Prekážkar Martin Kučera u kouča Radoslava Ivana: verí, že si so Šimonom Bujnom pomôžu

Dvaja najlepší slovenskí štvorstovkári v rovnakej tréningovej skupine! Kouč Radoslav Ivan má už okrem našej jednotky na hladkej štvrťke Šimona Bujnu pod dohľadom aj najlepšieho slovenského prekážkara na 400 m Martina Kučeru. Dvadsaťdeväťročný Bratislavčan sa po dvojročnej spolupráci s pražským trénerom Daliborom Kupkom rozhodol opäť pre domáceho kouča.

„Jeden z hlavných dôvodov zmeny bola vzdialenosť,“ vysvetľuje Martin Kučera. „S trénerom Kupkom sme sa videli vlastne iba na sústredeniach, veľkú väčšinu prípravy som doma v Bratislave sám. Takisto na pretekoch som bol zväčša bez kouča.“

Keď na jeseň 2017 nečakaný víťaz Svetovej univerziády 2013 končil spoluprácu s Vladimírom Bezdíčkom a „tľapol“ si s Daliborom Kupkom, vyzeralo to tak, že sa po čase presťahuje s celou rodinou do Prahy. Lenže: človek mieni, život mení.

Kučerovcom k synovi Maximovi pribudol druhý potomok a pôvodné plány sa skomplikovali. Zo sťahovania sa do Prahy nebolo nič, Martin sa naďalej pripravoval s koučom trojnásobného halového majstra sveta aj Európy na 400 m Pavla Masláka iba na diaľku.

„Stále som trénoval sám a to ma neskutočne ničilo,“ povzdychne si Martin Kučera. „Postupne som strácal motiváciu, atletika ma prestávala baviť. Nevyhnutne som potreboval nový impulz.“

Aj preto prišlo radikálne rozhodnutie: na diaľku už nechce trénovať, a preto sa obzeral po novom koučovi. Voľba padla Radoslava Ivana, kedysi tiež solídneho štvorstovkára-prekážkara s osobákom 54,77.

Kučerov rovesník v tomto roku doviedol Šimona Bujnu do semifinále behu na 60 m na halových ME v Glasgowe a do semifinále štvorstovky (celkovo 14.) na Svetovej univerziáde v Neapole, kde sa časom 46,94 ako jedenásty Slovák v histórii dostal od 47 sekúnd. Paradoxne, posledný, kto to pred Bujnom dokázal, bol v roku 2016 práve Martin Kučera (46,98).  A prečo sa rozhodol pre trénera Ivana ?

„Šimon uňho trénuje rok, a keďže je momentálne najrýchlejší štvorstovkár na Slovensku, zdala sa mi to ako najlepšia možnosť pripravovať sať s kvalitným sparingpartnerom, aký mi doposiaľ veľmi chýbal. Rado je mladý, ambiciózny tréner. Dobre sa poznáme z čias, keď súťažil, naša komunikácia je bezproblémová. Šimonovi i mne venuje veľa času, snaží sa nám vo všetkom pomáhať,” zdôvodňuje svoj výber Martin Kučera a úprimne priznáva: „ Potrebujem, aby niekto nado mnou stál, vtedy mi to ide oveľa lepšie.“

Siedmy prekážkar na 400 m z ME 2016 v Amsterdame a po rekordérovi Jozefovi Kucejovi druhý najrýchlejší Slovák v histórii na tejto trati (49,08 v amsterdamskom semifinále) sa pridal k Šimonovi Bujnovi na začiatku zimnej prípravy na rok 2020. V závere októbra spolu absolvovali sústredenie vo Vysokých Tatrách, momentálne sú až do 19. decembra na trojtýždňovom tréningovom kempe na juhu Portugalska v Monte Gordo. Nový rok začne Ivanova skupina krátkym, týždňovým halovým sústredením od 4. januára v Ostrave.

Náš hlavný zimný cieľ je pracovať na zlepšení Martinových rýchlostných parametrov a silových schopností,“ vraví tréner Radoslav Ivan. „Celú zimnú prípravu absolvuje – s výnimkou zopár drobností – spolu so Šimonom. Myslím si, že vzájomná spolupráca bude mať pozitívny vplyv na oboch. Maťa čaká v hale i zopár kontrolných štartov na 150 m, 200 m, 300 m a 400 m.”

Čo si sľubuje Kučera od spoločnej prípravy so Šimonom Bujnom?

„Moja najväčšia slabina, hlavne v posledných sezónach, bola rýchlosť a Šimon má veľmi dobré rýchlostné predpoklady. Vďaka príprave zameranej viac na túto moju slabšiu stránku by som sa chcel zlepšiť na hladkých 200 aj 400 metrov. Prekážkarskú techniku mám zvládnutú dobre, ale základ je rýchla hladká štvorstovka, ktorú si potrebujem zlepšiť. Verím, že si so Šimonom pomôžeme: on mne v rýchlosti a ja jemu v hrubej práci a v objemovej príprave. Myslím si, že by to mohlo fungovať.“ 

Tréner Radoslav Ivan potvrdzuje Martinove slová a upozorňuje, že jeho celá príprava bude smerovať k priblíženiu sa alebo k zlepšeniu osobného rekordu 46,98 na hladkých 400 m: „Tým by podľa jeho časového koeficientu medzi hladkou a prekážkovou štvorstovkou mal nastať posun aj na prekážkach. Šimonovi, ktorý postupne natrvalo prechádza na 400-metrovú trať, zasa môžu pomôcť Maťove skúsenosti hlavne v ťažkých špeciálnych tréningoch.“ 

Rok 2020 má prívlastok olympijský. Športový výkvet sveta sa na prelome júla a augusta presťahuje do Tokia. Po debute pod piatimi kruhmi v Riu de Janeiro 2016 by Martin Kučera na najväčšom globálnom športovom podujatí nechcel chýbať ani teraz.

„Olympiáda je pre mňa najviac, čo môžem dosiahnuť, takže o Tokio bojovať zo všetkých síl až do samého konca. Kvalifikačný systém je teraz veľmi komplikovaný, takže asi až do konca nominačnej uzávierky nebude jasné, či sa mi to podarí. Ak to však náhodou nevyjde, budem v najlepšej forme pripravený na augustové ME v Paríži, ktoré si určite nenechám ujsť,“ sľubuje Martin Kučera.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Tréner Radoslav Ivan dohliada v portugalskom Monte Gordo na prípravu nového člena svojej tréningovej skupiny Martina Kučeru.

FOTO SAZ (ri)

Prvý raz v novom zložení na sústredení v Tatrách (zľava): Martin Kučera, Radoslav Ivan, Šimon Bujna.

FOTO SAZ (ri)

Kouč Radoslav Ivan verí, že prítomnosť prekážkara na 400 m Martina Kučeru pomôže aj Šimonovi Bujnovi, ktorý takto “makal” v posilňovni na sústredení v Portugalsku.

FOTO SAZ (ri)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk