Chodecký kouč Matej Spišiak si v podaní svojich zverencov želá zúročenie kvalitnej prípravy

Slovenská atletická výprava bude od utorka v Japonsku už kompletná. Ako posledná v pondelok zamierila do Tokia štvorica chodcov Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník, Matej Tóth, Michal Morvay spolu s trénerom Matejom Spišiakom. Ešte pred odchodom do dejiska Hier XXXII. olympiády sa podelili o svoje dojmy.

Po olympijskom šampiónovi na 50 km Matejovi Tóthovi má najviac skúseností Mária Katerinka Czaková, ktorá cestuje na svoje tretie olympijské hry. “Samozrejme, takisto ako na každú jednu predchádzajúcu sa veľmi teším aj na túto olympiádu. Dúfam, že všetko bude tak, ako má a do Japonska dorazíme v poriadku,” zaželala si 32-ročná rodáčka z Nitry, ktorá v Londýne 2012 skončila na 20 km 49. a v Riu de Janeiro 2016 si polepšila o jednu priečku (48.). “Môj cieľ je skončiť v prvej polovici štartového poľa a zlepšiť si umiestnenie z predchádzajúcich OH v Riu. Počas sezóny mi nevyšlo všetko podľa predstáv, ale bolo to spôsobené aj rôznymi výpadkami. Verím, že mám naozaj veľmi dobre natrénované a tiež, že to aj zúročím. Myslím si, že podmienky oproti MS 2019 v Dauhe nebudú horšie, takže dúfam, že sa s nimi vyrovnám. Viackrát som už súťažila v Ázii, či v Číne alebo v Kórejskej republike, a paradoxne sa mi tam vždy chodilo dobre. Mám odtiaľ aj osobáky. Azda to vyjde aj tentoraz.”

Ďalší dvaja slovenskí chodci zažijú olympijský debut. V najdlhšej atletickej disciplíne to bude Michal Morvay: “Pocity pred odchodom sú úžasné, v podstate sa mi plní sen. Čo som si pred rokom zaumienil, to som vďaka tomu, že som tvrdo pracoval, aj dosiahol. Teraz si užívam tieto skvelé momenty. Mám určité ambície, najmä chcem kvalitne reprezentovať Slovensko. Verím, že sa v cieli budeme všetci tešiť,” povedal 24-ročný Morvay, ktorý nepodceňuje ani prípravu na časový posun. “Už niekoľko dní dní prispôsobujem môj režim tamojšiemu japonskému času. Verím, že v Tokiu bude od prvého dňa aklimatizovaný. Na letisku sa pred odletom navečeriam a do lietadla sa usadím s tým, že idem spať a v Tokiu vystúpim už na raňajky,” s úsmevom dodal Morvay.

Slovenským zástupcom v pretekoch mužov na 20 km bude Miroslav Úradník. “Cítim sa veľmi dobre a do Tokia sa veľmi teším. Predovšetkým som rád, že sa mi tam podarilo dostať. Teraz si želám, nech dobre zvládneme presun a rýchlo prebehnú všetky nevyhnutné procedúry na letisku. Na cestu som si pribalil knihu, ale máme so sebou aj mobily, takže asi budem aj v kontakte s blízkymi. V lietadle si chcem čo najviac oddýchnuť,” poznamenal 25-ročný Úradník, ktorý vyjadril spokojnosť so záverečnou prípravou. “Vyšla veľmi dobre, odtrénovali sme všetko, čo sme mali v pláne. Môžem vysloviť maximálnu spokojnosť. V Tokiu sa budem snažiť odviesť maximálny výkon. Nám Európanom by viac vyhovovala miernejšia klíma počas pretekov, pokiaľ ide o teplotu i vlhkosť. S podmienkami sa budeme musieť popasovať. Ja s tým budem na 20 km bojovať kratšie, ale o to rýchlejšie.”

Kvarteto chodcov z ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica povedie na tokijskej olympiáde Matej Spišiak. Najviac sa očakáva od jeho hviezdneho zverenca – 38-ročného Mateja Tótha. “Samozrejme, Maťo je favorit. Všetky pohľady sa upierajú na neho. Verím, že to aj zvládne. U neho by som bol rád, keby zúročil prípravu a pobil sa v špičke o najvyššie pozície. Nebudeme si klamať, napriek svojmu veku je to pretekár najvyššieho rangu. Príprava bola fajn. Zvolili sme klasický model Tatry – Livigno a odrobili sme dobrú prácu. Popasoval sa s tým veľmi dobre, takže verím, že všetko klapne. Teraz budeme potrebovať aj kus šťastia,” tvrdí Spišiak.

Okrem obhajcu zlata budú v hre ešte ďalší traja chodci. “Marika ide na svoju tretiu olympiádu, čo je obdivuhodné. Napriek tomu, že nemala nejako vydarenú sezónu, verím, že vylepší svoje umiestnenia z predchádzajúcich OH a dosiahne dobrý výsledok. Máme tu aj dvoch mladých, ktorí sú budúcnosťou našej chôdze. Pre Miša i Mira je to prvá olympiáda, takže nemáme príliš vysoké ambície, aby sme to neprešvihli. Uvidíme, ako sa s tým popasujú. Ideme totiž do veľmi ťažkých podmienok a pre nich to bude niečo nové. Pripravili sa však kvalitne, preto verím, že budú dobre reprezentovať. Chcem, aby aj oni zúročili prípravu, splnili svoje osobné ciele. V ich prípade o konkrétnych cieľoch nebudem hovoriť, lebo ich čaká veľké sústo. Rozprávať o popredných miestach by bolo trúfalé. Dostali sa však na OH, a tak si želám, aby si zodpovedne zastali svoje miesta,” poznamenal k ambíciám svojich zverencov úspešný chodecký kouč.

Okrem kvalitnej prípravy, načasovania formy a jej predvedenie v deň D je v súčasnej dobe rovnako dôležité vyhnúť sa všetkým nástrahám, ktoré prináša pandémia koronavírusu. Uvedomuje si to aj Spišiak: “Celá príprava a kvalifikácia prebiehala v dosť zvláštnom priestore a bolo to veľmi komplikované. Už len dostať sa na olympijské hry bolo nesmierne náročné a teraz je extrémne náročné to, aby nevznikol nejaký problém. Nasledujúce dva týždne sa musíme vyhnúť všetkým negatívnym veciam, ktoré na nás striehnu. Budem spokojný, keď všetci naše pretekári budú stáť na štarte.”

ĽUBOŠ BOGDÁNYI

Text k foto:

Výprava slovenských chodcov pri odchode na OH v Tokiu.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk