Matej Tóth je už v Japonsku, Gajanová s Volkom sa presťahovali do olympijskej dediny

V utorok bolo prvý a zároveň aj posledný raz v predolympijskom kempe v Urajasu všetkých 20 členov atletickej časti slovenskej výpravy. Pred jedenástou predpoludním dorazili do svojho dočasného domova chodci Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník, olympijský šampión Matej TóthMichal Morvay spolu s trénerom Matej Spišiakom, lekárom MUDr. Pavlom Hajmássym a fyzioterapeutom Denisom Frudenfeldom.

Len necelých sedem hodín boli v Urajasu všetci, pretože už podvečer o piatej sa do olympijskej dediny priamo v Tokiu presťahovali osemstovkárka Gabika Gajanová, šprintér Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou, fyzioterapeutka Claudia Hladíková a šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Ešte skôr ako opustili kemp, kde našli na záverečnú prípravu výborné podmienky a milých hostiteľov, posledný raz si zatrénovali na športoviskách univerzity Meikai. Samozrejme, trénovali i ďalší vrátane štvorice chodcov, ktorí sa aj po náročnom a dlhom lete z Európy pustili s vervou do prípravy.

„Cesta bola fajn, mali sme poloprázdne lietadlo a aj všetky nevyhnutné procedúry na letisku sme absolvovali za dve hodiny,“ pochvaľoval si rýchly presun do Urajasu kouč Spišiak.  „Už vopred sme sa dohodli, že hneď po príchode sa nastavíme na japonský režim, takže sme si išli hneď zatrénovať.  Teplo je prijateľné, dúfam, že horšie už nebude. Verím, že aklimatizácia dopadne dobre.“

Aj obhajca titulu na 50 km z Ria de Janeiro Matej Tóth vnímal pozitívne celú cestu. „Mal som pohodlie, dokonca sa mi podarilo zaspať, čo u mňa veru nebýva zvykom,“ priznal 38-ročný nitriansky rodák v službách banskobystrickej Dukly. „Takisto prvý tréning už v Urajasu bol bezproblémový, akoby naň cesta nemala nijaký vplyv. Telo i svaly poslúchali.“

„Let bol síce dlhý, ale super. Mala som kopu miesta, dokonca som sa aj vyspala,“ vravela nadšene Mária Katerinka Czaková, ktorú čaká tretia olympiáda. „Na tréningu som spočiatku cítila ťažšie nohy, ale to nie je po takejto ceste nič nezvyčajné. Ku koncu som sa však už rozchodila. Ani peplo mi nepripadalo extrémne. Uvidíme, čo prinesú ďalšie dni.“

Obaja olympijskí debutanti, Miroslav Úradník a Michal Morvay, hodnotili let do Japonska ako náročný. „Mali sme však parádne lietadlo, mohol som sa vystrieť a aj som si podriemal. Na tréningu som sa cítil trochu ´rozbitý´, ale verím, že fyzioterapeut má dá dokopy,“ nádejal sa Úradník, ktorý bude v olympijskom Sappore šliapať dvadsiatku. „Na počasie si budeme ešte chvíľku zvykať, je tu dosť teplo a vlhko. V živote som takúto kombináciu nezažil, ale už doma som sa na takéto podmienky pripravoval. Potíte sa viac, musíte viac piť a hydratovať organizmus. To je veľmi dôležité. Inak je však všetko v poriadku a všetci sa tešíme na olympiádu,“ skonštatoval päťdesiatkár Morvay.

Chodecká partia Mateja Spišiaka bude v Urajasu trénovať do 31. júla, potom sa presunie do Sappora do satelitnej olympijskej dediny pre chodcov a maratóncov.

Text k foto:

Spoločná fotka našej výpravy, ktorá len čo sa zišla, sa znova rozdelila.

FOTO SAZ (vg/mp)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk