Štvorstovkárky Bezeková a Putalová chcú prežiť rozbehy, potom sa uvidí, čo ďalej

Slovenská atletika okrem mužskej chôdze na 5000 m, keď ešte bola súčasť halových MS,  nikdy nemala na jednom šampionáte dvojnásobné zastúpenie v disciplíne.  Ani vo federálnej ére, ani v ére samostatnosti. Až teraz. V disciplíne, v ktorej by to pred piatimi rokmi málokto predpokladal. Slovenský rekord žien na 400 m mal v dvetisíctrinástom hodnotu len 54,69 sekundy.

Teraz je o viac ako dve sekundy kvalitnejší a naťahujú sa oň dve sympatické dámy Alexandra Bezeková a Iveta Putalová, ktoré si v piatok na halových MS 2018 v Birminghame zmerajú v rozbehoch  sily so svetovou špičkou.

Obe majú rovnaký cieľ: prežiť úvodné rozbehy a kvalifikovať sa do piatkového večerného semifinále.

„Môj cieľ je v horšom prípade priblížiť sa čo najviac k semifinále, v lepšom – a to by som bola oveľa radšej – keby som sa doň dostala,“ vraví 25-ročná Bezeková, debutantka na halových MS. „Samozrejme, nebude to vôbec jednoduché, birminghamská štvorstovka je veľmi nabitá. Urobím však všetko pre to, aby som sa zo šampionátu vrátila s dobrým pocitom.“

Kouč študentky TU v Košiciach Rastislav Miško je optimista: „Myslím si, že Alex je pripravená dobre, verím, že prekvapí. Odhadujem, že na postup do semifinále postačí čas pod 53 sekúnd.“

Bezeková ladila formu na Birmingham na sústredení v Ostrave, kam sa vybrala s trénerom po majstrovstvách Slovenska, kde získala zlato na 200 m solídnym časom 23,87. „Sústredili sme sa najmä na rozvoj rýchlostnej vytrvalosti. Pár dní pred šampionátom už niet priestoru na vymýšľanie niečoho nového. Dôležité je zachovať si všetko, čo sme doposiaľ natrénovali,“ pripomína Alexandra.

So štvorstovkou nemá veľa skúseností, ešte v predošlej letnej sezóne bola najmä dvojstovkárka. Na štvorstovku si v hale odskočila tak trochu aj z núdze. Vedela, že limit 7,30 na 60 m na halové MS 2018 je nad jej možnosti, no na čas 53,15 na 400 m si trúfala.

Kouč Rastislav Miško, ktorý Bezekovú pripravuje už 10 rokov, však ponúka aj iný dôvod, prečo je z čistokrvnej šprintérky zrazu štvorstovkárka: „V Alex už pred 3-4 rokmi videli mnohí štvorstovkárku, je na túto trať vhodný somatotyp. Podľa mňa však v tom čase nebola na najdlhší šprint ešte funkčne pripravená. Testy na sústredení na Kanárskych ostrovoch v závere minulého roka mi však ukázali, že je najvyšší čas, aby sa pokúsila o hodnotný výkon aj na 400 m. Navyše, už na to má aj vek.“

Bezeková s Miškom sa však nehrnú do štvorstovky bezhlavo. Po prvom „ostrom“ štarte 20. januára na mítingu vo Viedni, kde zlepšila slovenský rekord a 52,68, už viac štartov na 400 m neabsolvovala.

„Vedel som, že limit padne, no netušil som, že hneď na prvých pretekoch,“ vraví Miško a priznáva, že po tomto výkone zmenil Alexandrine plány: „Ešte nie je taká pretekárka, aby behala štvorstovku často. To je zatiaľ jej nevýhoda. Preto potom na súťažiach štartovala na 200 či 300 metrov.“

Ivete Putalovej sa v hale darí – na ME 2015 v Prahe skončila štvrtá, na MS 2016 v Portlande šiesta, na ME 2017 v Belehrade deviata. A čo v Birminghame?

„Hoci pred dvoma rokmi sa v Portlande dostala až do finále a v ňom skončila šiesta, tentoraz sme skromnejší. Sústredíme sa najmä na piatkové rozbehy, odkiaľ chceme postúpiť do semifinále,“ tvrdí  tréner Marcel Lopuchovský a Putalová, ktorá ladila birminghamskú formu v bratislavskom Eláne a vo viedenskej hale Ferryho Duskiu, súhlasne prikyvuje: „Priorita je postúpiť z rozbehov, až potom budeme rozmýšľať ako ďalej.“

Putalová bežala v sezóne až päť štvorstoviek. Forma jej stúpala a dva týždne pred birminghamským šampionátom si na mítingu v Toruni vzala od Bezekovej späť aj slovenský rekord časom 52,62.

Na štvorstovke v hale nikdy neviete, čo vás čaká – časté sú kolízie, strkanice. Koučovi Lopuchovskému, napriek tomu, nezáleží na tom, v ktorej dráhe Iveta pobeží. Dôležitejšie je, aby dostala v rozbehu prijateľné súperky.

„Iveta je pripravená bežať v akejkoľvek dráhe, keďže svojimi výkonmi popiera všetky teórie, že bežať v hale na šesťdráhovom ovále v prvých troch sa poriadne nedá. V tomto roku zlepšila slovenský rekord v Toruni z tretej dráhy, pred tromi rokmi na európskom šampionáte v Prahe zabehla rekord čas dokonca z prvej,“ pripomína Marcel Lopuchovský.

Ani tréner našej druhej štvorstovkárky Rastislav Miško netúžil pri žrebe rozbehov po konkrétnej dráhe. „Mnohé bude závisieť od toho, do akého behu sa Alex dostane. Dráhu vôbec neriešim, nám je to jedno. Dôležité bude zaradiť sa na druhé miesto, dodržať naplánované medzičasy, a potom od méty 250 metrov bežať naplno, čo to dá. A, samozrejme, postúpiť,“ opisuje ideálny scenár piatkového rozbehu na 400 m kouč Alexandry Bezekovej.

Rozbehy žien na 400 m s dvoma Slovenkami sú na programe v piatok 2. marca o 13.10 h SEČ (v Birminghame je o hodinu menej) a v rovnaký deň je večer o 21.32 h SEČ aj semifinále. Šesťčlenné finále, v ktorom rozdelia medaily, sa uskutoční v sobotu 3. marca večer o 21.05 h SEČ.

GABRIEL BOGDÁNYI

 

Texty k foto:

Exrekordérka a rekordérka na 400 m – Alexandra Bezeková (vľavo) a Iveta Putalová

FOTO PAVOL UHRIN, Birmingham

Alexandra Bezeková a jej kouč Rastislav Miško na štvrtkovom tréningu v Birmingham aréne.

FOTO PAVOL UHRIN, Birmingham

Iveta Putalová a tréner Marcel Lopuchovský si na štvrtkovom tréningu skúšajú štartové bloky.

FOTO PAVOL UHRIN, Birmingham

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk