O viacbojárske tituly v Trnave, Lucia Vadlejch pre zranenie odriekla účasť v Götzise

Kým svetová viacbojárska elita bude cez víkend súperiť na 45. ročníku prestížneho Hypo mítingu v rakúskom Götzise, všestranní slovenskí atléti budú v Trnave na štadióne AŠK Slávia bojovať o domáce tituly. Žiaľ, vyzerá to, že takisto ako vlani ani v tomto roku tituly v mužskom desaťboji a ani ženskom sedemboji pre nedostatočný počet prihlásených neudelia.

Najpočetnejšie (28 prihlásených) a veľmi kvalitné štartové pole sa zišlo v sedemboji starších žiačok na čele s halovou rekordérkou SR Viktóriou Rusnákovou (Slávia TU Košice) i ďalšími dvoma medailistkami Rebekou Žibritovou a Sandrou Veselskou. Takisto kompletné medailové trio z halových M-SR (Marek Šoltés, Daniel Kalakay, Filip Federič) nastúpi v deväťboji starších žiakov, v kategórii dorasteniek nechýba medzi prihlásenými halová šampiónka SR Andrea Švecová z usporiadajúceho klubu ŠK ŠOG Nitra, ale najlepší dorastenec Dominik Labuda neštartuje zo zdravotných dôvodov. Z juniorských majstrov SR 2019 v hale je prihlásená iba obhajkyňa prvenstva Kristína Haršányová (Slávia Trnava). Dominik Fronc z nitrianskeho Stavbára podobne ako jeho klubový kolega Labuda tiež chýba, no štartovať by mali obaja ďalší medailisti Vladimír Ďurovský a Marek Olejár.

Program na štadióne trnavskej Slávie sa začne v sobotu 25. mája o 11.00 h, pokračuje v nedeľu 26. mája od 10.00 a vyvrcholí o 15.20 h záverečným behom na 1500 m v mužských kategóriách.

Súčasťou slovenského viacbojárseho šampionátu sú i vložené preteky pre všetky vekové kategórie od najmladšieho žiactva po dospelých v bežeckých disciplínach od 60 do 2000 m. V nich by sa mal predstaviť halový  majster Európy na šesťdesiatke z Glasgowa 2019 Ján Volko, ktorý v rámci plnohodnotného tréningu absolvuje šprinty na 150 a 200 m.

„Mali by to byť dva merané úseky – okrem ďalších – no toto nepovažujem za ostrý štart do sezóny,“ vravel Volko na margo trnavského štartu na tohtotýždňovom stretnutí s médiami.

Ešte späť ku Götzisu. Pôvodne mala na tomto najkvalitnejšom viacbojárskom mítingu na svete štartovať v sedemboji žien i slovenská sedembojárska rekordérka (6103 bodov v roku 2017) Lucia Vadlejch, no pre zranenie minulý týždeň v stredu  musela účasť odvolať.

„Žiaľ, na tréningu som si poranila členok na odrazovej nohe. Otestovala som si ho potom ešte na extralige, ale moja snaha bola márna. Bolesť ma obmedzuje najmä na prekážkach a v diaľke, preto sme sa s trénerom dohodli, že priorita je dať sa do poriadku a predbežne sme zrušili plánované štarty,“ zvestovala neradostnú novinu zverenka Františka Ptáčníka, ktorá vlani v Götzise útočila na vlastné národné maximum, no napokon jej tesne ušlo (6057) a skončila pätnásta.

GABRIEL BOGDÁNYI

MAJSTRI SR V DESAŤBOJI MUŽOV A SEDEMBOJI ŽIEN V ÉRE SAMOSTATNOSTI (1993 – 2018)

2018: tituly neudelili

2017: Ferenc Révész (desaťboj) – Stanislava Lajčáková (sedemboj)

2016: Ferenc Révész – Stanislava Lajčáková

2015: Štefan Sedlák – Katarína Kuštárová

2014: Branislav Puvák – Stanislava Lajčáková

2013: Peter Horák – Lenka Poništová

2012: Marián Hammel – Monika Weigertová

2011: Lukáš Kaco – titul neudelili

2010: titul neudelili – titul neudelili

2009: Andrej Bician – Dana Horská

2008: Branislav Puvák – Lucia Slaničková

2007: Ondrej Hort – Silvia Koblíšková

2006: Ondrej Hort – Erika Kučerová

2005: Slaven Dizdarevič – titul neudelili

2004: Andrej Bician – Dana Velďáková

2003: Andrej Bician – Lucia Tomašeková

2002: Branislav Puvák – Lucia Tomašeková

2001: Branislav Puvák – Dana Velďáková

2000: Marek Aneštík – Miriam Hrdličková

1999: Kristián Kočík – Miriam Hrdličková

1998: Kristián Kočík -Martina Palovčáková

1997: Kristián Kočík – Petra Ihringová

1996: Rastislav Švický – Martina Palovčáková

1995: Matej Méhes – Petra Ihringová

1994: Róbert Kresťanko – Marcela Podracká

1993: Ivan Doroš – Marcela Podracká

POČET TITULOV

MUŽI: 4 – Puvák, 3 – Bician, Kočík, 2- Révész, O. Hort, 1 – Š. Sedlák, Horák, Hammel, Kaco, Dizdarevič, M. Aneštík, Švický, Méhes, Kresťanko, I. Doroš.

ŽENY: 3 – Lajčáková, 2 – D. Velďáková, Tomašeková, Hrdličková, Palovčáková, P. Ihringová, Podracká, 1 – Kuštárová, Poništová, Weigertová, D. Horská, Slaničková, Koblíšková, E. Kučerová

Texty k foto:

Lucia Vadlejch, žiaľ, pre zranenie odriekla štart na chýrnom viacbojárskom mítingu v rakúskom Götzise.

FOTO PAVOL UHRIN

Favoritka sedemboja starších žiačok je Viktória Rusnáková (v strede), štartujú aj ďalšie medailistky z haly Rebeka Žibritová (vľavo) a Sandra Veselská.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk