Túžba prekážkara na 400 m Mateja Balucha v roku 2023 je prekonať 50-skundovú hranicu a poškuľuje aj po účasti na MS v Budapešti

Pred štyrmi rokmi na hneď na svojom prvom vrcholnom podujatí, juniorských ME 2019 v Borase, šokoval bronzom na 400 m prekážok. Pred dvoma rokmi sa na svojich premiérových MS do 23 rokov prebil do finále (skončil v ňom siedmy), hoci napatril medzi ašpirantov na prvú osmičku. Vlani sa premiérovo kvalifikoval na európsky šampionát dospelých v Mníchove. Spišskonovoveský prekážkar behajúci za banskobystrickú Duklu Matej Baluch túži v napredovaní pokračovať aj v tomto roku.

Dvadsaťdvaročný talentovaný prekážkar si vlani zlepšil osobný rekord vo svojej hlavnej disciplíne na na 50,21, keď v sezóne až deväťkrát dosiahol výkon pod 51 sekúnd. Na 300 m prekážok dokonca utvoril najlepší slovenský výkon histórie 35,83.

„Uplynulý rok hodnotím pozitívne, hoci sa mi všetky ciele nepodarilo splniť,“ priznal zverenec Edmunda a Igora Kováčovcov. „Dostal som sa na svoj prvý seniorsky vrchol, ME v Mníchove. Prebojoval som sa do semifinále, čo určite nie je zlé. Zlepšil som si viaceré osobné rekordy v hale i vonku, no stále mám ešte čo zlepšovať. Mrzí ma najmä, že 50-sekundová hranica, ktorú sa snažím prekonať, zatiaľ odoláva. Vyhýbali sa mi zranenia v príprave i v sezóne a dúfam, že to takto ostane aj v tomto roku.“

Matej začal s prípravou na rok 2023 podobne ako väčšina reprezentantov – na októbrovom spoločnom sústredení na Štrbskom Plese. Pobyt v Tatrách, ktorý využil najmä na naberanie základnej kondície aj náročnými túrami, si potom ešte predĺžil o týždeň. Z našich veľhôr sa vrátil domov do Spišskej Novej Vsi, kde sa pripravoval do 18. Novembra, keď odletel do Juhoafrickej republiky na 35-dňové sústredenie.

„Našiel som tam vynikajúce podmienky na tréning. Štadión, posilňovňa, regenerácia, strava i klimatické podmienky – všetko bolo úrovni. Sparing mi robila šikovná prekážkarka Zoja Koršalová. Hoci je mladšia, v tréningovom úsilí za mnou nezaostávala,“ spomína Matej Baluch. „Približne v polovici sústredenia som sa pridal k tréningovej skupine, v ktorej sa pripravovali Pavel Maslák a Patrik Šorm. Väčšinu tréningov som potom odmakal s nimi. Tréningy boli trochu iné, ale v takej spoločnosti sa mi pripravovalo neporovnateľne lepšie ako samému. Na Slovensko sme sa vrátili pár dni pred Vianocami.“

Maťo sa momentálne pripravuje doma v Spišskej Novej Vsi. Občas si však vzhľadom na školské povinnosti odskočí do Banskej Bystrice, kde na UMB študuje. Vtedy si zatrénuje v hale tamojšej Strednej športovej školy.

„Zatiaľ ide všetko bez problémov, netrápili ma nijaké zranenia či ochorenia. Iba dva di po Novom roku som trochu prechladol a týždeň som sa liečil. To bola jediná nútená pauza a dúfam, že aj posledná,“ nádejal sa talentovaný prekážkar na 400 m.

Matej Baluch, hoci jeho hlavná disciplína nie je v halovom programe, plánuje takisto ako vlani súťažiť aj pod strechou. „S trénermi sme sa rozhodli úplne vypustiť prekážkové behy na 60 m. Zameriam sa viac na dvojstovku a štvorstovku.. Snažíme sa všetko naplánovať tak, aby som stíhal skúšky aj preteky. Viem zatiaľ, že bude 29. januára štartovať na mítingu Elán v Bratislave a 2. februára na Czech Indoor Gala v Ostrave, v obidvoch prípadoch pobežím 400 metrov,“ načrtol Baluch svoj súťažný plán v hale 2023.

Jeho hlavný cieľ v letnej sezóne 2023 v behu na 400 m prekážok ostáva nezmenený: chce konečne pokoriť 50-skundovú hranicu. Doposiaľ sa to zo Slovákov podarilo len Jozefovi Kucejovi (48,94/1989), Martinovi Kučerovi (49,08/2016) a Marcelovi Lopuchovskému (49,92/2001) a v českých kluboch pôsobiacim Slovákom Ivanovi Danišovi (49,91/1974) a Stanislavovi Návesňákovi (49,64/1988).

„Ak by išlo všetko podľa plánov, chcem sa ďalej zlepšovať – či už na 400 m prekážok alebo v ďalších disciplínach. Želám si dostať sa na majstrovstvá sveta v Budapešti. Už len účasť by bola pre mňa veľký úspech. Budem však rád, aj keď sa dostanem na rôzne veľké mítingy s kvalitnou konkurenciou, prípadne mítingy na miestach,  kde som ešte nebol. Na každých pretekoch sa budem snažiť zlepšovať sa a napredovať. Dúfam, že sa mi podarí predviesť nejaký kvalitný výsledok a na konci sezóne budem môcť skonštatovať, že bola znova úspešná,“ želal si Matej Baluch.

BALUCHOV VÝKONNOSTNÝ VÝVOJ NA 400 METROV PREKÁŽOK

2018: 54,01

2019: 51,26

2020: 50,74

2021: 50,59

2022: 50,21

(GB)

Texty k foto:

Posilňovanie je nevyhnutná súčasť atletickej prípravy.

Matej Baluch (vpravo) na sústredení v JAR na tréningu s Patrikom Šormom a Pavlom Maslákom.

FOTO SAZ (mb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk