V 55. ročníku Behu k srdcu SNP v Martine štartoval rekordný a symbolický počet 55 Slovákov v behu na 10 000 m na ovále

Nedávno sa v Martine uskutočnil 55. ročník tradičného Behu k srdcu SNP. Neprerušená niť podujatí jedného z najstarších behov na Slovensku sa vlani pre pandémiu ochorenia COVID-19 pretrhla a veľa nechýbalo, aby sa beh nekonal aj v tomto roku. Podujatie bolo zároveň Memoriálom Milana Nemčeka a Blažeja Rumanna, ktorí boli v roku 1966 spoluzakladateľmi pretekov na 25 km cez povstalecké obce Turca, neskôr konaného ako polmaratón ulicami Martina.

Organizátori pripravili beh tentoraz na novom tartanovom štadióne a bol určený nielen pre registrovaných bežcov, ale aj pre širokú verejnosť rekreačných športovcov. Čakala ich trať 10 000 metrov s atraktívnym behom pri umelom osvetlení. Nečakaný záujem o tieto preteky prinútil usporiadateľov rozdeliť bežcov do dvoch behov podľa výkonnosti, pretože viac ako 5 tuctov pretekárov rôznej úrovne by si naraz na 400-metrovom ovále už navzájom prekážalo.

Úvodný výstrel primátora mesta Jána Danka poslal na trať 9 detí vo veku od 2 do 6 rokov, z ktorých bola najrýchlejšia Terezka Rešetárová pred Marošom Ignačákom a Jankom Bahledom. Na mládež vo veku do 17 rokov čakala 12-minútovka. Spomedzi 14 chlapcov uspelo trio bežcov z domáceho Atletického klubu. Víťaz Ján Redecha zabehol 3590 m, Marek Lazar 3378 a Adam Nosáľ 3272 m. Najrýchlejšou z 20 dievčat bola Aneta Muráriková výkonom 3014 m pred Paulínou Redechovou a Ninou Blahovou.

V kategórii mužov na 10 000 m padol slovenský účastnícky rekord. Nikdy v histórii slovenskej atletiky neštartovalo na tejto trati na dráhe 55 Slovákov. Okrem nich sa predstavilo aj 8 Sloveniek a jeden Nór. A práve jediný zahraničný pretekár, bývalý futbalista z mesta Drammen a od roku 2018 študent Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, William Nessjoen Solheim sa postupne na trati striasol všetkých súperov a časom 33:23,40 min sa ako 55. v poradí zapísal do listiny víťazov hlavnej kategóríe Behu k srdcu SNP. Za ním dobehol Robin Bučo z AK ZŤS Martin (33:42,08) a Vladimír Kováč z ŠK Achilles Handlová (34:04,72). Zo žien bola najrýchlejšia Michaela Kucháriková (Kriváň Liptovská Ondrašová, 39:57,43) pred Lenkou Lomnickou (ŠK Achilles Handlová, 43:07,14).

Veteránske kategórie boli vyhodnotené podľa medzinárodného vekového koeficientu. Na trati bol síce najrýchlejší 44-ročný Ján Holiga z KBL ŠKP Martin (36:28,88), ale víťazom kategórie nad 35 rokov sa stal bývalý chodec-olympionik, 52-ročný Peter Tichý zo Slávie STU Bratislava, ktorého čas 37:39,77 mal po prepočítaní vekovým koeficientom hodnotu 33:09,50 – o minútu menej, ako Holigov výsledok. Druhé miesto obsadil Ivan Bielik z Martina (36:32,66/33:42,95), tretí skončil Ján Néger z ŠKP Martin (36:35,54/33:45,61). Medzi šiestimi ženami vo veku nad 35 rokov bola najrýchlejšia Liliana Hausnerová z BK Méta Martin (44:15,41/40:54,93) pred Danielou Červeňovou z Bystričky (49:29,00/44:04,79) a Miroslavou Zuzíkovou z KBL ŠKP Martin (48:40,56/45:00,06).

Ocenenia z rúk predsedu Atletického klubu ZŤS Martin Pavla Zemka získali prví traja z každej kategórie a medailu všetci účastníci detského behu. Trio každej kategórie dospelých získalo finančnú a vecnú cenu, víťazi aj pohár. Vecnú cenu pre najrýchlejších Turčanov získali Robin Bučo a Liliana Hausnerová.

Celková účasť 107 štartujúcich, prevažne z radov rekreačných bežcov, ďaleko presiahla očakávania organizátorov a ukázala, že prostriedky vložené do vybudovania tartanového oválu neboli zbytočné. Zdá sa, že aj napriek covidovej dobe záujem o behanie neupadol a dokonca vzhľadom na menší počet pretekov sa účasť na podujatiach zvyšuje. Investícia ľudí do vlastného zdravia formou behania je i v záujme štátu, ktorý preventívnymi opatreniami – financiami do športu môže znižovať ďaleko vyššie náklady neskôr vynaložené na zdravotníctvo a sociálne služby.

MARIÁN KALABUS

FOTO CYRIL ŠPENDLA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk