Pre Mládežníka roka 2022, guliara Karla Šulu ml., sa sezóna ešte neskončila, do konca roka by rád prekonal métu 20 metrov

Do prípravy na nový atletický rok, jeho prvý seniorský, sa pustil už aj piaty guliar z juniorských MS 2022 v kolumbijskom Cali Karel Šula ml. Na konci septembra naberal kondičku v juhotalianskom Eboli, kde má spolu s otcom a trénerom v jednej osobe Karlom Šulom st. dobrých priateľov.

„Potom sme trikrát absolvovali kratšie tréningové pobyty v Prahe, kde sme využívali dobré podmienky i halu. Skvelú motiváciu mu dal bývalý svetový rekordér a olympijský víťaz v desaťboji Roman Šebrle, ktorý vyhlásil, že ozajstný guliar je taký, ktorého osobný rekord sa začína číslicou dva. Inak sme trénovali zväčša v Bratislave, Kajík makal v posilňovni, výrazne si zlepšil silové parametre. Z mimoatletických povinností ho čakala maturita,“ načrtol v stručnosti program svojho syna a zverenca Karel Šula st., v minulosti v guli dvakrát piaty na halových ME.

Pre tohtoročnú európsku juniorskú guliarsku tabuľkovú šestku sa však atletický rok 2022 ešte neskončil. Už najbližšiu sobotu sa predstaví na 22. ročníku Vianočného vrhačského mítingu v Olomouci, kam ho pozval riaditeľ podujatia Jakub Héža.

„Bol by som rád, keby sa Kajíkovi podarilo atakovať dvadsiatku. Silovo je na tom výborne, má trochu resty vo vrhaní. Vonku sa už dosť ochladilo, preto sme občas skočili do haly. Som veľmi zvedavý, aký výkon predvedie,“ podotkol Karel Šula st. Jeho syn sa s juniorskou kariérou definitívne rozlúči možno až 27. decembra na pretekoch Silvestrovská hala v Jablonci.

Devätnásťročný Karel Šula ml. z klubu BK HNTN Bratislava a člen NŠC má za sebou životnú sezónu. Na juniorských MS v Cali skončil piaty, čo bolo najlepšie slovenské umiestenia na tomto šampionáte a v ankete Atlét roka 2022 zvíťazil v mládežníckej kategórii.

„Pre mňa bol hlavný tohtoročný cieľ juniorský svetový šampionát v Cali. Ak by som sa tam nekvalifikoval, podľa školského hodnotenia by som rok 2022 oznámkoval päťkou. Ak by som v Cali štartoval a neuspel v kvalifikácii, bola by to štvorka. Postup do finále, no nie do užšieho, by bola trojka, umiestenie v Top8 dvojka, za prvú šestku by som si dal jednotku. Moja konečná známka za sezónu je jedna mínus. Chcel by som ešte do konca roka prekonať 20-metrovú hranicu. V lete to nevyšlo, pokúsim sa o to ešte v decembrových halových štartoch,“ prezradil Karel Šula ml.

V letnej sezóne päťkrát prekonal 19-metrovú hranicu a vďaka výkonu 19,70 m 6-kilovým náčiním je v európskych juniorských tabuľkách 2022 na 7. a vo svetových na 12. mieste. Sedemkilovou mužskou guľou vrhol 17,41 m, čo vo svete znamená 28. priečku (pred ním je však až 16 Amerčanov!) a v Európe šiestu.

V roku 2023 Šula ml. prechádza do kategórie dospelých. „Chcem pokračovať v zlepšovaní sa, rád by som dosiahol solídne umiestnenie na ME do 23 rokov vo fínskom Espoo,“ načrtol svoje priority nádejný guliar. Jeho otec a tréner dodáva: „Na týchto ME síce bude patriť k najmladším, ale v každom prípade zabojujeme o finále. O dva roky na ďalších ME do 23 rokov by to už mala byť iná káva.“

(GB)

Texty k foto:

Karel Šula ml. naberal kondíciu na sústredení v talianskom Eboli

FOTO SAZ (kš)

Na tohtoročnom Odložilovom memoriáli v Prahe v spoločnosti českého exprezidenta Václava Klausa a výborného českého strednotratiara Jakuba Holušu.

FOTO SAZ (kš)

Karel Šula ml. na jeseň tvrdo makal v posilňovni.

FOTO SAZ (kš)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk