Halové ME: Ján Volko hladko do semifinále šesťdesiatky, vyhral II. rozbeh v sezónnom maxime 6,62 sekundy, Forster ostala pred semifinálovými bránami

Šprintér Ján Volko (Naša atletika Bratislava ) vyhral II. rozbeh na 60 m na 37. halových ME v Istanbule a hladko postúpil do večerného semifinále (16.45 h SEČ). Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka časom 6,62 sekundy o štyri stotinky zlepšil svoje sezónne maximum z 15. 2. Vo francúzskom Liévine.

Volko v deviatej šesťdesiatke v sezóne odštartoval výborne a s prehľadom zdolal všetkých súperov – druhý bol Poliak Kopec (6,64), tretí Rakúšan Fuchs (6,66) a priamo postúpil aj štvrtý Olatunde z Írska (6,68). Z 36 šprintérov dosiahol slovenský rekordér šiesty najrýchlejší čas, lepší boli len Jacobs z Talianska (6,57), Holanďan Bouju (6,59 – os. rekord), Prescod z Veľkej Británie (6,60), Švajčiar Mancini (6,61) a o tisíciny aj Ceccarelli z Talianska (6,611 – Volko 6,618). Posledný postupujúci s časom bol Grék Nyfantopoulos so 6,72, prekvapujúco vypadol bronzový z HME 2019 Holanďan Joris van Gool.

„Vyšlo to tak, ako sme si želali, ba aj nad očakávanie. Som rád, že som prekonal stres aj nervozitu, ktorá sa pred štartom objavila. Na štarte som trochu zakopol, ale celkovo bol môj bežecký prejav dobrý. Verím, že ešte nejaké stotinky stiahnem. Splnil som si cieľ, postúpil som z rozbehov. Čo bude ďalej, uvidíme – všetko je v semifinále otvorené. Konkurencia je veľmi silná, avšak nie je medzi nami nik, kto by jasne vyčnieval,” skonštatoval Ján Volko. Nový povrch v hale je rýchly, na Monde sa mi behá dobre. Naozaj som s výkonom v rozbehu veľmi spokojný. Vážim si aj to, že ma prišli do Istanbulu podporiť fanúšikovia, prevažne ľudia z môjho tímu.“

Trénerka Naďa Bendová prežívala Volkov rozbeh veľmi intenzívne. V dokonalom výhľade na šprintérsku rovinku v istanbulskej Ataköy aréne prekážala guliarska klietka. “Jankovi niet čo vytknúť. Postúpil a to je najdôležitejšie. Zabehol svoj najlepší čas v rozbehoch z doterajších štartov na halových ME,” podotkla Volkova trénerka.

Volko štartuje už na svojich piatych halových ME, viac účastí na kontinentálnych šampionátoch pod strechou majú len sestry Velďákové – trojskokanka Dana súťažila na HME osemkrát, diaľkarka Jana sedemkrát. Dvadsaťšesťročný Volko na predošlých troch šampionátoch bral vždy medailu – Belehrad 2017 striebro, Glasgow 2019 zlato, Toruň 2021 bronz. Bez nej ostal len v premiére v roku 2015 v Prahe, keď nemal ešte ani 19 rokov.

Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra), žiaľ, po  piatkovej hladkej šesťdesiatke stroskotala v rozbehoch aj na prekážkovej. V III. rozbehu finišovala piata časom 8,24 sekundy, čo v tej chvíli už na postup do semifinále nestačilo. Z každého zo štyroch rozbehov totiž postupovali priamo prvé tri plus ďalšie štyri s najlepšími časmi. Viktóriin výkon bol však v tom čase už nepostupujúci. Celkovo obsadila 26. priečku. Posledná s časom, ktorá sa kvalifikovala medzi 16 najlepších, bola Korteová z Fínska výkonom 8,14.
„Ani neviem, čo povedať. Veľmi ma to mrzí. Raz ste hore, raz dolu. K spokojnosti mám veľmi ďaleko. Preteky vždy dosť prežívam, či už v dobrom alebo zlom. Samozrejme, som radšej keď sa mi darí. Keď príde úspech, nesmierne sa z neho teším, no keď mi to nejde, tiež to veľmi prežívam a smútim. Patrí to k športu. Čakala som, že si po piatkovej šesťdesiatke napravím chuť. Cítila som sa dobre, ale dopadlo to zle,“ skonštatovala uplakaná a veľmi smutná Viktória Forster.
Trénerka Katarína Adlerová na margo účinkovania svojej zverenky v Istanbule dodala: “Žiaľ, nenaplnili sa naše očakávania. Viktória nebola vo svojej koži, chýbala jej šprintérska iskra…”
Pre Forster bol sobotňajší rozbeh jej desiatou súťažou na 60 m prekážok v sezóne. Jedinou slovenskou semifinalistkou v tejto disciplíne v histórii HME tak ostáva Stanislava Škvarková v Toruni 2021. Dvadsaťročná atlétka piaty raz v kariére skúsila dvojkombináciu hladký šprint/prekážky, a len druhý raz v oboch disciplínach skončila už v rozbehoch. Na MSJ 2021, HMS 2022, ME 2022 jej to vyšlo, na MEJ 2021 a HME 2023 nie.

SLOVÁCI V AKCII

Muži – 60 m, rozbehy (36 účastníkov)  – II.: 1. Ján Volko 6,62 – slovenský výkon roka, postúpil do semifinále.

Najlepšie časy: Jacobs (Tal.) 6,57, Bouju (Hol.) 6,59 – os. rekord, Prescod (V. Británia) 6,60, Mancini (Švajč.) 6,61, Ceccarelli (Tal.) 6,62 (6,611), 6. Volko (SR) 6,62 (6,618).

Ženy – 60 m prek., rozbehy (30 účastníčok) – III.: 5. Viktória Forster 8,24 – nepostúpila do semifinále.

Najlepšie časy: Visserová (Hol.) 7,88, Hurskeová (Fín.) 7,93, Graversgaardová (Dán.) 7,96, Baptéová 7,96, Sambová-Mayelová (obe Fr.) 7,97, D. Kambundjiová (Švajč.) 8,02,… 26. Forster (SR) 8,24.

(GB)

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk