takéto spoločné sústredenie môže atlétom a najmä ich trénerom pomôcť pri hľadaní cesty, ako ďalej napredovať a odstrániť jednotlivé nedostatky, čo v konečnom dôsledku môže znamenať zlepšenie športovej výkonnosti. Verím, že ďalšia podobná akcia sa stretne s väčším pochopením atlétov a ich trénerov.“
(TB, RD)