SAZ sa na pôde SOŠV stále snaží presadiť štatút olympijského kandidáta, šéftréneri sekcií rokovali s vedením SAZ

Hoci letná atletická sezóna je už minulosť a halová sa ešte nerozbehla – a nik netuší, kedy a či sa vôbec rozbehne – Slovenský atletický zväz a rôzne jeho komisie pracujú na plné obrátky.

V pondelok rokovala virtuálne trénerská časť trénersko-metodickej a zdravotníckej komisie SAZ. Prezident zväzu Peter Korčok, generálny sekretár Vladimír Gubrický a šéftréner Martin Pupiš diskutovali so šéfmi sekcií o ich ďalšom pôsobení. Šprinty vedie v súčasnosti Tomáš Benko, behy na stredných a dlhých tratiach na ovále Marcel Lopuchovský, dlhé behy mimo oválu Pavel Kováč, šéftréner skokov je Radoslav Dubovský, vrhov Pavel Pankuch a chôdze Matej Spišiak. O tom, kto bude sekcie viesť v nasledujúcom období, by sa malo rozhodnúť do konca roka.

„Určite chceme prebrať s členmi jednotlivých sekcií, či majú ich súčasní šéfovia dôveru. Každá sekcia by mala pripraviť koncepciu svojho fungovania v nasledujúcom období. Rovnako sme diskutovali o možnosti prípravy metodických materiálov, on-line seminárov a aj možnosti zlepšenia lekárskeho zabezpečenia reprezentantov,“ informoval Martin Pupiš.

Šéftréner SAZ absolvoval v stredu virtuálnu prehliadku dejiska budúcoročných marcových halových ME v atletike v poľskom meste Toruň (4. – 7. 3. 2021). Organizátori odprezentovali zástupcom národných atletických federácií viaceré logistické záležitosti súvisiace s účasťou na HME a ochorením COVID-19. Podrobnosti nájdete TU:

HME Toruň 2021 – prezentácia

Martin Pupiš sa následne – opäť virtuálne – zúčastnil na rokovaní štábu Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) k budúcoročným OH v Tokiu. Športový riaditeľ SOŠV Roman Buček informoval o aktuálnych veciach v súvislosti s účasťou slovenských športovcov v Tokiu, šéf lekárskej komisie SOŠV Roman Fano o medicínskom zabezpečení hier a Tomáš Pagáč z Antidopingovej agentúry SR o novinkách v tejto oblasti.

„Samozrejme, hlavná pozornosť smerovala ku kvalifikácii a príprave na OH. Viaceré zväzy vrátane atletického poukázali na fakt, že Šamorín ako karanténne stredisko prípravy v súčasnosti pre atletiku veľa narieši, a že pre nás je nevyhnutná príprava v teple alebo v halách,“ skonštatoval Martin Pupiš, ktorý SOŠV informoval o aktuálnom stave kvalifikačného procesu v atletike.

Slovensko má momentálne jedného limitára (Matej Tóth) a jednu pretekárku (*Emma Zapletalová), ktorá už v kvalifikačnom období dosiahla limit, lenže pre pozastavenie kvalifikácie sa jej výkon nepočíta, sedem atlétov, ktorí sú v aktuálnom svetovom rebríčku na postupovom mieste (*Gabriela Gajanová, Martina Hrašnová, Marcel Lomnický, Michal Morvay, Miroslav Úradník, Tomáš Veszelka, Ján Volko) a ďalších 15 kandidátov (*Putalová, *Bezeková, Škvarková, *Ledecká, Vadlejch, Kaňuchová, Katerinka Czaková, *Š. Bujna, *Murcko, *M. Kučera, Bubeník, Beer, Černý, D. Kováč, Sahajda). Hviezdičkou sú označení kandidáti, ktorí okrem individuálneho štartu majú nádej štartovať buď v miešanej štafete na 4 x 400 m alebo v ženskej štafete na 4 x 400 m.

SAZ sa vzhľadom k dlhodobo nejasnej situácii v oblasti športu a zabezpečenia prípravy elitných reprezentantov usiluje na pôde SOŠV i vytvorenie štatútu olympijského kandidáta pre OH v Tokiu. Aké výhody by mal olympijský kandidát v čase akýchkoľvek (protipandemických) opatrení?

Martin Pupiš: „Mal by bez obmedzenia možnosť využívať všetky športoviská nevyhnutne potrebné pre svoju športovú prípravu na OH v Tokiu, bez obmedzenia by mohol absolvovať tréningové pobyty doma i v zahraniční. Pri návrate z pobytu v zahraničí by mal povinnosť okamžite  absolvovať test na COVID-19 a po 5 dňoch od návratu opäť, pričom počas piatich karanténnych dní by trénoval individuálne. Olympijský kandidát by mal možnosť bez obmedzenia absolvovať všetky činnosti súvisiace s prípravou na hry v Tokiu.“

(GB), FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk