Kroniku športu 2013 – 2017 krstili atléti Iveta Putalová a Ján Volko – symbolicky štafetovými kolíkmi

Symbolicky štafetovými kolíkmi pokrstili vo štvrtok atléti Iveta PutalováJán Volko Kroniku športu 2013 – 2017 (udalosti – osobnosti – čísla – fakty), ktorá predovšetkým výsledkovo mapuje všetko podstatné, čo sa udialo v slovenskom i svetovom športe v spomenutej päťročnici. „Je pre nás česť, že nám zverili takúto úlohu, knižnú publikáciu sme doteraz ešte nikdy nekrstili,“ priznali zhodne elitná štvorstovkárka a šiesty najrýchlejší muž planéty na 60 m z nedávnych halových MS v Birminghame.

Kroniku športu 2013 – 2017 je v poradí už šestnásta z edície Kroník športu z vydavateľstva Šport Press, s. r. o., a takisto ako prvá, ktorú uviedli do života krstom v máji 1998 a sumarizovala roky 1993 až 1997, aj táto zachytáva hlavné udalosti z päťročného obdobia.

„Najnovšia Kronika športu je užitočná pomôcka pre každého, aby sa rýchlo zorientoval v športových výsledkoch v danom období. Na Slovensku nemáme veľa tradícií, preto ak nejakú vybudujeme, snažme sa udržať ju a vážme si ju. To, že kronika vyšla znova až po piatich rokoch, je memento pre nás všetkých. Urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sa v budúcnosti dostávala k čitateľom pravidelne každý rok a nie až po piatich,“ zdôraznil na krste prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel.

Iniciátorkou vydania ďalšej Kroniky športu, ktorú obsahovo a graficky pripravovalo približne šesťdesiat ľudí, bola spolu s vydavateľstvom Šport Press generálna riaditeľka sekcie štátnej starostlivosti o šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR Božena Gerhátová.

„Som šťastná, že sa napokon našli financie, lebo história by nám asi neodpustila, keby sme nepokračovali v tomto projekte. Je dôležité podporovať všetko, čo má zmysel, aby po nás ostalo niečo aj nasledujúcim generáciám,“ podotkla šéfka sekcie.

Okrem vydavateľstva Šport Press, MŠVVaŠ SR a SOV sa na realizácii projektu cennej publikácie podieľali aj Konfederácia športových zväzov SR (KŠZ SR) a Národné športové centrum (NŠC) v Bratislave.

Kronika športu 2013 – 2017, ktorej hlavnými zostavovateľmi boli športoví redaktori Peter Pašuth a Roman Riša a koordinátorom Zdenko Kríž z KŠZ SR,  má dovedna 354 knižných strán, na ktoré sa pretransformovalo vyše 1300 rukopisných. Vychádza v náklade 1100 kusov a je k dispozícii aj na CD nosičoch.

Približne desatina  obsahu kroniky je venovaná kráľovnej športov – atletike. Výsledky zo všetkých významných svetových a domácich majstrovských podujatí v rokoch 2013 – 2017 v juniorskej kategórii a vyššie (zachytené sú už aj mnohé zmeny poradia po rôznych dodatočných diskvalifikácií pre dopingové prehrešky) zosumarizoval editor sekcie Novinky na webe SAZ a časopisu Slovenská atletika Gabriel Bogdányi.

Práve päťročné obdobie, ktoré najnovšia Kronika športu zachytáva, bolo pre našu atletiku jedno z najúspešnejších v ére samostatnosti. Atléti získali na vrcholných podujatiach až 19 medailí, pričom chodec Matej Tóth vybojoval v pretekoch na 50 km v Riu de Janeiro 2016 prvé slovenské olympijské zlato v kráľovnej športov. Okrem toho sa môže na päťdesiatke popýšiť aj zlatom z MS 2015 v Pekingu a striebrom z ME 2014 v Zürichu.

Výborne si počínal aj krstný otec Kroniky športu 2013 – 2017 šprintér Ján Volko. Vlani získal senzačné striebro na 60 m na halových ME v Belehrade, zlato na 200 a striebro na 100 m na ME do 23 rokov v Bydgoszczi a bronz na 200 m na Svetovej univerziáde v Tchaj-peji na Taiwane.

O seniorské medaily sa v uplynulej päťročnici postarali ešte kladivárka Martina Hrašnová (striebro na ME 2014) a osemstovkárka Lucia Hrivnák Klocová, ktorej padol do lona bronz z ME 2010 až po siedmich rokoch v dôsledku dodatočnej diskvalifikácie pôvodnej víťazky Rusky Savinovovej. Veľmi cenné sú aj finálové umiestenia ďalších našich špičkových pretekárov na MS i ME vonku alebo v hale: Nikoly LomnickejIvety Putalovej, sestier DanyJany Velďákových, Matúša Bubeníka, Martina Kučeru, Marcela Lomnického a Jozefa Repčíka.

Samozrejme, tešia i mládežnícke medaily prekážkarky na 400 m Michaely Peškovej (striebro na OH mládeže 2014 a na EYOF 2013), osemstovkárky Gabriely Gajanovej (bronz na MEJ 2017 i ME 2016 do 17 rokov), tisícpäťstovkára Andreja Paulínyho (bronz na EYOF 2017) či štafety chlapcov na 4 x 100 m Adrián Baran, Jakub Benda, Simon Rigász, Marcel Žilavý (bronz na EYOF 2015).

Ani na Svetových univerziádach v období 2013 – 2017 nevyšli slovenskí atléti naprázdno. Zlato bral Martin Kučera na 400 m prekážok v Kazani 2013, striebro kladivár Marcel Lomnický (Kazaň 2013), osemstovkár Jozef Repčík (Kazaň 2013) a výškar Matúš Bubeník (Kwangdžu 2015), bronz na 200 m šprintér Ján Volko (Tchaj-pej 2017).

Ak máte radi fakty a čísla, Kronika športu 2013 – 2017 vo vašej knižnici nesmie chýbať. Prioritne je určená pre slovenské športové zväzy a organizácie, no od júna si ju budú môcť v prípade záujmu  zaobstarať aj športoví fanúšikovia v bratislavskom NŠC.

(GB)

Texty k foto:

Kroniku športu 2013 – 2017 pokrstili symbolicky štafetovými kolíkmi Iveta Putalová (vľavo) a Ján Volko spolu s generálnou riaditeľkou sekcie štátnej starostlivosti o šport na MŠVVaŠ SR Boženou Gerhátovou.

FOTO JÁN LUKY

Na krste Kroniku športu 2013 – 2017 nechýbal okrem našich elitných šprintérov ani prezident SAZ a viceprezident SOV Peter Korčok.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk