Zomrel tréner Jozef Cencer, prvý kouč dvojnásobnej vicemajsterky Európy Martiny Hrašnovej

Po nedávno zosnulom Františkovi Vavrinčíkovi prišla banskobystrická a slovenská atletika o ďalšieho špičkového trénera. V stredu 6. mája večer zomrel vo veku 58 rokov bývalý vrhač a neskôr popredný mládežnícky vrhačský tréner Jozef Cencer (narodený 13. 3. 1962).

V 80. a 90. rokoch patril k popredným slovenským diskárom (os. rekord 47,72 v roku 1982) a kladivárom (os. rekord 54,12 v roku 1980), súťažil vo farbách banskobystrických klubov Slávia PF (neskôr UMB) a Dukla, Žiliny a počas bratislavských štúdií obliekal dres Slávie UK. Po ich skončení sa venoval predovšetkým trénerskej práci v banskobystrickom športovom gymnáziu.

Jeho najslávnejšia zverenka bola kladivárka Martina Hrašnová, pod Cencerovým vedením a ešte pod dievčenským menom Danišová získala na juniorských ME 2001 v talianskom Grossete striebro a rovnaký kov si vybojovala aj na juniorských MS 2002 v jamajskom Kingstone. Okrem toho bola (ešte len vo veku 16 rokov) 12. na premiérových MS do 18 rokov v Bydgoszczi 1999 a a 5. na juniorských MS 2000 v Santiagu de Čile. Hrašnová (Danišová) už v juniorskom veku štartovala na vrcholných seniorských šampionátoch – MS 2001 v Edmontone a ME 2002 v Mníchove.

„Tréner Cencer ma priviedol k hodu kladivom. Presvedčil ma, aby som sa venovala práve tejto disciplíne, hoci mne sa do toho veľmi nechcelo. Vďačím mu za to, kto dnes som,“ reagovala Martina Hrašnová na úmrtie svojho niekdajšieho kouča.

“Pán tréner, navždy mi budete chýbať… Len vďaka vám som objavila čaro disku. Ďakujem za všetko. Ach, prečo sa toto muselo stať,” napísala k správe o úmrtí Jozefa Cencera na facebook Slovenského atletického zväzu jeho bývalá zverenka, úspešná diskárka a bronzová na Európskom olympijskom festivale mládeže v Paríži 2003 Michaela Margócziová.

Jozef Cencer, ako napísal kedysi známy športový novinár Marián Šimo, bol tréner, ktorý mal nos na talenty. Okrem Martiny Hrašnovej a spomenutej Margócziovej trénoval istý čas v čase štúdia na športovom gymnáziu v Banskej Bystrici neskoršieho juniorského majstra sveta (1998) a halového majstra Európy (2007) vo vrhu guľou Mikuláša Konopku, jeho brata-dvojiča kladivára Miloslava Konopku, piateho diskára z MSJ 2002 Daniela Vaneka, Hrašnovej brata Branislava Daniša, guliara Rudolfa Bilíka (účastník MEJ 1997), historicky tretiu najlepšiu slovenskú ženskú kladivárku Veroniku Kaňuchovú, ďalšiu kladivárku Moniku Královenskú a naposledy aj odchovanca lučenskej atletiky, účastníka vrcholných európskych mládežníckych  podujatí Karola Končoša.

V rokoch 2001 a 2002 skončil Jozef Cencer v ankete Atlét roka v kategórii „Tréner mládeže“ na druhej priečke. Už v decembri 2000 dostal od vtedajšieho ministra školstva Milana Ftáčnika ocenenie za prácu s talentovanou mládežou.

Posledná rozlúčka s Jozefom Cencerom bude v pondelok 11. 5. o 14.00 h vo farskom kostole v Banskej Bystrici.

Česť jeho pamiatke!

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Na prvej snímke Jozef Cencer, na druhej so svojou najslávnejšou zverenkou Martinou Hrašnovou a na tretej so svojou skupinou (vľavo dolu Michaela Margócziová a Martina Hrašnová).

FOTO ARCHÍV (mh)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk