Pandemická komisia SAZ: snaha dostať špičku na Kanárske ostrovy, využiť obe haly a zorganizovať M-SR v krose

Členovia novovzniknutej pandemickej komisie SAZ na svojom druhom zasadnutí v Bratislave za účasti prezidenta zväzu Petra Korčoka diskutovali o zabezpečení prípravy elitných reprezentantov na halovú sezónu i OH v Tokiu.

„Ako absolútna priorita sa javí vytvoriť pre reprezentantov také podmienky, aby mohli bez obmedzenia trénovať, lebo do olympiády ostáva málo času,“ upozorňuje šéf komisie a šéftréner SAZ Martin Pupiš, ktorý momentálne v spolupráci s Ministerstvom obrany SR rieši možnosť leteckého transportu reprezentantov vládnym špeciálom na sústredenie na Tenerife na Kanárskych ostrovoch od 19./20. 11. do 19./20. 12. 2020.

„Možnosť kempu na Tenerife sa bude prioritne týkať adeptov štartu na OH, halových MS a halových ME, pričom ďalšie voľné miesta v lietadle by mohli využiť aj iní atléti. Pred odletom by všetci absolvovali test na COVID-19, po návrate domov by atléti päť dní trénovali izolovane a následne by boli pretestovaní a v prípade negatívneho výsledku by mohli aj na Slovensku trénovať v normálnom režime bez obmedzení,“ približuje šéftréner.

Čo sa týka halovej sezóny, do konca roka už zrejme nebude možné organizovať súťaže pod strechou. „Preteky je momentálne možné organizovať pre športovcov s aktuálnym negatívnym testom na COVID-19, čo neprimerane zvyšuje finančné nároky na zorganizovanie pretekov,“ vraví Martin Pupiš. Tréningy však budú možné, v bratislavskom Eláne by sa mohli začať už v piatok 6. novembra, o podmienkach využitia haly Strednej športovej školy v Banskej Bystrici sa rokuje a jasnejšie by malo byť do konca týždňa.

Pandemická komisia SAZ riešila i osud novembrových (21. 11.) majstrovstiev Slovenska v krose v Krupine, ktoré sú aj súčasť Bežeckého pohára SAZ 2020. Z debaty vyplynulo, že sa v pôvodnom termíne zrejme neuskutočnia, no ešte existuje šanca usporiadať súboj o medaily buď v prvý alebo druhý decembrový víkend. V hre je aj rozdelenie šampionátu na dva dni, prípadne pripraviť len juniorské súťaže a súťaže dospelých.

Do hry však ešte vstupuje finančná a logistická náročnosť podujatia, keďže v prípade kompletného programu M-SR by bolo nutné otestovať vyše 300 športovcov (plus funkcionári, rozhodcovia, tréneri). Vlani na krosových M-SR v Betliari štartovalo 338 pretekárov zo 69 klubov. Náklady na šampionát by sa zvýšili len za antigénové testy na približne 12-tisíc eur a v prípade zredukovaného programu o 4-tisíc eur. Všetci účastníci športových súťaží totiž musia mať v súčasnosti antigénový alebo PCR test nie starší ako 12 hodín.

„Ešte sme si nechali trochu času na definitívne riešenie, lebo momentálne nevieme, čo bude platiť po druhom víkendovom testovaní. Zatiaľ sme nezachytili ani informáciu, aké alternatívy by mohli po víkende platiť,“ dodáva šéftréner SAZ.
SAZ sa nevzdáva ani snahy usporiadať majstrovstvá Slovenska v chôdzi mužov i žien na 20 km a mužov na 50 km v rámci talianskeho šampionátu 5. decembra v Ostii neďaleko Ríma. „Všetko závisí od vývoja epidemiologickej situácie v Taliansku,“ vraví Pupiš.

Aké sú možnosti tréningov podľa aktuálne platných protiepidemiologických praviediel? Pandemická komisia SAZ ich zhrnula nasledovne: aktuálne obmedzenia dovoľujú tréningový proces napríklad s 5 zverencami a 1 trénerom, existuje možnosť trénovať v exteriéri aj interiéri (oboje je označované ako športovisko), no záleží na zriaďovateľovi vnútorného športoviska, problémom sú momentálne školské telocvične, keďže ministerstvo školstva neodporúča, aby sa využívali.

„Najväčší výpadok tréningov je v kategórii najmenších, keďže zväčša trénujú vo väčších skupinách, ktoré nie je možné efektívne rozložiť v čase s ohľadom na redukciu počtu súčasne trénujúcich športovcov. Navyše, vo veľkej miere využívajú školské zariadenia, ktoré sú spravidla zatvorené. Priorita SAZ je v rámci rešpektovania všetkých opatrení zorganizovať čo najviac podujatí. Ak by pretrvávala mimoriadna situácia, navrhujeme, aby si všetky zväzy určili prioritné podujatia na najbližších šesť mesiacov,“ zhodli sa členovia pandemickej komisie SAZ, ktorá sa operatívne stretne opäť už na budúci týždeň a znova virtuálne.

(GB, MG)

Text k foto:

Šéftréner SAZ a člen pandemickej komisie SAZ Martin Pupiš.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk