Zapletalová už tiež trénuje na Tenerife, kam sa vrátil aj Volko, chodci sa vybrali do Sierra Nevady, ale bez Mateja Tótha

Atletický život sa nezastavil ani na prelome rokov. Slovenská špička aj v závere roka naplno trénovala. Nečudo, rok 2021 má prívlastok olympijský a navyše, mnohí sa pripravujú aj na zimný vrchol – halové majstrovstvá Európy v poľskej Toruni. Pravda, ak sa vôbec uskutočnia, keďže koronavírus v závere uplynulého roka udrel ešte väčšou silou ako na jar.

Kým niektorí sa za teplom ešte len chystajú, iní strávili vo výhodnejších klimatických podmienkach záverečné týždne roku 2020 vrátane sviatočných dní. Kladivárka Martina Hrašnová oslávila príchod nového roka na sústredení v Puerto de la Cruz na Tenerife na Kanárskych ostrovoch. Silvestrovala v takmer prázdnom 18-poschodovom hoteli, ktorý po víkende na niekoľko mesiacov zatvorili. V prvý deň nového roka si niekdajšia bronzová medailistka z MS (2009) ešte zatrénovala, no 2. januára už zamierila na Slovensko.

„Doma sa však nezdržím dlho. Už najbližšiu sobotu 9. januára odlietame s trénerom Rudom Lukáčom na takmer tri mesiace na kemp do Turecka. Trénovať budem v Ankare a Antalyii. Taký dlhý pobyt sme si zvolili pre protipandemické opatrenia, ktoré sa u nás zaviedli. Nechceme totiž prípravu prerušovať. Ak pre dcérku Rebeku, ktorá pôjde znova so mnou, som požiadala o individuálny študijný plán. Naďalej sa bude učiť cez internet,“ vysvetlila svetová kladivárska stálica.

Na Tenerife v stredisku Arona sa už od novembra pripravuje tréningová skupina Michala Škvarku – prekážkarská rekordérka Stanislava Škvarková, trojskokan Tomáš Veszelka a pridala sa k nim i šprintérka Alexandra Bezeková. Pôvodne sa mali vrátiť domov 19. decembra, napokon s však vzhľadom na dobré tréningové možnosti predĺžili pobyt až do 12. januára.

„Uvažovali sme , že ostaneme ešte dlhšie, ale neprišiel nám balík s niektorými nevyhnutnými vecami, preto sa zrejme vrátime domov,“ referoval kouč Škvarka, ktorý strávil posledný deň v roku v apartmáne s manželkou Stankou. „Žiadne bujaré silvestrovské oslavy sa nekonali, na Tenerife platí od 22.00 do 6.00 h zákaz vychádzania a ľudia to dôsledne dodržiavajú.“

Koučovi robí vrásky na čele aktuálna pandemická situácia v Európe. Opäť sa opakuje lanský scenár s rušením mítingov. „Dúfajme, že sa niekam so Stankou na preteky dostaneme. Vraj zatiaľ je stále v hre Czech Indoor Gala v Ostrave a možno pôjdeme aj na dva mítingy do Francúzska,“ vravel Michal Škvarka. „Horšie je to s Tomášom, ktorý pre bolesti v kolene, k čomu sa pridružili aj problémy s chrbtom, trénuje len v obmedzenom režime a na 95 percent halovú sezónu vynechá. Žiaľ, koleno ho trápi už roky, stále sa to vracia. Teraz mu pomohla lekára českých atlétov Karolína Bílková, injekciami sa mu snaží odstrániť zápal. Po návrate domov by sme potrebovali ísť na špeciálnu magnetickú rezonanciu s vyšším rozlíšením v Prahe, aby sme vedeli, na čom vlastne sme.“

V Arone sa znova pripravuje halový majster Európy na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko, ktorý sa na Tenerife vrátil spolu s trénerkou Naďou Bendovou hneď po Vianociach. Tiež neriskovali a zvolili istotu dobrých podmienok na Kanárskych ostrovoch pred slovenskou neistotou. V sobotu 2. januára priletela do rovnakého strediska slovenská rekordérka na 400 m prekážok Emma Zapletalová, najväčšie prekvapenie lanskej letnej sezóny. „V Arone sa budeme pripravovať do 23. januára,“ zvestoval nám kouč nádejnej prekážkarky Peter Žňava.

Na sústredenie, avšak nie na Kanárske ostrovy ale do španielskej Sierra Nevady, sa vybrali i štyria z piatich členov chodeckej tréningovej skupiny Mateja Spišiaka. Piata päťdesiatkárka z ME 2018 v Berlíne Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník, Michal Morvay a Ľubomír Kubiš sa budú najmenej tri týždne pripravovať v nadmorskej výšky 2320 m vo vysokohorskom vrcholovom športovom stredisku Centro de Alto Rendimiento (C. A. R.) približne 70 km od Granady. Na sústredenie leteli hneď v úvodných hodinách nového roka – 1. januára ráno o šiestej.

V perfektne vybavenom areáli budú mať pod jednou strechou k dispozícii osemdráhový 400-metrový ovál, športovú halu, krytú 130-metrovú 6-dráhovú rovinku, 50-metrový bazén, veľkú posilňovňu. V okolí športového komplexu sú aj rôzne prírodné tréningové okruhy. „Sústredenie bude zamerané najmä na nachodenie objemu a zlepšenie sily. Do konca pobytu budeme len štyria: Maťo Tóth uprednostnil pred sústredením domáci pobyt v hypoxickom stane,“ informoval Miroslav Úradník, ktorý si na jeseň v Poděbradoch zlepšil osobný rekord na 20 km na 1:22:30 h a už sa dostal do elitnej slovenskej historickej desiatky v tejto disciplíne.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Slovenské chodecké kvarteto v Sierra Nevade (zľava): Miroslav Úradník, Mária Katerinka Czaková, Michal Morvay a Ľubomír Kubiš.

FOTO SAZ (mú)

Prekážkarská rekordérka na 100 m Stanislava Škvarková bude na sústredení na Tenerife trénovať do 12. januára.

FOTO SAZ (mš)

Vysokohorské tréningové centrum v španielskej Sierra Nevade, kde sa budú najbližšie tri týždne pripravovať slovenskí chodci.

FOTO C. A. R.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk