Slovenskí chodci sú už v Číne, doživotne dištancovaný ruský kouč Čogin si ďalej veselo trénuje

Päťčlenná slovenská minivýprava, v ktorej sú traja športovci, je už v dejisku II. majstrovstiev sveta družstiev v čínskom Tchaj-cchangu, kde budú cez víkend (5. a 6. mája) bojovať najlepší svetoví chodci o prestížne ocenenia.

„Let ubehol v pohode a prekvapivo rýchlo, akurát môj chrbát a nohy dostali poriadne zabrať,“ povzdychol si šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Matej Spišiak, ktorý bude v Tchaj-cchangu dohliadať na tri našich reprezentantov – juniorku Klaudiu Žársku, Máriu Kaetrinku Czakovú, ktorá absolvuje svoju prvú dvadsiatku v sezóne, a Miroslava Úradníka v pretekoch mužov na 20 km. Olympijský víťaz z Ria 2016 Matej Tóth do Číny neletel, koncentruje sa výlučne na augustový európsky šampionát v Berlíne.

„Snažíme sa hneď od rána fungovať v miestnom čase, aby sme sa čo najrýchlejšie prispôsobili šesťhodinovému časovému rozdielu, ktorý však momentálne ešte intenzívne cítime, hoci s tým bojujeme,“ podotkol Spišiak.

Slovenská výprava, v ktorej je aj Žárskej osobný kouč Jozef Pavelka, býva v v hoteli Ludu – presne v tom istom ako na rovnakom podujatí (vtedy však malo názov Svetový pohár) pred štyrmi rokmi.

„Nemáme sa na čo sťažovať, organizačne všetko klape, strava je znesiteľná, ľudia milí,“ skonštatoval chodecký šéftréner. Prekáža mu však počasie. „To je naozaj masaker! Dnes máme 31 stupňov a do toho neskutočná vlhkosť vzduchu. Smog je taký silný, že z okien našich hotelových izieb von ani poriadne nevidieť… Vyslovene pražiareň! Dúfam, že sa cez víkend ochladí alebo zaprší, lebo takéto podmienky by boli pre chodcov mimoriadne kruté.“

Na svetový šampionát družstiev v Tchaj-cchangu sa predbežne prihlásilo 386 chodcov zo 49 krajín, ktorí budú súťažiť v 5 individuálnych kategóriách. Najpočetnejšia je už tradične mužská na 20 km so 110 pretekármi, päťdesiatkárov je 62, juniorov na 10 km 49, žien-dvadsiatkárok 88 a junioriek, ktoré pôjdu 10 km, 45.

Kým chodecký svet sa pripravuje na II. MS tímov v Číne, Rusi riešia ďalší škandál. Objavili sa dôkazy, že kontroverzný kouč Viktor Čogin, ktorý dostal v marci 2016 doživotný dištanc, ďalej veselo trénuje ruských chodcov. Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) už o tom informovala ruské ministerstvo športu a začala vlastné vyšetrovanie. Do mesta Karakol v oblasti Issyk-Kul v Kirgizsku, kde údajne Čogin dohliada na prípravu chodeckých reprezentantov, vyslala svoj tím. Mená chodcov, ktorým potrestaný tréner  radí, nezverejnili, no aj im hrozí dištanc za to, že sa pripravujú pod vedením kouča s doživotným zákazom činnosti.

Podľa agentúry AP sa na instagramovom konte ruskej chodkyne Oľgy Šarginovej objavila 19. apríla fotografia chodeckej skupiny, ktorá trénuje v kirgizskom Karakole údajne pod Čoginovým vedením. Je na nej aj Sergej Širobokov, lanský vicemajster sveta na 20 km z Londýna, ktorý má od IAAF súhlas súťažiť ako neutrálny atlét. Čogin, ktorého bezmála 30 zverencov prichytili v minulosti pri porušení antidopingových pravidiel, sa však na snímke nenachádza.

Nemecký investigatívny novinár z televízie ARD Hajo Seppelt na svojom twitteri zverejnil správu, že z dobre informovaného zdroja vie o tom, že Čogin sa v marci zúčastnil aj na tréningovom kempe v ruských Čeboksaroch, kde vraj nechýbal už spomenutý strieborný londýnsky medailista Širobokov.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texyt k foto:

Šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Matej Spišiak.

FOTO SITA/PETER RUSKO

Kontroverzný a už dištancovaný ruský chodecký kouč Viktor Čogin.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk