Novinka od organizátorov MMM v Košiciach: v máji sa pobeží „Polmaratón mieru“

Medzinárodný maratón mieru (MMM) pri vstupe do nového roka prichádza s výrazným rozšírením svojho programu. Popri viacerých známych celoročných aktivitách je tu nový jarný polmaratón, ktorý ponesie oficiálny názov Košice Peace Half Marathon 2020.

Trend, keď mnohé významné medzinárodné maratóny do svojích aktivít zaraďujú v osobitnom termíne i súťaže na polmaratónskej vzdialenosti, je zjavný, čo potvrdzujú príklady z Varšavy, Prahy, Budapešti či iných európskych miest.

Organizátori MMM sa domnievajú, že šírka ich celoročných aktivít a celkový potenciál organizačných tímov dáva záruky zvládnuť na vysokej úrovni i nový „Polmaratón mieru“. Impulzom je i fakt, že v roku 2019 sa záujem o jesenný polmaratón v rámci súťažného programu MMM vyšplhal až na 5 000 registrácii. Bežci sa vďaka tomuto rozšíreniu budú môcť na atraktívnej košickej trati objaviť pod gesciou MMM v jednom roku opakovane –  na jar i na jeseň.

Pri hľadaní termínu zvolili víkend od 15. do 17. mája 2019 s tým, že táto časť sezóny ostane pravdepodobne vyhradená tomuto formátu natrvalo i v budúcnosti. Trať bude koncipovaná inak ako na jeseň, avšak väčšia časť bude totožná s miestami a ulicami, ktoré bežci súťažiaci na októbrovom MMM už dôverne poznajú.

Popri samotnej polmaratónskej vzdialenosti si budú môcť menej zdatní bežci vybrať v tomto jarnom termíne i z ďalších dvoch tratí v dĺžke 5 a 10 km.

Celá iniciatíva a zrod značky Košice Peace Half Marathon je tiež odrazom potreby zaceliť v bežeckom programe výpadok, keďže pre dopravné obmedzenia a bezpečnostné riziká nebolo možné v roku 2019 zorganizovať polmaratón na klasickej trati z Košíc do Sene. Po tejto krátkej pauze sú jeho organizátori späť s programom, ktorý na predošlých 16 ročníkov polmaratónu do Sene jednoznačne nadväzuje. Okrem toho treba dodať, že vôbec prvý polmaratón sa pod strechou MMM podarilo na mestskom okruhu zorganizovať už v roku 1994, pričom premiérovými víťazmi boli Bronius Basalykas z Litvy a domáca Katarína Ogurčáková.

Tieto postupne plánované kroky viedli až k zorganizovaniu MS v polmaratóne v roku 1997, ktoré sa skončili mimoriadnym úspechom pre celý tím MMM. Okrem toho, že priniesli skvelé športové výkony, ozdobené v súťaži mužov tromi časmi pod hranicou jednej hodiny, predurčili aj fakt, že preteky v polmaratóne už z programu MMM nikdy nevypadli.

Práce spojené s prípravou Košice Peace Half Marathon, naštartované takmer ihneď po skončení jesenného maratónu, bežia už naplno. Bežci si budú môcť svoje štartové čísla zaistiť v on-line registrácii už v najbližších dňoch.

(BK)

ILUSTRAČNÉ FOTO SITA/MAREK LUKÁČ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk