Ledecká a Dömötör vstúpia do doposiaľ neznámych sfér, v Chorzówe pobežia netradičnú štafetu 2x (2 x 400 m)

Zabehnete si štvorstovku – najnáročnejšiu spomedzi šprintérskych disciplín – a sotva sa stihnete vydýchať, po necelej minúte (v tom čase bojuje na trati váš kolega či kolegyňa z tímu) sa vydáte v ústrety 400 metrom znova. Takto nejako vyzerá extrémne náročná štafeta na 2x (2 x 400 m), ktorá sa v 5. World Athletics Relays (WAR) 1. a 2. mája v poľskom Chorzówe uskutoční len druhý raz v histórii tohto podujatia. Slovensko obsadí na WAR túto disciplínu premiérovo.

„Po konzultáciách s pretekármi a ich trénermi sme nominovali aj takto netradičnú štafetu, aby sme dali šancu zasúťažiť si v Chorówe aj náhradníkom pre miešanú štafetu na 4 x 400 m, ktorá je pre nás kľúčová z hľadska možnosti kvalifikovať sa na olympijské hry v Tokiu a budúcoročný svetový šampionát v americkom Eugene,“ vysvetlil šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš.

Ako sme už naznačili v úvode, v štafete na 2x (2 x 400 m) beží jeden muž a jedna žena, ktorí sa vystriedajú , pričom každý z nich absolvuje dve štvorstovky. Slovenskú zostavu v Chorzówe by mali tvoriť prekážkarskí špecialisti na 400 metrov Patrik Dömötör a Daniela Ledecká, náhradníkmi sú Miroslav Marček a Andrea Švecová. Na WAR 2021 sú v netradičnej štafete na 2x (2 x 400 m) prihlásené okrem Slovenska ešte Bielorusko, Slovinsko, Poľsko, Portugalsko a Keňa. V sobotu 1. mája o 21.08 h sa pobeží priamo finále.

„Sama neviem, čo od pretekov očakávať,“ vraví Daniela Ledecká z ŠK ŠOG Nitra o blížiacej sa novej skúsenosti. „Napriek tomu som veľmi zvedavá, ako to zvládnem ja osobne, a ako tím spolu s Patrikom.“ Členka úspešnej ženskej štafety na 4 x 400 m na ME 2018 v Berlíne, kde Slovensky senzačne postúpili do finále, a piata na 400 m prekážok na Svetovej univerziáde 2019 v Neapole už s trénerkou Katarínou Adlerovou debatovala aj o taktike. „Rozhodli sme sa, že prvú štvorstovku pobežím okolo minúty a druhú podobne. Ako to však bude naozaj, to uvidíme až v sobotu na ovále,“ dodala realisticky Daniela Ledecká, bývalá slovenská rekordérka na prekážkarskej štvorstovke.

Patrik Dömötör, ktorý nedávno prestúpil z galantskej TJ Olympia do Slávie STU Bratislava, no stále ho pripravuje kouč Jozef Gál, má tiež predstavu o tom, ako by chcel v Chorzówe bežať. Budem sa snažiť neprepáliť prvú štvorstovku, ale nebude to jednoduché. Všetci pobežia určite rýchlo a to ma bude lákať držať sa s nimi. No a v druhej štvorstovke vydám zo seba všetky sily, ktoré vo mne ešte ostanú,“ naznačil taktiku semifinalista behu na 400 m prekážok (12.) na juniorských ME 2019 v Borase.

Hoci je len v pozícii náhradníka, o tom, ako zvládnuť túto náročnú porciu, premýšľa aj halový majster SR 2021 na 400 m Miroslav Marček. „Ak by som štartoval, určite by som si dobre premyslel, ako zvládnuť jednotlivé úseky, keďže som si doposiaľ nič takéto s krátkou pauzou nikdy nevyskúšal. Medzi dvoma štvorstovkami budem mať len približne jednu minútu na vydýchanie sa, preto by som prvú bežal asi pravdepodobne okolo 55 sekúnd, čiže o 6 – 7 sekúnd pomalšie ako zvyčajne, aby som nebol úplne vyčerpaný, a aby som zároveň zvládol aj druhú štvorstovku zhruba v rovnakom tempe,“ vysvetľoval zverenec Adriána Pavelku.

„Je to naozaj náročná štafeta,“ prízvukuje najmladšia členka slovenskej výpravy v Chorzówe, ešte len 18-ročná Andrea Švecová (ŠK ŠOG Nitra), ktorú trénuje otec Jozef a je náhradníčka v štafete na 2x (2 x 400 m). „V prípade, ak by som nastúpila na štart, moja taktika by bolo absolvovať prvých 400 metrov v tempe okolo 63 – 64 sekúnd, no a druhú štvorstovku by som už išla na doraz – na maximum mojich možností.“ 

V premiére tejto nezvyčajnej štafety na 2x (2 x 400 m) na WAR v japonskej Jokohame v roku 2019 štartovalo osem dvojíc. Vyhrali USA v osemstovkárskej zostave Ce´Aira Brownová – Donovan Brazier za 3:36,92 min pred Austráliou (3:37,61) a Japonskom 3:38,36 a najlepší európsky tím Poľsko v zostave Patryk Dobek – Anna Pólkowská skončil štvrtý (3:42,14). Do cieľa dobehli aj Bielorusko (3:51,64), Papua Nová Guinea (4:04,73) a tím utečencov (4:08,80), Keňu diskvalifikovali.

Práve Keňa a domáce Poľsko budú pri neúčasti obhajcov zlata Američanov najväčší favoriti na zlato v Chorzówe. Afričania nominovali bronzového osemstovkára z MS 2019 v Dauhe Fergusona Roticha, víťaza Hier Commonwealthu 2018 Wyclifa Kinyamala, Emily Tueiovú s osobákom 1:58,04 na 800 m a Naomi Korirovú s maximom 2:02,70 z marca tohto roka. V poľskej nominácii je opäť Patryk Dobek, donedávna prekážkarský špecialista na 400 m, ktorý na halových ME 2021 v Toruni získal nečakane zlato na 800 m. V tíme sú aj skúsená osemstovkárka, strieborná na HME a finalistka OH Joanna Józwiková, členka víťaznej štafety Poľska na 4 x 400 m na ME 2019 do 23 rokov v Gävle Karolina Lozowská a vekom ešte junior Patryk Grzegorzewicz. Skúsenú dvojicu nominovalo Slovinsko, v jeho farbách pobežia Žan RudolfAnita Horvatová.

Text k foto:

Na snímkach prekážkarskí špecialisti na 400 m Patrik Dömötör a Daniela Ledecká, ktorí budú cez víkend reprezentovať Slovensko na World Athletics Relays v Chorzówe v štafete na 2x (2 x 400 m).

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk