Na republikovom šampionáte zaujali aj mladé talenty

Víkendové majstrovstvá Slovenska priniesli niekoľko pozoruhodných výkonov takzvaného druhého sledu, ktoré popri elitných atlétoch na prvý pohľad akoby trochu zanikli. Patrí sa preto pripomenúť všetkých, ktoríukázali bojovnosť a odhodlanie aj mimo priamej pozornosti kamier a objektívov. „Napríklad v behu na 100 m finišoval vo finále za Jánom Volkom vekom ešte junior Jakub Nemec (AO Patrizánske) a dosiahol čas 10,69. No vo svojom treťom rozbehu bežal rýchlejšie ako limit pre účasť na MS kategórie U20 v Cali. Žiaľ s nedovolenou podporou vetra (+2,9 m/s). V ženskej stovke, tak ako aj na dvojstovke sa vo výbornom svetle ukázala napríklad Lenka Kovačovicová (ŠK ŠOG Nitra). Na ženskej stovke, resp. dvojstovke potešili návraty Moniky Weigertovej a Alexandry Bezekovej,“ skonštatoval šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Atletického diváka museli nadchnúť súboje mužov na 400 m aj 400 m cez prekážky, ktoré ukázali, že v týchto disciplínach zaznamenávame veľký progres, čo je výborná správa aj smerom k štafete 4×400 bojujúcej o ME. „V behu mužov na 5000 m potešil fakt, že aspoň prví štyria zlomili 15 minútovú hranicu,“ doplnil Martin Pupiš. K tomu treba dodať, že na dráhe navyše chýbal Tibor Sahajda a nemenej dôležitým a výsledok ovplyvňujúcim faktorom bolo extrémne horúce počasie, ktoré vytrvalcom rozhodne nepomáhalo. 

„Pri neúčasti Stanislavy Škvarkovej a výbornom výkone Viktórie Forster na 100 m cez prekážky zanikli výkony  Simony Takácsovej (ŠK ŠOG Nitra) a stále ešte len dorastenky Rebeccy Slezákovej (AK AC Malacky). Pričom Takácsová finišovala druhá aj na 400 m cez prekážky a pokorila hranicu jednej minúty (59,40 s),“ nezabudol pripomenúť Martin Pupiš. Na slovenské pomery mimoriadne kvalitný výkon predviedol na náročnej tritisícke cez prekážky aj Dávid Mazúch (ŠK ŠOG Nitra), ktorý finišoval za 9:09,90. V skoku do diaľky sa čakalo, že Adam Hriň po svojom ligovom výkone 750 centimetrov potvrdí svoju formu, no tentoraz mu odraz v náročných veterných podmienkach nesadol. „Potešil však (hoci s nedovolenou podporou vetra) Matúš Blšták (AK AŠK Slávia Trnava), ktorý doletel až do vzdialenosti 747 cm, pričom aj ženská diaľka priniesla tri výkony nad 6 metrov,“ pripomenul Pupiš. Z titulu a výkonu 612 cm sa tešila Silvia Kaliašová. „Priznám sa, že som sa necítila vôbec dobre. Bolo to naozaj také vybojované víťazstvo,“ tešila sa zisku zlataSilvia Kaliašová. „Raz nám fúkalo do chrbta, raz naopak. Bol to naozaj boj, ale úspešný,“ dodala Kaliašová. 

Medzi vrhačmi si najviac pozornosti vyslúžil Libor Charfreitag, ktorý sa po piatich rokoch postavil do súťažného kruhu a dokázal, že zo svojej vycibrenej techniky nič nezabudol. V ženskom kladive pri neúčasti Martiny Hrašnovej jasne dominovala Veronika Kaňuchová, ktorá však bola pripravená aj na dlhší pokus ako bolo jej maximum 65,30. V rýchlom kruhu mala až tri nevydarené pokusy, ktoré by pri ideálnej súhre všetkého zrejme splnili nielen jej očakávania. „Rýchlostne som na tom veľmi dobre. Len niekedy to takto dopadne, keď až priveľmi chcete,“ posťažovala saVeronika Kaňuchová. V guliarskom kruhu sa v dobrej forme ukázal aj vekom stále junior Karel Šula, ktorý sa opäť dostal cez 17 metrov a skončil na druhom mieste. K dobrému výkonu navyše potlačil Adriána Barana. „Adrián atakoval 18 metrovú métu, ktorá mu tentoraz odolala len o 2 centimetre. V mužskom oštepe pre zmenu výkonom potešil trnavský oštepár Maximilán Slezák. Hneď vo svojom prvom pokuse hodil 75,67 m vďaka čomu z veľkým prehľadom vyhral a navyše zostal v hre o účasť na ME 2022, ktoré sa v auguste uskutočnia v nemeckom Mníchove. A medzi ženami potešila osobákom Petra Hánuliaková (AO TJ Slávia STU Bratislava),“ pripomenul Pupiš.

V Trnave sa rozdávala bohatá porcia bonusových bodov, no z pohľadu účasti slovenských atlétov na MS v americkom Eugene sa zrejme nič zásadné nezmenilo. „Naša výprava na MS v Eugene by nemala byť menej početná ako na poolympijských MS 2017 v Londýne, kde nás reprezentovalo 5 atlétov. Do Eugene by tak mali cestovať chodci Miroslav Úradník, Dominik Černý, Hana Burzalová a Ema Hačundová, ktorých by mala na 400 m cez prekážky doplniť Daniela Ledecká. Teoretickú šancu by mohli mať ešte kladivárka Veronika Kaňuchová a bežec na 400 m cez prekážky Martin Kučera. Ešte o niečo väčšiu šancu by mohla mať ešte Gabriela Gajanová, ktorá však po dohode s trénerom Louisom Heyerom avizovala, že by aj v prípade postupu na MS do Eugene necestovala. Okrem nich mali právo štartu na MS aj Emma Zapletalová a Michal Morvay, ktorým účasť na MS znemožnili zdravotné komplikácie. Samozrejme, v prípade, že by nepostihli zdravotné problémy Martinu Hrašnovú, Marcela Lomnického, či Jána Volka, zrejme by na MS cestovali aj oni,“ skonštatoval Martin Pupiš.

Víkendový šampionát zároveň ukázal, že na ME v Mníchove by mohla mať slovenská výprava výrazne silnejšie zastúpenie. A mohla by atakovať počet 20 pretekárov.

(SAZ)(foto Peter Macko)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk